19 ciekawostek lotniczych, które obudzą w Tobie podróżniczego tygrysa. One zachęcają do odkrywania świata
Łatwość podróżowania sprawiła, że coraz chętniej, jako środek lokomocji, wybieramy samolot. Dzięki niemu możemy szybko przemieścić się na duże odległości. Jednak same lotniska oraz wielkie maszyny mają swoje tajemnice. Oto niektóre z nich.
1. Numery mają znaczenie
Numery rejsów mają swoje znaczenie. Kombinacja liter to unikalny dla każdej linii lotniczej kod IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych). Przykładowo Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały kod LO.
Po ciągu liter znajdują się cyfry. Zwykle loty odbywające się na wschód mają numery parzyste, a te kierujące się na zachód - nieparzyste. Dodatkowo numerem 1 przewoźnik oznacza swoje flagowe i najważniejsze połączenie (LO1 to rejs z Warszawy do Chicago). Najczęściej rejsom długodystansowym przypisuje się numery dwucyfrowe, a tym krótszym - trzycyfrowe. Natomiast czterema cyframi oznacza się połączenia krajowe, czarterowe, rządowe czy rejsy cargo.
2. Lądowanie na sztucznej wyspie
Lotnisko Kansai (Japonia) leży w całości na sztucznej wyspie. Z lądem połączone jest za pomocą dwukondygnacyjnego mostu o długości prawie 4 km. Aby mogło powstać konieczne było zasypanie części dna morskiego. Cały proces trwał 6 lat.
3. Czy można otworzyć drzwi w powietrzu?
Drzwi do samolotu ważą ok. 100 kg. Przed startem załoga zamyka je dość sprawnie. Natomiast podczas lotu żaden człowiek nie będzie w stanie ich otworzyć. Wszystko za sprawą różnicy ciśnień (działa jak dodatkowa blokada i uszczelnienie) między wnętrzem kabiny, a przestrzenią powietrzną.
4. Zwierzęcy terapeuci
Na lotnisku w San Francisco znajduje się specjalna brygada terapeutów. W jej skład wchodzą 22 psy oraz świnka o imieniu LiLou. Zwierzaki zostały przeszkolone i są mistrzami w pocieszaniu oraz łagodzeniu stresu. Można się z nimi pobawić i obejrzeć sztuczki jakie potrafią wykonywać. Wszystko po to, aby pasażerowie przestali się denerwować opóźnionym lotem czy zaginionym bagażem.
5. Gaz w oponach
Opony samolotowe są wypełnione azotem. To tzw. opony radialne. Azot jest gazem, który się nie pali i niestraszne mu różnice temperatur. Opony wymienia są zwykle co pół roku lub po odbyciu przez samolot 150-200 lądowań.
Zobacz jak przebiega wymiana opon w Airbusie A321.
6. Dyspensa dla pesto
Wylatując z Genui, w bagażu podręcznym, można mieć więcej niż tylko 100 ml płynu. Dyspensę dostał lokalny przysmak jakim jest pesto. Pasażerowie mogą wnieść na pokład samolotu słoiczki o wadze do 500 g.
7. Ruch na niebie
Przestrzeń powietrzna to taka podniebna autostrada. Każdego dnia nad Europą przelatuje ok. 27 tys. samolotów. Natomiast nad samymi Stanami Zjednoczonymi już 50 tys. W Wielkiej Brytanii służba kontroli lotów obsługuje ok. 6 tys. samolotów dziennie (250 na każdą godzinę).
Zobacz film obrazujący ruch lotniczy nad Europą oraz Oceanem Atlantyckim.
8. Mucha w pisuarze
Na lotnisku Amsterdam-Schiphol zamontowano niecodzienne pisuary. W ich wnętrzu znajduje się namalowana bardzo realistycznie mucha. Panowie automatycznie chcą zgładzić intruza i to właśnie na nią kierują strumień moczu. W ten sposób został rozwiązany problem rozchlapywania moczu po całej toalecie.
9. Wstęgi w powietrzu
Samoloty mknące w przestworzach zostawiają na niebie białe wstęgi. To w rzeczywistości tzw. smugi kondensacyjne, czyli chmury pierzaste utworzone z kryształków lodu. Aby się wytworzyły samolot musi lecieć na wysokości ok. 8 km nad ziemią.
10. Motyle na lotnisku
Singapurskie lotnisko Changi przypomina ogromny ogród botaniczny. Jego główną atrakcją jest wodospad mierzący 40 metrów. Wokół niego zlokalizowano motylarnię, stawy z egzotycznymi rybami, a także ogród pełen słoneczników, orchidei czy kaktusów. Co ciekawe na lotnisku znajdują się także bezpłatne kina.
11. Kawior w samolocie
Niemiecka linia lotnicza Lufthansa każdego roku zamawia aż 10 ton kawioru.
12. Ogromna maszyna
Największy pasażerski samolot na świecie to Airbus A380. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi prawie 80 m, a sama maszyna ma 73 m długości. Na pokład może zabrać ponad 850 pasażerów.
13. Linia lotnicza z tradycjami
KLM (holenderski przewoźnik) jest najstarszą na świecie działającą linią lotniczą. Pierwszy samolot w jego barwach wzbił się w przestworza 17 maja 1920 roku. Maszyna pokonała trasę z Londynu do Amsterdamu.
14. Krótki lot
Jak się okazuje tylko 5% ludności świata leciała kiedykolwiek samolotem. Tymczasem najkrótsze realizowane połączenie na świecie to lot między wyspami Westray i Papa Westray (Szkocja). Maszyna ma do pokonania 2,73 km, a sam lot trwa ok. 2 minuty.
15. Gaszenie świateł
Przygaszanie świateł w samolocie nie jest bezcelowe. Dzięki temu, podczas ewakuacji, każdy pasażer bez trudu odnajdzie drogę do wyjścia ewakuacyjnego.
16. Ruch w Korei
Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, najruchliwszą trasą na świecie było połączenie między Seulem a wyspą Jeju (Korea Południowa). W 2018 roku realizowano dziennie aż 250 lotów, a samoloty startowały co 15 minut.
17. Brudne stoliki
W samolocie najbrudniejszym miejscem wcale nie jest spłuczka w toalecie. Na pierwszym miejscu znalazły się rozkładane stoliki, na których umieszczane są posiłki. Okazało się, że bytuje na nich 8 razy więcej drobnoustrojów niż w WC.
18. Na tajskich lotniskach...
Na tajskich lotniskach znajdują się specjalne krzesła przeznaczone dla buddyjskich mnichów.
19. Nagie skanery
Skanery wykorzystujące rozproszenie wsteczne promieniowania rentgenowskiego były używane na lotniskach amerykańskich i na paru lotniskach europejskich. Obecnie są zakazane, ale można je spotkać jeszcze w Rosji.
Która ciekawostka najbardziej Cię zainteresowała?