Newsy10 ciekawostek o Afryce. Zaskakujący kontynent który jest całkiem inny od naszych wyobrażeń!

10 ciekawostek o Afryce. Zaskakujący kontynent który jest całkiem inny od naszych wyobrażeń!

Wielu z Nas ma błędne wyobrażenie odnośnie miejsc, gdzie nigdy nie byliśmy. Jednym z nich jest Afryka, kontynent wokół którego narosło wiele mitów. Zapraszamy do ciekawej wyprawy po najbardziej intrygujących informacjach na temat tego kontynentu.

10 ciekawostek o Afryce. Zaskakujący kontynent który jest całkiem inny od naszych wyobrażeń!
Mateusz Zelek

20.01.2021 15:07

#1 Wszechogarniająca bieda?

Twitter/podrozujemy
Twitter/podrozujemy

Wbrew obiegowej opinii Afryka nie jest kontynentem pełnym biednych krajów. Tak naprawdę sytuacje w poszczególnych państwach bywają diametralnie różne. Przykładowo Gwinea Równikowa to najbogatszy kraj w Afryce, dzięki złożom ropy naftowej odkrytej w latach 90 ubiegłego wieku. Z kolei najbiedniejszym krajem nie tylko w Afryce, ale i na świecie jest Demokratyczna Republika Konga.

#2 Afryka jest krainą diamentów

Twitter/ozmining
Twitter/ozmining

Afryka może pochwalić się wieloma cennymi kruszcami takimi jak złoto czy metale z grupy platynowców. Jednakże najcenniejszymi są diamenty. Z kontynentu afrykańskiego pochodzi prawie 46 procent światowych diamentów. Głównymi dostawcami tych cennych minerałów są takie kraje jak Botswana, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga czy Sierra Leone.

#3 Kontynent Afryki składa się z 54 państw

Instagram/everydayafrica
Instagram/everydayafrica

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem na naszej planecie. Nic dziwnego, że znajdziemy tam liczne państwa, kultury oraz języki. Najmniejszym państwem jest Republika Seszeli, z kolei największym Algieria.

#4 Przerażające choroby

Twitter/TanzaniaUpdates
Twitter/TanzaniaUpdates

Pomysł podróży do Afryki dla wielu osób wydaje się przerażający. Wszystko z powodu chorób tropikalnych oraz dzikich zwierząt. Jednakże w praktyce przed wyjazdem można zaszczepić się przeciwko większości chorób występujących na tym kontynencie (krztusiec, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B etc.) i nawet malaria nie musi być groźna — powszechnie są dostępne leki przeciwmalaryczne.

#5 Czy istnieje ryzyko pożarcia przez dzikie zwierzęta?

Twitter/InAfricaNBeyond
Twitter/InAfricaNBeyond

Niektórzy wciąż myślą, że Afryka to kraj, gdzie ludzie boją się opuszczać domostwa w obawie przed dzikimi zwierzętami. Jednakże wbrew pozorom ataki (nawet lwów) zdarzają się stosunkowo rzadko. Zwierzęta trzymają się swoich terenów i rzadko pojawiają się w rejonie zamieszkanych przez ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o tereny zurbanizowane. Nawet udział w safari jest w pełni bezpieczny, albowiem samochód to wystarczająca bariera nawet dla 300-kilogramowego lwa. Z kolei kierowcy to zaprawieni przewodnicy, którzy doskonale orientują się na trasie i wiedzą gdzie oraz kiedy mogą jechać.

#6 Nie ma czegoś takiego jak język "afrykański"

Instagram/everydayafrica
Instagram/everydayafrica

Na kontynencie afrykańskim mówi się ponad 2000 językami, a „afrykański” wśród nich nie występuje. Jest to odpowiednik przypuszczenia, że ​​ludzie mieszkający w Europie mówią „po europejsku”. Angielski jest tam co prawda językiem urzędowym w 24 krajach afrykańskich i jest nauczany na wysokim poziomie w szkołach na całym kontynencie. Jednakże w wielu rejonach usłyszymy dialekty oraz języki tak wyjątkowe, jak cały kontynent.

#7 To nie Egipt ma najwięcej piramid

Twitter/CarolyneMbithe
Twitter/CarolyneMbithe

Wakacje w Egipcie zawsze kojarzą nam się ze wszechobecnymi piramidami, ale to nie ten kraj posiada ich największą ilość a Sudan. Na terenie Sudanu znajdziemy ponad 233 piramid. Większość z nich znajdziemy w pobliżu miast takich jak Al Kurru, Nur, Gebel Barkal oraz Meroe.

#8 W Afryce żyją pingwiny

Twitter/IsizweOfficial
Twitter/IsizweOfficial

Zwykle ptaki ubrane w czarno-białe garniturki kojarzą nam się z zimnymi obszarami w pobliżu Antarktydy oraz koła podbiegunowego. Jednakże kontynent afrykański zamieszkują pingwiny przylądkowe. Są to bardzo ciekawskie zwierzęta i można je poznać bliżej m.in. na plaży Boulders. Dla lokalnych mieszkańców te ptaki bywają utrapieniem — buszują w śmietnikach, pchają się pod koła samochodów, a sprowokowane potrafią dziobnąć. I to boleśnie!

#9 Najgroźniejszym zwierzęciem nie jest lew

Twitter/farhad55526050
Twitter/farhad55526050

Wbrew pozorom najgroźniejszym zwierzęciem Afryki nie są lwy, słonie czy lamparty. To "zaszczytną" rolę zdobywa hipopotam. Pomimo że mówimy tutaj o zwierzęciu roślinożernym i żyjącym głównie w wodzie, są to niezwykle niebezpieczne stworzenia. Siła ich szczęk jest porażająca, albowiem są one w stanie przegryźć krokodyla na pół! Z powodu ich ciekawskiej natury często podpływają do łodzi. Niestety nie są to łagodne olbrzymy i potrafią być niezwykle agresywne. Co roku w wyniku ataku hipopotamów ginie średnio 500 ludzi.

#10 W Afryce pada śnieg

Instagram/cloud9treks
Instagram/cloud9treks

W Maroku i kilku innych afrykańskich krajach są ośrodki narciarskie. Na wysokich wzniesieniach Afryki występują opady śniegu, nawet w miejscach położonych blisko równika. Są miejsca w Afryce Południowej, które doświadczają temperatur poniżej zera przez całą zimę.

Znacie inne ciekawostki o Afryce? Dajcie znać w komentarzach!