PoradyLajfhakiBrud i plamy z rolet dzień noc szybko znikną. Wystarczy jedna rzecz a będą jak nowe

Brud i plamy z rolet dzień noc szybko znikną. Wystarczy jedna rzecz a będą jak nowe

Jak wyczyścić rolety dzień noc? Fot. Freepik.com
Jak wyczyścić rolety dzień noc? Fot. Freepik.com
03.02.2023 21:12

Najprościej jest je najzwyczajniej w świecie odkurzyć. A co jeśli to nie wystarczy, bo mają większe zabrudzenia? Wtedy konieczne będzie mycie na mokro. Ale jak wyczyścić rolety dzień-noc, aby ich nie zniszczyć? Jeśli pójdziesz na łatwiznę i po prostu wrzucisz je do pralki – ten błąd będzie Cię wiele kosztował…

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić, aby te głębokie i rozległe zabrudzenia w ogóle powstały. Warto odkurzać rozwinięte rolety raz w tygodniu – nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile kurzu przez ten czas mogą nałapać… Wykorzystaj do tego końcówkę ze szczotką o miękkim włosiu i pracuj na najniższej mocy ssania odkurzacza. Starannie i cierpliwie wykonuj ruchy poziome – wzdłuż pasków. Pamiętaj o górnej części – ona jeszcze bardziej potrzebuje odkurzenia!

Window roller system day and night, fabric roller blinds.
Window roller system day and night, fabric roller blinds.

Jak wyczyścić rolety dzień-noc z poważniejszych zabrudzeń? Na mokro!

Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to miękka gąbka i ciepła woda – nic więcej. Jeśli nie musisz - nie używaj żadnego detergentu. Mocz gąbkę i lekko przecieraj rozwiniętą roletę – pasmo po paśmie. Po pewnym czasie zauważysz, że woda, której używasz, jest już brudna – wtedy wymień ją na świeżą i kontynuuj.

Jeśli to nie przyniosło skutku, bo na roletach wciąż widać odchody owadów lub inne ślady po ich obecności – użyj wody z mydłem.

Window roller duo system day and night on woden windowsill with view for very beautiful city.
Window roller duo system day and night on woden windowsill with view for very beautiful city.

Domowego detergentu możesz użyć tylko wtedy, kiedy Twoje rolety noc-dzień są w jasnym kolorze!

Korzystaj z niego jedynie w przypadku, kiedy brudy są naprawdę ciężkie do usunięcia – to naprawdę silny środek, nie warto narażać rolet na jego działanie bez wyraźnej przyczyny.

Obraz

Zmieszaj w miseczce kieliszek wody z kieliszkiem sody oczyszczonej. Nałóż odrobinę powstałej pasty na gąbkę i natrzyj słabo widoczne miejsce na rolecie. Jeśli nie zauważysz odbarwienia tkaniny – z powodzeniem możesz czyścić nią uciążliwe plamy: najpierw mieszanką, a później czystą wodą.

Obraz

Jeśli zapomniałeś zwinąć rolety podczas remontu i nakapało na nie trochę farby – nie musisz sobie tego wyrzucać. To wcale nie oznacza, że nadają się już tylko do wyrzucenia! Wyczyścisz je wodą zmieszaną z płynem do płukania delikatnych tkanin.

Którąkolwiek z metod wybierzesz, pamiętaj, by nie pocierać rolet zbyt mocno – możesz w ten sposób narazić je na nieodwracalne zniszczenia!

The man is pulling the chain to open the roller blinds.
The man is pulling the chain to open the roller blinds.

Nie wiesz, jak czyścić najbardziej popularne rolety meteriałowe? Zastosuj ten patent, a wszystkie zabrudzenia (łącznie z pleśnią i głębokimi plamami) znikną - tak, jak gdyby nigdy ich tam nie było! Wystarczy ten jeden domowy detergent, który jest mega tani, a działa lepiej niż drogie sklepowe chemikalia!

Co zrobić żeby dom pięknie pachniał? Koniecznie przetestuj u siebie te sprawdzone metody na nieprzyjemne zapachy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także