W krainie kangurów i jadowitych węży. 11 ciekawostek o Australii, które zadziwią każdego
Australia to fascynujący kontynent, który jest ponad 24 razy większy od Polski. Znaczna jego część jest zupełnie niezamieszkana, a ludność skupiła się w odległości 100 km od wybrzeża. Co ciekawe Australijki prawa wyborcze uzyskały już w 1884 roku (jako drugie na świecie). Polki musiały poczekać do 1918 roku. Poznaj ciekawostki o Australii.
18.07.2021 | aktual.: 14.09.2021 08:16
1. Więcej kangurów niż ludzi
W Australii mieszka dwa razy więcej kangurów niż ludzi. Dziko żyjących torbaczy jest ok. 50 mln, a Australijczyków - ponad 24 mln. Uważa się je za szkodniki, gdyż dewastują pola i ogrodzenia. Rząd zachęca do częstszego spożywania kangurzego mięsa.
2. Najdłuższy płot i najdłuższa autostrada
Dingo Fence to najdłuższy płot na świecie. Ma 5600 km i jest dwa razy dłuższy od Wielkiego Muru Chińskiego. Powstał, aby uchronić stada owiec oraz krów, pasące się w południowo-wschodniej części kraju, przed atakami psów dingo.
Natomiast miłośnicy wycieczek samochodowych mogą skusić się na przejazd najdłuższą autostradą świata. Highway 1 to szlak, który biegnie wzdłuż wybrzeża (dookoła Australii) i ma ponad 14 tys. km.
3. Więcej wielbłądów niż na Saharze
Znaczny napływ Europejczyków do Australii nastąpił w połowie XIX wieku. Przywieźli oni ze sobą wielbłądy, które wykorzystywano podczas prac przy budowie kolei oraz linii telegraficznych. Po wykonaniu zadania zostały wypuszczone na wolność i zaczęły się rozmnażać. Obecnie na kontynencie żyje ponad 1 milion dzikich wielbłądów, czyli więcej niż na Saharze. Niestety w Australii nie ma naturalnego drapieżnika, który mógłby kontrolować ich populację.
4. Rdzenni mieszkańcy stanowią tylko 3% populacji
Australia jest krajem wielokulturowym. Prawie 30% mieszkańców urodziło się na innym kontynencie. Natomiast Aborygeni, czyli rdzenna ludność, stanowią jedynie 3% całej populacji. Mieszkają w pobliżu dużych miast, a Australię skolonizowali około 50 tys. lat temu.
5. Największy monolit
Uluru to święta góra Aborygenów oraz największy na świecie monolit (twór geologiczny będący pojedynczym blokiem skalnym). Obwód Uluru wynosi ponad 9 km, a w ziemi skrywa się ponad 2 km kamienia. U podnóża góry znajdują się jaskinie z malowidłami ściennymi.
6. Sydney nie jest stolicą
Sydney to chyba najbardziej znane (i największe) australijskie miasto. Powstało w miejscu pierwszej kolonii założonej przez Europejczyków w 1788 roku. Na drugim miejscu plasuje się Melbourne. Oba zaciekle rywalizowały, więc postanowiono wznieść miasto, które z założenia będzie stolicą. Tak powstała Canberra, która leży w południowo-wschodniej części Australii.
7. Australijczycy produkują wino
Mało osób wiele, ale w Australii znajduje się ponad 60 regionów winiarskich. Najbardziej cenione to Barossa Valle, Eden Valle czy Mclaren Valle. Dodatkowo właśnie w Australii narodził się pomysł sprzedaży wina w kartonie. Tak zapakowany alkohol zwie się goon i do sprzedaży trafił w 1965 roku.
8. Australia wyspami stoi
Do Australii należą 8222 wyspy. Największa z nich to Tasmania, która szczyci się najczystszym powietrzem na świecie, takim jak na Antarktydzie. Kraj ten może także pochwalić się największą wyspą piaszczystą (występuje na niej tylko piasek i bardzo nieliczne formacje skalne). To Fraser Island, gdzie należy poruszać się wyłącznie samochodami terenowymi.
9. W Australii zwierzęta czyhają na ludzi
Na tym kontynencie występuje wiele groźnych dla człowieka zwierząt. Przede wszystkim można tu spotkać najbardziej jadowitego węża na świecie (tajpan pustynny), ptasznika australijskiego, krokodyla różańcowego (samce ważą ponad 1000 kg), węża tygrysiego czy osę morską, najgroźniejszą meduzą świata - zabija więcej ludzi niż niż krokodyle, rekiny!
10. W australijskich Alpach pada więcej śniegu niż w Alpach szwajcarskich
Australijskie Alpy zwane Śnieżnymi Górami odnotowują większe opady śniegu niż szwajcarskie Alpy! Dodatkowo kiedy na naszej półkuli panuje lato, w Australii jest zima i stoki narciarskie przyciągają rzesze fanów sportów zimowych :)
11. Tysiące plaż...
W Australii jest 10 000 plaż! W samym Sydney jest ich ponad 100 :) Potrzeba prawie 30 lat, aby zobaczyć wszystkie te plaże licząc jedną plażę na dzień!
BONUS
Wombaty to torbacze, które występują wyłącznie w Australii. Prowadzą samotniczy tryb życia, a ich odchody mają kształt sześcianów i wyglądają jak kostka do gry. Pełnią rolę drogowskazów i pozostawione na kamieniach informują inne wombaty, że dany teren ma już swojego właściciela.
Która ciekawostka o Australii zupełnie Cię zaskoczyła? Daj znać w komentarzu.