8 błędów, które każdy z nas popełnia podczas sprzątania. Marnują czas i pieniądze!
Przyznaj się, ile razy podczas sprzątania popatrzyłeś lub popatrzyłaś na rzeczy, które z pozoru wyglądają na czyste, ale wymagają wyczyszczenia? Często ignorujemy niektóre miejsca czy przedmioty, myśląc, że skoro nie widać na nich brudu czy kurzu, to nie należy im się sprzątanie. Regularne unikanie czyszczenia tych miejsc może spowodować rozwój i rozprzestrzenianie się szkodliwych bakterii, które mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie!
27.01.2023 | aktual.: 27.01.2023 19:38
Poniżej znajdziesz listę miejsc, na które warto zwrócić uwagę podczas sprzątania!
#1 Ciągle trzymasz szczotkę do czyszczenia toalety w pojemniku
Myślisz, że wyszorowanie muszli toalety szczotką toaletową rozwiąże problem brudu i zarazków? Niestety bardzo się mylisz! W pojemniku na szczotkę gromadzi się ogromna ilość bakterii, które w wilgotnym i zamkniętym naczyniu mają świetne warunki na rozwój. Jednak możesz znacznie zmniejszyć liczbę bakterii które się na niej znajdują. Wystarczy, że regularnie będziesz wylewać wodę z pojemnika, a szczotkę wysuszysz przed jej ponownym schowaniem. Pamiętaj też o systematycznej dezynfekcji - wszystko zależy od tego jak często korzystasz, ze szczotki, ale jeśli robisz to często, dezynfekuj szczotkę minimum raz w tygodniu. To bardzo ważne, ponieważ bakterie z pojemnika, mogą łatwo rozprzestrzeniać się na szczotce.
#2 Jednym z najbrudniejszych miejsc w domu jest uchwyt na szczoteczki do zębów
Szokującym faktem jest to, że twoja szczoteczka do zębów jest siedliskiem dla ponad 100 milionów szkodliwych bakterii. Oprócz bakterii z Twoich ust, Twoja szczoteczka może zostać zainfekowana przez bakterie ze zlewu lub toalety, ponieważ za każdym razem, gdy spuszczasz wodę, bakterie są uwalniane w powietrze. Mogą one prowadzić do chorób takich jak zapalenie pęcherza moczowego, zaburzenia jelita grubego czy dysbakteriozy. Aby tego uniknąć nigdy nie przechowuj szczoteczki na umywalce lecz schowaj ją do półki lub szuflady.
Używanie specjalnej nasadki na szczoteczkę, to także nie najlepszy pomysł, ponieważ bakterie namarzają się szybciej w zamkniętym środowisku.
Regularnie czyść szczoteczkę do zębów. Jednym z najłatwiejszych sposobów dezynfekcji szczoteczki do zębów jest utrzymywanie jej w płynie do płukania jamy ustnej przez 30 sekund lub we wrzątku przez 2 minuty.
#3 Myjesz naczynia w zimnej wodzie
Jeśli do mycia naczyń lub sprzątania, używasz letniej lub zimnej wody, środki czyszczące nie będą tak skuteczne jak byłyby w ciepłej wodzie. Idealna temperatura wody jest o 10 stopni wyższa niż temperatura w pomieszczeniu, jeśli nie wiesz jak to sprawdzić, wystarczy, że użyjesz wody, której temperatura nie będzie zbyt gorąca dla Twoich dłoni.
#4 Złe czyszczenie pralki
Na pewno zdajesz sobie sprawę, że pralka jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu. Musisz wiedzieć, że pralka, tak jak wiele innych urządzeń domowych, potrzebuje regularnego czyszczenia. Po wyciągnięciu wypranych ubrań z pralki, pozostawiaj otwarte drzwiczki, aby nie spowodować namnożenia wilgoci. Brudna pralka powoduje rozprzestrzenienie się bakterii i zarodników pleśni na ubraniach. Jest to szkodliwe zarówno dla osób cierpiących na alergię czy astmę, jak i każdej jednej osoby. Najbardziej brudne miejsca pralki to nie tylko wnętrze bębna, ale również szufladka na detergenty oraz uszczelka przy drzwiczkach pralki.
