NewsyW krainie kangurów i jadowitych węży. 11 ciekawostek o Australii, które zadziwią każdego

W krainie kangurów i jadowitych węży. 11 ciekawostek o Australii, które zadziwią każdego

W krainie kangurów i jadowitych węży. 11 ciekawostek o Australii, które zadziwią każdego

18.07.2021 20:13, aktual.: 14.09.2021 08:16

Australia to fascynujący kontynent, który jest ponad 24 razy większy od Polski. Znaczna jego część jest zupełnie niezamieszkana, a ludność skupiła się w odległości 100 km od wybrzeża. Co ciekawe Australijki prawa wyborcze uzyskały już w 1884 roku (jako drugie na świecie). Polki musiały poczekać do 1918 roku. Poznaj ciekawostki o Australii.

1. Więcej kangurów niż ludzi

W Australii mieszka dwa razy więcej kangurów niż ludzi. Dziko żyjących torbaczy jest ok. 50 mln, a Australijczyków - ponad 24 mln. Uważa się je za szkodniki, gdyż dewastują pola i ogrodzenia. Rząd zachęca do częstszego spożywania kangurzego mięsa.

user18003440/freepik
user18003440/freepik

2. Najdłuższy płot i najdłuższa autostrada

Dingo Fence to najdłuższy płot na świecie. Ma 5600 km i jest dwa razy dłuższy od Wielkiego Muru Chińskiego. Powstał, aby uchronić stada owiec oraz krów, pasące się w południowo-wschodniej części kraju, przed atakami psów dingo.

Schutz/wikimediacommons
Schutz/wikimediacommons

Natomiast miłośnicy wycieczek samochodowych mogą skusić się na przejazd najdłuższą autostradą świata. Highway 1 to szlak, który biegnie wzdłuż wybrzeża (dookoła Australii) i ma ponad 14 tys. km.

deanldrone / instagram
deanldrone / instagram

3. Więcej wielbłądów niż na Saharze

Znaczny napływ Europejczyków do Australii nastąpił w połowie XIX wieku. Przywieźli oni ze sobą wielbłądy, które wykorzystywano podczas prac przy budowie kolei oraz linii telegraficznych. Po wykonaniu zadania zostały wypuszczone na wolność i zaczęły się rozmnażać. Obecnie na kontynencie żyje ponad 1 milion dzikich wielbłądów, czyli więcej niż na Saharze. Niestety w Australii nie ma naturalnego drapieżnika, który mógłby kontrolować ich populację.

damonsmoke76 / instagram
damonsmoke76 / instagram

4. Rdzenni mieszkańcy stanowią tylko 3% populacji

Australia jest krajem wielokulturowym. Prawie 30% mieszkańców urodziło się na innym kontynencie. Natomiast Aborygeni, czyli rdzenna ludność, stanowią jedynie 3% całej populacji. Mieszkają w pobliżu dużych miast, a Australię skolonizowali około 50 tys. lat temu.

pinterest
pinterest

5. Największy monolit

Uluru to święta góra Aborygenów oraz największy na świecie monolit (twór geologiczny będący pojedynczym blokiem skalnym). Obwód Uluru wynosi ponad 9 km, a w ziemi skrywa się ponad 2 km kamienia. U podnóża góry znajdują się jaskinie z malowidłami ściennymi.

Corey Leopold/wikimediacommons
Corey Leopold/wikimediacommons

6. Sydney nie jest stolicą

Sydney to chyba najbardziej znane (i największe) australijskie miasto. Powstało w miejscu pierwszej kolonii założonej przez Europejczyków w 1788 roku. Na drugim miejscu plasuje się Melbourne. Oba zaciekle rywalizowały, więc postanowiono wznieść miasto, które z założenia będzie stolicą. Tak powstała Canberra, która leży w południowo-wschodniej części Australii.

Jason Tong/wikimediacommons
Jason Tong/wikimediacommons

7. Australijczycy produkują wino

Mało osób wiele, ale w Australii znajduje się ponad 60 regionów winiarskich. Najbardziej cenione to Barossa Valle, Eden Valle czy Mclaren Valle. Dodatkowo właśnie w Australii narodził się pomysł sprzedaży wina w kartonie. Tak zapakowany alkohol zwie się goon i do sprzedaży trafił w 1965 roku.

Olzheim/pixabay
Olzheim/pixabay

8. Australia wyspami stoi

Do Australii należą 8222 wyspy. Największa z nich to Tasmania, która szczyci się najczystszym powietrzem na świecie, takim jak na Antarktydzie. Kraj ten może także pochwalić się największą wyspą piaszczystą (występuje na niej tylko piasek i bardzo nieliczne formacje skalne). To Fraser Island, gdzie należy poruszać się wyłącznie samochodami terenowymi.

australia / instagram
australia / instagram

9. W Australii zwierzęta czyhają na ludzi

Na tym kontynencie występuje wiele groźnych dla człowieka zwierząt. Przede wszystkim można tu spotkać najbardziej jadowitego węża na świecie (tajpan pustynny), ptasznika australijskiego, krokodyla różańcowego (samce ważą ponad 1000 kg), węża tygrysiego czy osę morską, najgroźniejszą meduzą świata - zabija więcej ludzi niż niż krokodyle, rekiny!

pennycanrules / instagram
pennycanrules / instagram

10. W australijskich Alpach pada więcej śniegu niż w Alpach szwajcarskich

Australijskie Alpy zwane Śnieżnymi Górami odnotowują większe opady śniegu niż szwajcarskie Alpy! Dodatkowo kiedy na naszej półkuli panuje lato, w Australii jest zima i stoki narciarskie przyciągają rzesze fanów sportów zimowych :)

craftymethod / reddit
craftymethod / reddit

11. Tysiące plaż...

W Australii jest 10 000 plaż! W samym Sydney jest ich ponad 100 :) Potrzeba prawie 30 lat, aby zobaczyć wszystkie te plaże licząc jedną plażę na dzień!

australia / instagram
australia / instagram

BONUS

Wombaty to torbacze, które występują wyłącznie w Australii. Prowadzą samotniczy tryb życia, a ich odchody mają kształt sześcianów i wyglądają jak kostka do gry. Pełnią rolę drogowskazów i pozostawione na kamieniach informują inne wombaty, że dany teren ma już swojego właściciela.

Bjørn Christian Tørrissen/wikimediacommons
Bjørn Christian Tørrissen/wikimediacommons

Która ciekawostka o Australii zupełnie Cię zaskoczyła? Daj znać w komentarzu.

Poznaj zwierzęcą ligę mistrzów. Oto rekordziści ze świata fauny

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także