NewsyCiekawostki o ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Ciekawostki o ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Ciekawostki o ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka
31.05.2022 08:20, aktualizacja: 31.05.2022 12:01

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu, ponieważ ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. ;) Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, dlatego przedstawiamy ciekawostki o ciąży, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka.

pinterest
pinterest

1. Dziecko sika w brzuchu matki

Około 11 tygodnia ciąży, maluch zaczyna połykać płyn owodniowy i później go wysikuje (ma to związek z rozwojem nerek). Taka czynność ma miejsce kilka razy w ciągu doby. Można rzec, że dziecko dryfuje w połykanym przez siebie, przetwarzanym i wydalanym płynie owodniowym.

Alicia Petresc/unsplash
Alicia Petresc/unsplash

2. Od brzoskwini do arbuza

Podczas ciąży macica znacząco zmienia swój rozmiar, w rezultacie powiększa się od wielkości brzoskwini (przez wielkość papai), aby finalnie zbliżyć się swoimi gabarytami do wielkości arbuza.

mamaingeniera / instagram
mamaingeniera / instagram

3. Ciekawostki o ciąży - tokofobia

Tokofobia to paniczny lęk przed ciążą i porodem, który objawia się przede wszystkim koszmarnymi snami, bólami głowy, drażliwością czy problemami z koncentracją. Kobieta boi się bólu oraz tego, że ona jak i dziecko mogą nie przeżyć porodu lub maluch może urodzić się z jakąś niepełnosprawnością. Paniom cierpiącym na tokofobię zdecydowaną ulgę przynosi fakt, że urodzą przez cesarskie cięcie.

Camylla Battani/unsplash
Camylla Battani/unsplash

4. Ciekawostki o ciąży - zestresowani panowie mają córki

Mężczyznom narażonym na chroniczny stres częściej rodzą się córki, ponieważ ma to związek z zaburzeniami równowagi hormonów płciowych u przyszłego taty.

Kelly Sikkema/unsplash
Kelly Sikkema/unsplash

5. Automatyczna laktacja

Zdarza się, że z piersi ciężarnych kobiet i młodych mam mimowolnie płynie mleko, kiedy tylko usłyszą one płacz dziecka (nie musi to być ich maluch), ponieważ wówczas uwalniana jest oksytocyna, która odpowiada za prawidłową laktację. Hormon ten uwalnia się również podczas patrzenia na zdjęcie swojego dziecka lub myślenie o maluchu.

pinterest
pinterest

6. Ciekawostki o ciąży - nauka chwytania pępowiny

W życiu płodowym jako pierwszy rozwija się zmysł dotyku. Następuje to w 10 tygodniu życia malucha. Wówczas zaczyna on bawić się pępowiną oraz uczy się jak ją chwytać. Dla porównania zmysł słuchu rozwija się w 16 tygodniu życia, a smaku - w 19 tygodniu.

pinterest
pinterest

7. Maluch wybiera dominującą rękę

Kiedy u malucha rozwinie się już zmysł dotyku, to zaczyna on posługiwać się jedną ręką częściej niż drugą. Oznacza to, że sam wybiera, która ręka będzie dominująca. U bliźniąt jednojajowych zdarza się, że jedno z nich jest praworęczne, a drugie leworęczne, gdyż wiąże się to z pozycją zajmowaną w brzuchu mamy.

pinterest
pinterest

8. Ciekawostki o ciąży - na świat z zębem

Raz na 2000-4000 urodzeń zdarza się, że maluch przychodzi na świat z jednym lub nawet dwoma zębami., które określa się mianem prazębów. Lekarze nie wiedzą, dlaczego się tak dzieje.

infodent24_pl/twitter
infodent24_pl/twitter

9. Można urodzić bobasa-giganta

Można urodzić siłami natury dziecko ważące ponad 6 kg. Przekonała się o tym Australijka ( Natashia Corrigan), która po siedmiogodzinnym porodzie wydała na świat syna Briana.

heraldsunphoto/instagram
heraldsunphoto/instagram

10. Zmiana rozmiaru stóp

W czasie ciąży u niektórych kobiet zmieniają się stopy. Okazało się, że aż 60-70% pań po urodzeniu dziecka musiało wymienić swoje obuwie, ponieważ ich stopy wydłużyły się o 2-10 mm, a zmniejszeniu uległa wysokość sklepienia. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z naciskiem jaki wywierają dodatkowe kilogramy na stopy.

pinterest
pinterest

11. Mały Dexter urodził się, pomimo założonej wkładki domacicznej

Wkładka nie wypadła, jak podejrzewała kobieta, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży. Wkładkę wyjęto razem z łożyskiem po urodzeniu zdrowego dziecka. Zdjęcie z wkładką w ręku noworodka mama zrobiła na pamiątkę tego wydarzenia ;)

Lucy Tyler / fb
Lucy Tyler / fb

BONUS

Kiedy żona Australijczyka (Maitland Hanley) zaszła w ciążę, mężczyzna postanowił sprawdzić czy życie z brzuszkiem jest proste. ;)

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także