PoradyBiorę zwykłą reklamówkę i napełniam ją ciepłą wodą. Ten trik ratuje mnie w zimowe poranki

Biorę zwykłą reklamówkę i napełniam ją ciepłą wodą. Ten trik ratuje mnie w zimowe poranki

odmrażanie fot. genialne.pl
odmrażanie fot. genialne.pl
Manuel

30.01.2023 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rano, kiedy trzeba wyruszyć do pracy, nikt tak naprawdę nie ma ochoty przez nie wiadomo jak długo sterczeć przy aucie, przygotowując je do jazdy. Pokażemy Ci dzisiaj łatwy trik na odmrażanie szyb, dzięki któremu zrobisz to bez większego wysiłku i w dosłownie minutę, albo jeszcze krócej.

odmrażanie szyb, fot. genialne.pl
odmrażanie szyb, fot. genialne.pl

Najłatwiejszy sposób na odmrażanie oszronionych i oblodzonych szyb

Jedyne, czego będziesz potrzebował to najzwyklejsza sklepowa reklamówka, albo opcjonalnie większy woreczek foliowy. Napełnij go wodą, która jest bardzo ciepła, ale nie jest wrzątkiem.

odmrażanie szyb, fot. genialne.pl
odmrażanie szyb, fot. genialne.pl

Następnie zawiąż reklamówkę lub woreczek u góry i udaj się do samochodu. Teraz jedyne, co musisz zrobić, to przejechać parę lub paręnaście razy po przedniej szybie woreczkiem napełnionym ciepłą wodą, aby szron z łatwością z niej zszedł.

odmrażanie, fot. genialne.pl
odmrażanie, fot. genialne.pl

Powtarzaj tę czynność z każdą szybą aż do skutku.

odmrażanie, fot. genialne.pl
odmrażanie, fot. genialne.pl

Dlaczego nie powinieneś polewać szyby wrzątkiem?

Bardzo dużo osób zamarznięte szyby w aucie polewa wrzątkiem. Trudno nie zauważyć, że to rozwiązanie przynosi pożądane efekty. Szron z szyby schodzi bardzo łatwo i bardzo szybko. A przy tym nie trzeba się namachać skrobaczką i można od razu zasiąść za kierownica i ruszyć w drogę. Wydaje się więc, że to idealne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na oszczędności czasu. Albo po prostu nie chce podejmować nam się niepotrzebnego wysiłku. Problemem tego rozwiązania są jednak rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie widać.

Przytłaczająca większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, że regularnie polewając swoją szybę gorącą wodą lub wrzątkiem, poważnie naraża ją na uszkodzenie. Taka szyba w końcu nie wytrzyma i pęknie, zmuszając nas tym samym do kupienia i wstawienia na jej miejsce nowej. Dlaczego tak się dzieje? Nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy, żeby to zrozumieć. Kontakt wrzątku z zamarzniętą wodą na szybie tworzy bardzo gwałtowną reakcję na powierzchni szyby. Osłabia to jej strukturę i czyni bardziej podatną na zbicie. Jeśli regularnie przez całą zimę będziemy ją traktować wrzątkiem, to bardzo mocno ją osłabimy i wtedy będzie bardzo łatwo o pojawienie się na niej pęknięć, albo nawet o jej zbicie.

Dlaczego rano szyby w samochodzie są zaszronione?

Wynika to z bardzo podstawowych i prostych procesów zachodzących w atmosferze. Gorące powietrze zawiera więcej wilgoci niż zimne, więc kiedy temperatura spada, wilgoć - która była łatwo zatrzymywana w cieplejszym powietrzu - jest uwalniana. To powoduje jej skraplanie się - wszystkie te małe kropelki wody zaparowują przednią szybę, która później w temperaturze bliskiej 0°C, zamarza.

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także