PoradyBłędy najczęściej popełniane przez kierowców zimą. Tego nie powinieneś robić

Błędy najczęściej popełniane przez kierowców zimą. Tego nie powinieneś robić

Czy jesteś na to gotowy, czy nie, nadchodzą najbardziej mroźne zimowe miesiące. Już niedługo nawiedzi nas śnieg, mróz, śnieg i lód, a to oznacza dużo "zabawy" dla kierowców. Łatwo przy tej okazji o jakąś niezbyt roztropną decyzję, z której szkodliwości dla samochodu nie zdajemy sobie sprawy. Oto najczęstsze błędy kierowców zimą.

Błędy kierowców zimą Fot. freepik
Błędy kierowców zimą Fot. freepik
Manuel

Błędy kierowców zimą - tego staraj się unikać

Oto lista rzeczy, których nie powinieneś robić (a przypuszczalnie część z nich od dawien dawna robisz).

#1 Nie używaj gorącej wody do rozmrażania szyby przedniej

Dwa powody, dla których jest to bardzo zły pomysł: po pierwsze, możesz zrobić sobie krzywdę. Po drugie, gdy gorąca woda wchodzi w kontakt z zimnym szkłem, to może ono pęknąć. A niestety Twoja szyba nie jest tak silna i odporna na tego typu rzeczy, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo wymiana wymiana szyby nie jest tania. Zamiast wrzątku uruchom samochód, włącz odmrażacze, i po prostu użyj skrobaczki do lodu.

Prostym i bezpieczniejszym sposobem na przyspieszenie procesu usuwania grubej warstwy lodu jest użycie ręcznej suszarki do włosów. Użyj najniższego ustawienia w bezpiecznej odległości od przedniej szyby i powoli przejedź po jej krawędziach przez kilka sekund. Taki zabieg świetnie się sprawdza.

#2 Nie włączaj wycieraczek, gdy zauważysz na szybie lód

Jeszcze jedną rzeczą, której nie powinieneś robić w swoim samochodzie w zimie jest próba oczyszczenia oblodzonej szyby za pomocą wycieraczek. Lód jest twardy i ostry. A wiele piór wycieraczek jest wykonanych z gumy, więc próba usunięcia lodu za pomocą wycieraczek może rozerwać te delikatne mechanizmy na strzępy. Ponadto oblodzona szyba może zamarznąć i związać wycieraczki z powierzchnią szyby lub spowodować, że pióra wycieraczek same zamarzną. Tak czy inaczej, nie próbuj włączać wycieraczek.

Jeśli prognoza pogody przewiduje mróz, upewnij się, że trzymasz wycieraczki w pozycji stojącej i przykryj je starymi skarpetami, aby je ochronić. Zapobiegnie to ich zamarzaniu lub przywieraniu do szyby to najlepszy sposób.

błędy kierowców zimą, fot. freepik
błędy kierowców zimą, fot. freepik

#3 Nie zaniedbuj ciśnienia w oponach

Jeśli chodzi o konserwację samochodu, ciśnienie w oponach jest jedną z najbardziej zaniedbywanych elementów. Jeśli planujesz jazdę przy złej pogodzie, to musisz pilnować ciśnienia w oponach i przestrzegać harmonogramu ich konserwacji. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych częstych awarii i problemów z hamowaniem, przyspieszaniem i trakcją. Większości z nich można uniknąć, dbając o prawidłową kalibrację ciśnienia w oponach pojazdu.

#4 Nie zaniedbuj swojego akumulatora

Niewiele jest rzeczy, które mogą spowodować większe spustoszenie w akumulatorze samochodowym niż ekstremalne temperatury (zarówno zimne, jak i gorące). Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, układ elektryczny Twojego samochodu, który jest napędzany przez akumulator, może mieć trudności z uruchomieniem. W niektórych przypadkach, po długiej, zimnej nocy, Twój pojazd może nawet nie ruszyć.

Dlatego właśnie należy sprawdzić stan akumulatora przed dłuższym okresem złej zimowej pogody. Jeśli Twój akumulator ma mniej niż trzy lata i nie ma na nim żadnych pęknięć ani korozji, warto wyjąć go z samochodu pod koniec dnia i trzymać w ciepłym miejscu. Możesz zawinąć go w stary koc lub przynajmniej trzymać go z dala od podłogi.

#5 Nie zapominaj o układzie chłodzenia

Układ chłodzenia silnika samochodu jest układem zamkniętym, który wymaga bardzo niewielkiej konserwacji, aby utrzymać go w dobrym stanie. Ale nadal konieczne jest częste sprawdzanie systemu, zwłaszcza w sytuacji trudnych warunków pogodowych. Należy wcześnie sprawdzić stan płynu przeciw zamarzaniu, aby wiedzieć, ile zimna może wytrzymać system i czy trzeba dodać więcej płynu przeciw zamarzaniu. Podczas kontroli, jeśli zauważysz, że płyn przeciw zamarzaniu jest brudny lub pełen drobnych zanieczyszczeń, możesz równie dobrze zdecydować się na płukanie płynu chłodzącego i wymianę płynu. Wczesne wykonanie tej czynności może zapobiec wielu kosztownym problemom.

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE