PoradyChcesz oszcządzać i zakręcasz kaloryfery? W bloku możesz dostać za to karę pieniężną

Chcesz oszcządzać i zakręcasz kaloryfery? W bloku możesz dostać za to karę pieniężną

Czy można zakręcić kaloryfery w bloku, fot. Freepik, Wikimediacommons
Czy można zakręcić kaloryfery w bloku, fot. Freepik, Wikimediacommons

10.11.2022 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy można zakręcić kaloryfery w bloku? Jak się okazuje we własnym mieszkaniu nie możesz robić wszystkiego na co masz ochotę. A już na pewno nie podczas kryzysu energetycznego.

Kiedy wszystko drożeje naturalną rzeczą jest, że chcemy szukać oszczędności. W końcu krytycznym wzrokiem spojrzymy oczywiście na kaloryfery. Jednak mieszkając w bloku, nie możesz sobie pozwolić na całkowita samowolkę względem nich. W końcu funkcjonujesz jako część dużej osiedlowej społeczności.

Minimalna kwota za ogrzewanie

Jeżeli, w okresie grzewczym, chciałbyś na dłuższy okres całkowicie zakręcić kaloryfery w swoim mieszkaniu, to najpierw dobrze się nad tym zastanów. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może ustalić minimalne koszty ogrzewania mieszkań. Wylicza się je na podstawie metrażu danego lokalu i jego ekspozycji na słońce. Jeżeli okaże się, że żucie energii w Twoim lokum będzie niższe, niż pierwotne wyliczenia, to możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Wiąże się to zwykle z uregulowaniem niedopłaconych rachunków.

Czy można zakręcić kaloryfery w bloku, fot. Freepik
Czy można zakręcić kaloryfery w bloku, fot. Freepik

Czy możesz przestać ogrzewać swoje mieszkanie?

Pewnie teraz zapytasz dlaczego nie możesz swobodnie gospodarować energią cieplną w swoim mieszkaniu (minimalna temperatura w pomieszczeniach w okresie jesienno-zimowych powinna wynosić 16 stopni Celsjusza). Oczywiście nikt nie zabroni Ci regulować moc termostatów i dopasowywać temperaturę w pomieszczeniach do swoich potrzeb. Ale oczy spółdzielni czy wspólnoty zostaną zwrócone na Ciebie wtedy, kiedy całkowicie zakręcisz kaloryfery. Wówczas doprowadzasz do wyziębienia stropów oraz ścian. Powoduje to, że sąsiedzi muszą grzać z większą mocą, aby osiągnąć komfort cieplny oraz dogrzać też Twoje mieszkanie. Dotyczy to także przestrzeni wspólnych. W związku z tym koszty ogrzewania idą w górę. Dodatkowo wychłodzone ściany są bardziej podatne na rozwój pleśni czy grzybów.

Czy można zakręcić kaloryfery w bloku, fot. Freepik
Czy można zakręcić kaloryfery w bloku, fot. Freepik

Kara za niedogrzanie mieszkania

W październiku tego roku mieszkanka Gdynia otrzymała prawie 500 zł kary za zbyt małe zużycie energii w poprzednim sezonie grzewczym. Tłumaczyła się, że wychodząc do pracy zawsze zakręcała kaloryfery.

Jak dokładnie wyczyścić kaloryfer przed zimą?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także