PoradyLajfhakiChroni truskawki przed ślimakami. Wystarczy zastosować raz podczas ich owocowania

Chroni truskawki przed ślimakami. Wystarczy zastosować raz podczas ich owocowania

ściółkowanie truskawek fot. freepik / getty images
ściółkowanie truskawek fot. freepik / getty images

21.06.2023 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Truskawki są najpyszniejszym owocem przełomu wiosny i lata. Swoją niesłabnącą popularność zdobyły słodkim smakiem, dużą zawartością witamin oraz łatwą uprawą. Jednak nieodpowiednia pielęgnacja i ataki chorób grzybowych, mogą zniszczyć przydomowe truskawki. Sprawdź, jak poprawne ściółkowanie truskawek wpłynie na nie.

Owoce te są bardzo wrażliwe na wszelkie ataki szkodników i chorób, dlatego ściółkowanie truskawek pomoże skutecznie je zahamować lub całkowicie wyeliminować. W efekcie urosną duże, soczyste i słodkie przez co, idealnie nadadzą się do przygotowywania koktajli oraz wypieków. Wystarczy wykonać ściółkowanie raz na miesiąc, by cieszyć się plonami.

Co lubią truskawki?

Roślinki te lubią być sadzone w miejscach ciepłych, które zapewniają im dużo światła. Jednak trzeba wybrać miejsce osłonięte od wiatru lub osłonić je np. folią. Truskawki preferują ziemię kwaśną, ale lekką i żyzną, a mogą być sadzone na początku wiosny lub latem. Jeśli posadzi się jej w odpowiedniej glebie, to nawożenie truskawek jest zbędne. Mimo to należy skupić się na regularnym pieleniu chwastów, które zabierają owocom niezbędne do rozwoju substancje odżywcze. Ręczne pozbywanie się zielska jest na dłuższą metę miernym środkiem zapobiegawczym.

czym zasilić truskawki fot. getty images
czym zasilić truskawki fot. getty images

Ściółkowanie truskawek - na czym polega i jak je wykonać?

Zabieg ten polega na obsypywaniu przestrzeni między krzakami specjalną ściółką w celu ochrony roślin. Po pierwsze chroni truskawki przed chwastami. Po wtóre dzięki tej metodzie woda tak szybko nie paruje oraz nie ucieka z ziemi. Dzięki temu pozostaje jej więcej w glebie i rośliny nie są przesuszone, co pozwala na rzadsze podlewanie. Ściółkowanie chroni też truskawki przed atakami szkodników, przede wszystkim ślimaków i innych chorób. Jednak jak je popranie wykonać? Wystarczy, że słomę, zasuszoną trawę lub matę ściółkującą rozsypiesz między krzakami. Sposób ten jest bardzo ekologiczny, ponieważ raz skoszoną trawę możemy wykorzystać ponownie. Jednak należy to robić co miesiąc od dnia zasadzenia truskawek, ponieważ słoma albo trawa się rozkładają. Nigdy nie rozkładaj pod truskawki świeżo ściętej trawy, bo przyciąga dodatkowo ślimaki. Sucha słoma, czy trawa, są dla ślimaków barierą nie do przejścia.

Natomiast jeśli ściółkowanie jest wykonane przy pomocy specjalistycznych mat, to wystarczy ono na cały sezon. Mimo to warto wiedzieć, że tworzywo wykonane z polipropylenu nie jest ekologiczne, ale świetnie chroni truskawki przed chorobami pleśniowymi.

czym zasilać truskawki, fot. gettyimages
czym zasilać truskawki, fot. gettyimages