8 błędów w aranżacji małej kuchni. Unikaj ich podczas urządzania tego pomieszczenia
Kuchnia jest sercem każdego domu, dlatego szczególnie trzeba skupić się przy projektowaniu i urządzaniu tego pomieszczenia. Najważniejszymi zasadami przy aranżacji wnętrza kuchni są funkcjonalność i bezpieczeństwo. Często jednak w projektach pojawiają się błędy, przez które później ciężko poruszać się w kuchni. W dodatku umieszczenie zbyt blisko siebie urządzeń kuchennych może stwarzać zagrożenie dla korzystających z nich domowników.
Jak urządzić kuchnię? - Unikaj tych ośmiu najczęstszych błędów
Poniżej przedstawiamy osiem aranżacji, w których wykonano typowe błędy. Podpowiemy również, jak ich uniknąć podczas planowania przestrzeni kuchennej.
#1 Zbyt ciasne rozmieszczenie wyposażenia kuchennego
Przy aranżacji kuchni trzeba się kierować przede wszystkim zasadą bezpieczeństwa. W związku z tym, należy zadbać o odpowiednie odległości między poszczególnymi urządzeniami. Na powyższym rysunku zlewozmywak jest za blisko kuchenki. Podczas mycia naczyń można przypadkowo zalać palnik w kuchence gazowej. Pryskająca woda może też padać np. na rozgrzaną patelnię z tłuszczem i kogoś poparzyć. Poza tym, brak przestrzeni roboczej pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem sprawia, że kuchnia jest niefunkcjonalna.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie blatu (o długości np. 60 cm) pomiędzy urządzeniami kuchennymi.
#2 Kuchenka przy ścianie
Kolejny błąd związany z ograniczeniem strefy roboczej. Przy takim umieszczeniu kuchenki, blat będzie dostępny tylko z jednej strony, co może być uciążliwe podczas gotowania. Bowiem kuchenka w narożniku przy ścianie utrudnia dostęp do palników. Poza tym, istnieje ryzyko poparzenia, ponieważ buchająca para może odbijać się od ściany.
#3 Zbyt wiele otworów
W tym projekcie podstawowym błędem jest nadmiar drzwi, przez co brakuje miejsca na szafki kuchenne. Do zabudowy można wykorzystać jedynie pas wzdłuż okna i fragment ściany przy salonie. Do kuchni prowadzi szerokie wejście z salonu, a dodatkowo są w niej drzwi do pomieszczenia gospodarczego. Poza tym, w kuchni znajdują się podwójne drzwi tarasowe, które są całkowicie zbyteczne, ponieważ do ogrodu prowadzą również szerokie drzwi bezpośrednio z salonu. Kolejnym błędem w aranżacji jest umieszczenie zlewu naprzeciwko wejścia do salonu. Powoduje to, że goście siedzący przy stole będą mieć widok na brudne naczynia.
W kuchniach, które są otwarte na salon, zlewozmywak powinien być umieszczony w części niewidocznej z reprezentacyjnego pomieszczenia. Natomiast zlikwidowanie drzwi tarasowych umożliwi montaż zabudowy na jednej ze ścian, uwzględniającej również wiszące szafki.
#4 Zła aranżacja
Projekt tej kuchni jest niepoprawny, ponieważ kuchenkę ustawiono na środku pomieszczenia na małej wyspie, połączonej ze stolikiem śniadaniowym. Przy takim ułożeniu niebezpiecznie jest siedzieć przy stoliku, gdy ktoś inny np. coś smaży.
Kuchnia jest dość duża, więc wyspę można by było umieścić tradycyjnie (od strony jadalni), uwzględniając miejsca do spożywania posiłków. Natomiast kuchenka spokojnie zmieściłaby się w ciągu roboczym, zakładając oczywiście odpowiednią odległość od zlewu.
#5 Kuchenka i zlewozmywak w narożnikach
Proponowany tutaj układ zabudowy jest nieprzemyślany. Nie wykorzystuje bowiem całej przestrzeni kuchni, która i tak nie jest zbyt duża. Za kuchenką i zlewozmywakiem powstały strefy z utrudnionym dostępem np. do przyborów kuchennych.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłaby zabudowa kuchenna obejmująca szafki narożne z wysuwanymi lub obrotowymi półkami.
#6 Kiepskie miejsce na lodówkę
Ustawienie lodówki w odpowiednim miejscu jest bardzo ważne, ponieważ musi być do niej wygodny dostęp. Pozornie wydaje się, że w tym projekcie wszystko jest w porządku. Lodówka stoi na końcu ciągu roboczego, a jednocześnie w pobliżu spiżarni. Problem tkwi w drzwiach, ponieważ otwarcie lodówki blokuje wejście do spiżarni.
W związku z tym, należałoby ustawić lodówkę w innym miejscu.
#7 Kuchenka przy wejściu do kuchni
W tym przypadku nie chodzi tylko o niefunkcjonalne umieszczenie kuchenki. Dochodzą także względy bezpieczeństwa. Zainstalowanie kuchenki tuż przy wejściu do kuchni (i jednocześnie przy piecu) spowodowało, że nie ma tam w ogóle blatów użytkowych. Istnieje ryzyko, że wchodząc lub wychodząc z kuchni można się poparzyć. Ktoś bowiem może strącić garnek z gorącą wodą, albo patelnię z rozgrzanym tłuszczem.
Bezpieczniej byłoby umieścić kuchenkę po drugiej stronie kuchni.
#8 Lodówka w niewłaściwym miejscu
Wydaje się, że lodówka w tym projekcie została umieszczona w dobrym miejscu. Jednak dostęp do niej będzie możliwy tylko wtedy, gdy osoby przy stoliku śniadaniowym będą siedziały dokładnie tak, jak ustawiono stołki na zdjęciu. W innym wypadku, dojście do lodówki będzie utrudnione.
Nie jest to wielki błąd, ale na pewno funkcjonalniej będzie, gdy lodówkę ustawi się gdziekolwiek indziej, byle nie w tym kącie.