Bez tego nie wychodzę do ogrodu. Korzystam z niego prawie codziennie
W pełni ekologiczna uprawa ogródka jest możliwa. Do zwalczania szkodników i chwastów nie musisz używać preparatów chemicznych. Wystarczy jedynie dobrze znany ocet spirytusowy. Poznaj więc zastosowanie octu w ogrodzie.
1. Ocet w ogrodzie usunie chwasty
Aby wygrać walkę z chwastami, wystarczy przygotować prosty roztwór. Dwa litry octu wymieszaj z jednym litrem wody. Całość przelej do butelki z atomizerem i spryskaj chwasty oraz powierzchnię gleby (w miejscu, skąd wyrastają rośliny, których chcesz się pozbyć). W przypadku chwastów rosnących między betonowymi płytami bądź fragmentami kostki, najpierw upewnij się czy ocet nie uszkodzi materiału chodnikowego.
2. Zwalczy szkodniki
Naturalny oprysk z octu sprawi, że mszyce i przędziorki odejdą w zapomnienie. Jeden litr octu wymieszaj z dziesięcioma litrami wody. Do mikstury możesz dodać odrobinę szarego mydła (dzięki temu nie spłynie z powierzchni liści). Roztworem nie spryskuj młodych roślin i siewek, gdyż ocet może je zniszczyć. Możesz natomiast nasączyć nim szmatkę i przecierać liście krzewów, aby pozbyć się miseczników oraz tarczników.
3. Odstraszy mrówki i koty
Zapachu octu nie tolerują koty oraz mrówki. Dlatego możesz potraktować nim brzegi donic, ranty piaskownic, gdzie bawią się dzieci lub każde inne miejsce, które upodobały sobie czworonogi. Natomiast polanie octem fragmentów muru bądź innych zakamarków skutecznie odstraszy mrówki.
4. Zastosowanie octu w ogrodzie do zakwaszenia gleby
Istnieją rośliny, który uwielbiają kwaśną glebę. Z pomocą octu stworzysz wrzosom, borówkom, azaliom czy różanecznikom odpowiednie miejsce do wzrostu. Aby zakwasić glebę zrób mieszaninę z jednego litra octu oraz ośmiu litrów wody. Następnie podlej ziemię obficie i co kilka dni sprawdzaj jej pH (w razie konieczności powtórz zabieg). Rośliny możesz posadzić dopiero po 3-4 tygodniach od ostatniej aplikacji octowej mieszaniny.
5. Pobudzi wzrost roślin
Szczególnymi miłośniczkami octu są azalie, hortensje, rododendrony oraz gardenie. Aby bujnie rosły i nie atakowały je szkodniki, przygotuj octową miksturę. Wymieszaj ze sobą szklankę octu oraz trzy litry wody. Roztworem spryskaj rośliny w ogrodzie.
6. Zwalczy choroby grzybowe
Jeśli zauważysz na roślinach pierwsze oznaki chorób grzybowych, to od razu sięgnij po ocet. Dwie łyżeczki substancji wlej do rumiankowej herbatki. Takim preparatem spryskaj zainfekowane liście.
7. Ocet w ogrodzie odstraszy ślimaki
Żarłoczne mięczaki mogą siać spore spustoszenie w ogrodzie. Aby skłonić je do rychłej wyprowadzki, przygotuj roztwór piwa oraz octu (w proporcji 1:1). Miksturę przelej do płaskich pojemników i ustaw je w miejscach, które upodobały sobie ślimaki. Szkodniki dość szybko odejdą.