9 istotnych informacji na temat baterii i akumulatorów
Chociaż w obecnych czasach wiele urządzeń działa po naładowaniu, to wciąż często korzystamy ze zwykłych baterii. Pilot do telewizora, niektóre odtwarzacze muzyki czy elektryczne maszynki do golenia to tylko niektóre z przedmiotów, które bez baterii nie zadziałają.
14.02.2020 | aktual.: 14.02.2020 21:20
Zapytaliśmy się speca od inżyniera elektrycznej czy baterie wymagają jakiegoś specjalnego traktowania i okazuje się, że jest wiele informacji, o których nie wiedzieliśmy! Oto 9 rzeczy na temat baterii, które mogą Cie zaskoczyć!
#1 Znana marka vs. baterie z supermarketu
Szukając niezawodnych i stabilnych akumulatorów do pracy czy w domu lepiej sięgnąć po baterie, które są znanych marek np. Duracell czy Energizer. Nie oznacza to jednak, że mniej znane baterie są o wiele gorsze, jednak mogą one służyć Ci krócej. Warto jednak testować i szukać tańszych odpowiedników znanych baterii.
#2 Baterie jednorazowe vs. akumulatory
Które są lepsze? To pytanie nurtuje wielu, jednak wszystko zależy od tego, do czego chcesz ich użyć. Jeśli umieścisz je w przedmiotach tj. zegar czy wykrywacz dymu, warto użyć baterii jednorazowych - mają one dłuższy czas trwania i powoli pobierają energię. Tak samo w pilotach do telewizora - baterie zużywają mało energii i mogą posłużyć Ci około 6 - 8 miesięcy, dlatego jednorazowe baterie będą idealne do tego typu zadań.
Jeśli jednak używasz danego urządzenia codziennie np. jesteś fotografem i korzystasz z baterii do lampy błyskowej lub masz sprzęt medyczny, który działa na baterie - lepiej użyć akumulatorów. Ich żywotność jest krótsza, jednak zdecydowanie bardziej opłaca się naładowanie tych samych baterii niż codzienne kupowanie nowej paczki z jednorazowymi bateriami. Dodatkowo używanie jednorazowych baterii i wyrzucanie ich na drugi dzień prowadzi do powiększenia się wysypisk śmieci oraz podniesienia kosztów recyklingu.
#3 Poznaj żywotność baterii
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś lub zastanawiałeś się nad kupnem używanej baterii litowo-jonowej do swojego telefonu lub laptopa, to musisz wiedzieć że żywotność baterii skraca się już od momentu opuszczenia fabryki. Cykl życia baterii litowo-jonowej jest różny, ale w rzeczywistości jest ograniczony do kilkuset ładunków - średnio od 300 do 500. Czynniki środowiskowe również wpływają na trwałość baterii, dlatego też warto utrzymać laptopa lub smartfona w temperaturze pokojowej.
#4 Nie trzymaj baterii w lodówce
Być może słyszałeś, że przechowywanie baterii w lodówce wydłuży ich żywotność. W rzeczywistości jest to bardzo często powielany mit, który nie przynosi nic dobrego, a na dłuższą metę może powodować tylko więcej szkód. Baterie trzymane w lodówce mogą powodować kondensację, która może prowadzić do skorodowanych kontaktów lub uszkodzonych uszczelek, a to może osłabić ich wydajność. Najlepiej przechowywać akumulatory w temperaturze pokojowej oraz w suchych miejscach, takich jak szuflada lub komoda. Temperatura ma kluczowe znaczenie w żywotności baterii - zbyt zimne otoczenie może powodować zamrażanie elektrolitów, zaś wysoka temperatura może powodować, że bateria przegrzeje się i wyleje.
#5 Nie musisz rozładowywać baterii przed jej ponownym ładowaniem
We wczesnych latach telefonów komórkowych akumulatory były wykonane z innych materiałów i rozładowanie urządzenia było konieczne przed jego ponownym, pełnym naładowaniem. Obecnie telefony i laptopy są wykonane z baterii, które nie muszą być w 100% rozładowane przed użyciem. Baterie litowo-jonowe są na tyle "inteligentne", że potrafią rozpoznać kiedy telefon jest w pełni naładowany i "odpina" się od ładowania, kiedy osiągnie pełne naładowanie.
#6 Nie martw się "przeładowaniem"
Nowoczesne smartfony i laptopy są tak skonstruowane, aby wiedzieć, kiedy bateria jest w pełni naładowana. Urządzenie przestaje wysyłać "energię" do akumulatora po jego zakończeniu, automatycznie zatrzymując ładowanie.
#7 Nie używaj ładowarek, które nie są oryginalne
Istnieje kilka zaufanych firm technologicznych, które produkują zewnętrzne ładowarki ścienne oraz inne akcesoria do smartfonów dla firmy Apple i urządzeń z Androidem, tj. Belkin, KMS i AmazonBasics. Firmy te współpracują z producentami smartfonów w celu uzyskania akcesoriów całkowicie zgodnych z produktem. Kable i gniazda, produkowane przez firmy, które nie zawsze używają odpowiedniego okablowania lub mocy, mogą prowadzić do uszkodzenia baterii, a także telefonu czy laptopa.
#8 Zwróć uwagę gdzie wyrzucasz swoje baterie
Nie wyrzucaj akumulatorów niklowo-kadmowych do śmieci - są wykonane z trujących materiałów, które mogą szkodzić środowisku, dlatego też muszą być poddane recyklingowi. Większość współczesnych baterii alkalicznych można wyrzucić razem z normalnymi śmieciami domowymi, lecz w przypadku pozostałych baterii lepiej sprawdzić gdzie znajduje się punkt przyjmowania zużytych baterii do utylizacji.
#9 Nie umieszczaj baterii dwóch różnych producentów w jednym urządzeniu
Czy wiesz, że mieszanie baterii różnych marek może wpłynąć na ich wydajność? Baterie są wykonane z unikalnej chemii i napięć, a słabszy z nich "wyciąga" więcej mocy z silniejsze, co ostatecznie obniża wydajność używanego gadżetu.To samo dotyczy się łączenia starych i nowych baterii. Upewnij się, że wszystkie baterie w urządzeniu pochodzą od tego samego producenta i z tego samego opakowania, aby zapewnić wytrzymałość.