Raz na dwa tygodnie zaleca się czyszczenie pralki. Wystarczy że uruchomisz pralkę na najwyższej możliwej temperaturze i dodasz wybielacz lub kwasek cytrynowy. Jeśli szukasz więcej sposobów na wyczyszczenie pralki koniecznie poznań 5 sposobów na jej wyczyszczenie.
Pamiętaj znacznie łatwiej będzie Ci zapobiegać niż usuwać plamy pleśni, które zdążą się już "zakorzenić" w pralce.
#5 Dezynfekuj zlew kuchenny
Przyznaj się, kiedy sprzątasz umywalkę, jak często zapominasz o wyczyszczeniu odpływu? Przeważnie robisz to, gdy zlew zaczyna brzydko pachnieć lub gdy porządnie się zapcha. Cząsteczki resztek jedzenia oraz brud, pozostają w rurach, a bakterie zaczynają się tam namnażać. Dlaczego tak ważne jest regularne sprzątanie zlewu? Woda pod ciśnieniem sprawia, że brud może przemieścić się z powrotem do góry. Warto zastosować domowy sposób aby tego uniknąć. Umieść łyżkę sody oczyszczonej do odpływu, wlej trochę octu i pozostaw na noc. Rano spłucz odpływ wrzącą wodą. Ten sposób warto zastosować po krojeniu mięs, ryb lub dużej ilości warzyw.
#6 Zapominasz o wyczyszczeniu głowy prysznica oraz kurtyny prysznica
Rzadko myjemy zasłonkę prysznicową, ponieważ wiele osób uważa, że czyści się gdy bierzemy prysznic. Nic bardziej mylnego! W ten sposób zostawiasz na niej większą ilość brudu, resztki mydła czy detergentów. Lepiej jest zastąpisz zasłonki polietylenowe tymi wykonanymi z winylu lub tkanin. Kurtyny z tego materiału możesz zdezynfekować raz w miesiącu w pralce. Inną metodą jest namoczenie jej w roztworze soli lub kwasie cytrynowym. Następnie należy wytrzeć zasłonkę do sucha.
Miejsce między wanną czy prysznicem, a ścianą, warto posmarować sodą oczyszczoną i spryskać octem. To pozwoli Ci oczyścić tę przestrzeń z czarnej pleśni.
Choć codziennie używamy prysznica, bakterie mogą nadal rozwijać się w w słuchawce prysznica.To miejsce może stać się domem idealnym dla rozwoju bakterii gronkowca, które powodują infekcje zatok, zapalenie migdałków oraz zapalenie ucha. Dlatego przed wzięciem prysznica należy spuścić wodę przez co najmniej minutę. Warto również moczyć prysznic w roztworze sody lub octu. Rób to raz na 2 tygodnie.
#7 Ustawiasz naczynia w zmywarce w złej kolejności
Warto regularnie czyścić zmywarkę, ale także dobrze ją wysuszyć! Jeśli tego nie zrobisz, w urządzeniu zacznie rozwijać się pleśń.Jeśli chodzi o mycie naczyń, okazuje się, że ważne jest, w jakiej kolejności wkładasz talerze do zmywarki. Eksperci zalecają, aby naczynia pokryte resztkami ziemniaków, makaronów czy ryżu były umieszczone w w środkowej części dolnej partii zmywarki. Zaś naczynia pokryte m.in. mięsem, serem, jajkami, powinny znajdować się w skrajnych częściach zmywarki. W ten sposób naczynia będą lepiej myte.
#8 Nie dbasz o wentylatory
Musisz czyścić wentylator wyciągowy co 2 tygodnie - to nie żart! W ten sposób zadbasz o lepszą jakość powietrza w swoim domu. Wyjmij kratkę, umyj ją octem i środkiem czyszczącym, a następnie wytrzyj do sucha. Następnie usuń jak najwięcej kurzu z zespołu wentylatora za pomocą odkurzacza lub wilgotnej szmatki.