PoradyChcesz mieć piękny trawnik na lato? Jeśli nie zrobisz tego wiosną, możesz tylko pomarzyć

Chcesz mieć piękny trawnik na lato? Jeśli nie zrobisz tego wiosną, możesz tylko pomarzyć

wertykulacja trawnika, fot. Youtube/PremierLawns
wertykulacja trawnika, fot. Youtube/PremierLawns
Manuel

27.04.2023 14:14

Wertykulacja trawnika to w gruncie rzeczy prosty zabieg, który przeprowadza się po to, by nasz trawnik ładnie wyglądał, dobrze wsiąkała w niego woda i nie zaczął go porastać mech. Pokażemy ci krok po kroku. jak taką wertykulację wykonać i jakich narzędzi będziesz do tego potrzebował.

Jeśli trawnik znajdujący się przy twoim domu coraz bardziej zaczyna przypominać kawałek ziemi na pastwisku, a nie soczysty, bujny, zielony dywan, to najwyższy czas zakasać rękawy i wziąć się za przeprowadzenie wertykulacji. Proces ten zwykle sprawia, że trawnik się odradza lub po prostu staje się zdrowszy.

Czym dokładnie jest wertykulacja trawnika i jak ją przeprowadzić?

Wertykulacja trawnika polega na dokonaniu na nim pionowych nacięć darni na głębokość około 5-15 mm (w przypadku robienia tego tradycyjnymi metodami). Jeśli masz profesjonalny sprzęt, to nacięcia mogą mieć nawet 45 mm głębokości. Zabiegu tego dokonuje się głównie po to, aby usunąć obumarłe części roślin, kępki mchu i nadmiar filcu. Dzięki wertykulacji, trawy nie będą tak licznie porastały chwasty i mech, a same jej łodyżki będą miały lepszy dostęp do wody, światła słonecznego i tlenu.

wertykulacja trawnika, fot. getty images
wertykulacja trawnika, fot. getty images

Wertykulację trawnika przeprowadza się najczęściej za pomocą specjalnych grabi ogrodniczych (bez problemu powinieneś je kupić w sklepach ogrodniczych). Jeżeli nie szkoda ci pieniędzy i chcesz ułatwić sobie pracę, to możesz zainwestować też w wertykulator ręczny (dla małych trawników) lub wertykulator mechaniczny (dla dużych).

Kiedy należy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Najlepszą porą na przeprowadzenie wertykulacji jest obecny okres, czyli wczesna wiosna. Zabiegu tego najlepiej jest dokonać po pierwszym w danym sezonie skoszeniu trawy. Bezpośrednio po wertykulacji twój trawnik nie będzie dobrze wyglądał, ale nie przejmuj się tym. Nie tylko szybko wróci do normy, ale też zauważysz po krótkim czasie ogromną zmianę. Musisz jedynie pamiętać, by wertykulacji nie przeprowadzać w pierwszym roku po zasadzeniu trawnika. Młode pędy jeszcze nie potrzebują tego rodzaju zabiegu, a co więcej, zamiast pomóc — możesz mu zaszkodzić.

wertykulacja trawnika, fot. getty images
wertykulacja trawnika, fot. getty images

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także