Artysta przeciwstawia się grawitacji, dzięki swojej najnowszej rzeźbie o ludzkiej twarzy
Sztuka nowoczesna potrafi zaskoczyć swoją formą i przekazem. Na jeden z ciekawszych projektów zdecydował się ostatnio artysta znany z tworzenia trójwymiarowych masywów z ogromnej ilości tiulu. Ta rzeźba przeczy prawom grawitacji i robi to w niezwykły sposób!
14.09.2020 | aktual.: 14.09.2020 20:59
Benjamin Shine, to interdyscyplinarny artysta, który zasłyną z artystycznych dzieł wykonanych z tiulu. Jego prace koncentrują się na ideach energii, nietrwałości oraz związku między duchowością a powierzchownością. Dzieła Benjamina były wystawiane na wielu światowej sławy wystawach m.in. w Metropolitan Museum of Art, The Museum of Arts and Design New York, The Crafts Council UK i The London Design Museum.
Sam artysta współpracuje z takimi markami oraz gwiazdami jak: Givenchy, Maison Margiela, Bergdorf Goodman, Beyonce, Barclays Wealth, Vogue i Google. Benjamin zdobył także wiele nagród, w tym nagrodę Red Dot Design Award, The Enterprises Young Brit Award i Arts Export Award w Australii.
Jego ostatnim dziełem jest rzeźba, która zaprzecza prawom grawitacji. Najnowsza praca zatytułowana jest "Quietude" i przedstawia sieć wykonaną z tiulu, która przybiera formę ludzkiej twarzy. Cała instalacja znajduje się na tle nieba nad pustynią Sonora i wygląda jak nie z tej ziemi.
Aby podkreślić eteryczny charakter całego dzieła, artysta zmierzył się z wyzwaniem nie tylko pod względem wykonania, ale przede wszystkim uzyskania materiału, który spełniałby wymagania. Aby stworzyć rzeźbę z tiulu o ludzkiej twarzy, Benjamin musiał znaleźć materiał wysoki na 24 metry i szeroki na 6 metrów. Dodatkowo tworzywo musiało być twarde i trwałe, dlatego też artysta zdecydował się na materiał polietylenowy.
Niestety artysta nie mógł znaleźć odpowiedniego materiału na dostępnym rynku, dlatego też zdecydował się na współpracę z producentem siatek i tiulów. Tylko dzięki bezpośredniemu kontaktowi z producentem, Benjamin był w stanie uzyskać materiał idealny, który spełniałby jego wymagania. Kiedy udało się uzyskać polietylenowy materiał o wysokiej gęstości, artysta zabrał się za stworzenie starannie zaprojektowanej wcześniej rzeźby "quietude". Artysta opracował stalową konstrukcję, na której umieszczono materiał.
Polietylenowe tworzywo zostało ułożone tak, aby stelaż był jak najmniej widoczny, ale jednocześnie zapewniał niezbędną wytrzymałość. W przeciągu kilku miesięcy, na podeście znalazła się 15 metrowa rzeźba, która w procesie zginania, ściskania i składania, została własnoręcznie ukształtowana przez artystę. Co ciekawe, w zależności od światła słonecznego, rzeźba zmienia swoją barwę z różowego na ciemno - szkarłatny.