NewsyHistoria 9 kultowych biżuteryjnych błyskotek księżnej Diany, od których bije królewski blask

Historia 9 kultowych biżuteryjnych błyskotek księżnej Diany, od których bije królewski blask

Historia 9 kultowych biżuteryjnych błyskotek księżnej Diany, od których bije królewski blask

10.01.2022 08:31, aktual.: 10.01.2022 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieżyjąca księżna Diana cały czas pozostaje ikoną stylu i chyba nie ma osoby, która nie rozpoznałaby jej na zdjęciu. Stylizacje kobiety wciąż budzą zachwyt. Nieodłącznym dodatkiem do garsonek czy sukni była także olśniewająca biżuteria. Poznaj 9 jedynych w swoich rodzaju błyskotek, które uwielbiała księżna Diana.

pinterest
pinterest

1. Pierścionek zaręczynowy

To chyba najbardziej rozpoznawalny pierścionek na świecie. Został stworzony przez londyńską firmę jubilerską Garrard & Co. Diana wybrała go z ich katalogu (co wywołało zdumienie królowej, gdyż podobny pierścionek mogła kupić sobie inna kobieta) i dumnie nosiła na palcu od momentu zaręczyn z Karolem (6 lutego 1981 rok). Pierścionek zrobiono z  12-karatowego cejlońskiego szafiru otoczonego przez 14 diamentów. Całość została osadzona w 18-karatowym białym złocie. Błyskotka kosztowała 28 tys. funtów. Obecnie nosi ją księżna Kate, która także otrzymała pierścionek w dniu zaręczyn.

pinterest
pinterest

Ciekawostką jest fakt, że inspiracją na stworzenie tego pierścionka była broszka z 1840 roku, którą książę Albert podarował w przeddzień ich ślubu królowej Wiktorii. Obecnie szafirowo-diamentowa ozdoba należy do królowej Elżbiety II.

2. Naszyjnik z szafirem

Diana otrzymała ten imponujący szafir od królowej matki z okazji swojego ślubu. Początkowo kazała oprawić go w diamenty i nosiła jako broszkę. Później do kamienia przymocowano siedem sznurów pereł. W ten sposób powstał naszyjnik, który Diana miała na szyi w 1985 roku podczas wizyty w USA. Wszyscy pamiętają jej taniec z Johnem Travoltą.

pinterest
pinterest

3. Perły

Diana bardzo lubiła perłowe naszyjniki. Z okazji 18. urodzin otrzymała choker składający się z trzech rzędów pereł oraz zapięcia skonstruowane z pereł i małych turkusów. Diana później kazała usunąć turkusy. Takie same chokery dostały także dwie pozostałe siostry księżnej.

pinterest
pinterest

4. Pierścionek z akwamarynem

Akwamaryn podarowała Dianie jej przyjaciółka Lúcia Flecha de Lima. Pochodził on z brazylijskich kopalni. Z kamienia firma jubilerska Asprey wykonała pierścionek. Akwamaryn został otoczony diamentami i osadzony w 24-karatowym złocie. Po raz pierwszy księżna założyła go w 1996 roku w Australii. Obecnie należy do Meghan Markle.

pinterest
pinterest

5. Tiara z perłami

Diana otrzymała tę tiarę z okazji swojego ślubu od królowej Elżbiety. Była ona własnością Marii Teck (babka królowej Elżbiety) i została zrobiona w 1914 roku przez firmę jubilerską Garrard & Co. Tiara wysadzana jest diamentami i perłami. Po rozwodzie Diana oddała ją do królewskiego skarbca i zawsze narzekała na jej duży ciężar. Obecnie nosi ją księżna Kate.

pinterest
pinterest

6. Naszyjnik jezioro łabędzie

W 1997 roku Diana założyła, na spektakl baletowy Jezioro łabędzie w Royal Albert Hall, wyjątkowy naszyjnik. Został on zrobiony z 187 diamentów i 5 pereł z Morza Południowego. Do niego dobrała pasujące kolczyki. Diana naszyjnik miała na sobie tylko raz, gdyż dwa miesiące po publicznym wystąpieniu, zginęła w wypadku. W 2017 roku szacowano jego wartość na 12 mln USD.

pinterest
pinterest

7. Kolczyki od męża

Perłowe kolczyki (w kształcie gruszki) podarował Dianie z okazji ślubu książę Karol. Zostały zrobione przez firmę Collingwood, a księżna bardzo chętnie je nosiła. Po raz pierwszy założyła je ok. miesiąc przed swoim ślubem. Obecnie są w posiadaniu księżnej Kate.

pinterest
pinterest

8. The Spencer Tiara

Tę tiarę miała na głowie księżna Diana w dniu swojego ślubu. Należy ona do rodziny Spencerów. W 1919 roku otrzymała ją w prezencie ślubnym Cynthia Spencer (żona brytyjskiego arystokraty Alberta Spencera i dziadka Diany). Tiara zrobiona została z diamentów. Widnieją na niej tulipany, gwiazdy i roślinne motywy. Dół tiary został pokryty puszkiem. Dzięki temu nie uciska głowy i jest wygodna w noszeniu. W dniu swojego ślubu miały ją na głowie dwie siostry Diany oraz jej bratowa.

pinterest
pinterest

9. Prezent z Omanu

Diana dostawała często biżuterię w prezencie od władców państw. Jednym z jej ulubionych kompletów był podarek od sułtana Omanu. Księżna otrzymała od niego w 1986 roku diamentową bransoletkę, naszyjnik (w kształcie półksiężyca) oraz kolczyki. Podczas wizyty w Niemczech (1987 rok) do kompletu założyła jeszcze tiarę Spencerów.

pinterest
pinterest

Który element biżuterii spodobał Ci się najbardziej?

13 modowych i urodowych trików stosowanych przez członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej

genialne
genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także