PoradyBalkony z tymi roślinami komary omijają z daleka. Posadź je między kwiaty

Balkony z tymi roślinami komary omijają z daleka. Posadź je między kwiaty

W ciepłe dni każdy chce się cieszyć możliwością posiedzenia na balkonie. Ale co zrobić, jeśli mamy problem z "małymi krwiopijcami", którzy nie chcą nam dać spokoju? Możemy je odstraszyć, sadząc w doniczkach odpowiednie kwiatki. Pokażemy ci rośliny balkonowe, które świetnie się sprawdzają na komary.

rośliny balkonowe na komary fot. getty images
rośliny balkonowe na komary fot. getty images
Manuel

17.04.2023 08:40

Niektóre rośliny balkonowe na komary działają mocno odstraszająco i już sama ich obecność sprawi, że pojawi się ich w twojej okolicy znacznie mniej. To bardzo wygodny sposób, bo poza zakupem kwiatków nie musisz na nic wydawać, a tworzysz bezpieczną strefę, gdzie komarzyska i inne insekty będą pojawiały się niechętnie.

Rośliny balkonowe na komary

Te rośliny warto zasadzić, jeśli zmagasz się z komarami (wydzielają one tzw. lotne olejki eteryczne, które insekty te kojarzą z zagrożeniem):

rośliny balkonowe na komary, fto. getty images
rośliny balkonowe na komary, fto. getty images

Lawenda

To kwiaty o przepięknym kolorze i równie urzekającym zapachu. Jest to roślina, która zdecydowanie lubi miejsca zaciszne i ciepłe. Wymaga wapiennego podłoża z dobrym drenażem. Nie jest uważana, za szczególnie wymagającą w uprawie, a prezentuje się świetnie.

Mięta

Jest bardzo łatwa w uprawie. Jedynym wyzwaniem może być to, że lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że przy okazji jej liście mogą ci pomóc ze swędzącymi miejscami po ukąszeniach komarów - świetnie sprawdzają się jako okład.

rośliny balkonowe na komary, fto. getty images
rośliny balkonowe na komary, fto. getty images

Plektrantus koleusowaty

Znany jest bardziej pospolicie pod nazwą komarzycy - i nie została tak nazwana bez powodu. Komary jej obecności po prostu nie znoszą. Komarzyca jest bardzo skuteczna, ale ma swoje wady - jej uprawa jest nieco wymagająca - lubi miejsca lekko zacienione, w pełnym słońcu staje się zbyt wybujała, a jej liście mogą dostać oparzeń. Jej liście, szczególnie przy rozcieraniu, wydzielają charakterystyczny zapach kadzidła.

Kocimiętka

Ulubiona roślinka wszystkich kotów jest bardzo nielubiana przez komary. Oprócz tego, że ładnie wygląda (i dostarczy niezwykłych wrażeń twojemu kociakowi...), to także można ją wykorzystać przy dolegliwościach żołądkowych. Nie jest zbyt trudna w uprawie.

Bazylia

To bardzo wdzięczne, jadalne zioło, które wydziela silny zapach - dla nas przyjemny, dla komarów nieznośny. Jest łatwa i wdzięczna w uprawie. Warto wspomnieć, że dużo lepiej od bazylii z supermarketów sprawdzają się sadzonki ze sklepów ogrodniczych - pachną znacznie intensywniej.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy