Newsy12 ciekawostek o mieszkaniach w Japonii, które zachwycają i jednocześnie przerażają turystów

12 ciekawostek o mieszkaniach w Japonii, które zachwycają i jednocześnie przerażają turystów

12 ciekawostek o mieszkaniach w Japonii, które zachwycają i jednocześnie przerażają turystów
Mateusz Zelek
10.11.2020 13:37

Ze względu na szybkość błyskawicznego rozwoju Japonii w drugiej połowie XX wieku, japońskie przestrzenie mieszkalne to połączenie tradycji oraz ograniczeń współczesnych miast. Dlatego wiele rozwiązań jest dla nas Europejczyków bardzo dziwne.

#12 Prywatność mieszkania

pinterest.com
pinterest.com

Japończycy są mili i bardzo towarzyscy, jednakże zaproszenie do domu to objaw olbrzymiej sympatii oraz zaufania. Mieszkańcy kraju Kwitnącej Wiśni z reguły spotykają się na mieście, a dom jest zarezerwowany wyłącznie dla najbliższej rodziny bądź naprawdę bliskich przyjaciół. Dlatego Japończycy bardzo poważnie podchodzą do odwiedzania kogoś w domu.

Poza tym w Japonii domy mają dość cienkie ściany i zachowywanie się głośno jest dosyć męczące dla sąsiadów...

MGP11 / reddit
MGP11 / reddit

#11 Zatrzęsienie półek i wieszaczków

niko_design_studio / instagram
niko_design_studio / instagram

Przy ograniczonej przestrzeni wieszak nad pralką lub toaletą może zapobiec zagraceniu łazienki. Te zaimprowizowane półki pozwalają łatwo uporządkować detergenty, przybory toaletowe i wieszać ręczniki. Są niezawodnym sposobem na zmaksymalizowanie przestrzeni, a takie półki są szeroko dostępne w większości sklepów dla majsterkowiczów.

resources.realestate.co.jp
resources.realestate.co.jp

#10 Malutkie kuchnie

pinterest.com
pinterest.com

Nie spodziewaj się ogromnej kuchni w japońskim domu. Oszczędność miejsca wymaga tego, że w kuchni stawia się na minimalizm. Z tego powodu zmywarki są rzadkie, a płyty kuchenne są zwykle ograniczone do dwupłytowego palnika gazowego z małym „grillem rybnym”. Usuwanie odpadów po obiedzie także jest zaskakujące.

Rakuten.co.jp
Rakuten.co.jp

Japońskie kuchnie mają kosz w zlewie, a pod spodem łapacz tłuszczu. Resztki jedzenia umyte ze zlewu trafią tutaj, a ten pojemnik wymaga ciągłego czyszczenia. Zapach takiego obiektu pozostawia wiele do życzenia, dlatego w sklepach jest mnóstwo dostępnych produktów, które sprawiają, że ta praca jest nieco mniej obrzydliwa.

#9 Połączenie kranu z toaletą

illemu / instagam
illemu / instagam

Mechanizm jest dość prosty — podczas spłukiwania toalety woda trafia do zlewu, dzięki czemu można umyć ręce, a następnie odpływa do muszli klozetowej. Taka konfiguracja pomaga zaoszczędzić trochę pieniędzy na rachunkach za wodę.

#8 Ukryte schowki

Twitter/LifeEdited
Twitter/LifeEdited

Wielu Japończyków ma w kuchni oraz innych pokojach dodatkowe miejsce do przechowywania żywności, butelek lub przyborów kuchennych. Magazyny są wbudowane w podłogę, aby nie zajmować za dużo miejsca. Prawda, że genialne?

#7 Bambusowa żona do przytulania

Obraz

Pusta bambusowa rurka wielkości człowieka lub „bambusowa żona” jest bardzo popularna wśród Azjatów. Używają jej jako poduszki, ponieważ przytulenie prawdziwej poduszki w nocy nie jest zbyt wygodne ani przyjemne w klimacie tych krajów, które są gorące i wilgotne.

#6 Zamiast łóżka jest materac

futonsfromjapanuk / instagram
futonsfromjapanuk / instagram

Wielu Japończyków śpi na łóżkach futonach czyli grubych bawełnianych materacach. Futony kładzie się na noc na podłodze, a rano chowa się je do szafy. Pozwala to zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Większość japońskich mieszkań jest bardzo kompaktowych i po prostu nie ma gdzie postawić łóżka ani kanapy. Niektóre hotele w Japonii również używają futonów zamiast łóżek.

Twitter/Alvaro Abril
Twitter/Alvaro Abril

#5 Kapcie dla każdego!

wikipedia
wikipedia

Genkan to w zasadzie wejście do domu lub mieszkania. To tutaj trzeba zdjąć buty, bo butów nie powinno się nosić w domu. Nawet robotnicy, którzy przyjeżdżają do pracy, zawsze zdejmują buty za każdym razem, gdy wchodzą. Oczywiście jest odpowiednie obuwie dla odwiedzających. W tym akurat Japończycy pewnie dogadaliby się z Polakami.

Twitter/youtubedhctv
Twitter/youtubedhctv

Oni także posiadają kapcie dla swoich gości. Spowodowane jest to konfiguracjami pokoi, które często są zaprojektowanie do spożywania posiłków lub spania blisko podłogi. Nawet jeśli to Ty zaprosisz Japończyka do domu i nie będziesz wymagał kapci, Twój gość poprosi jednak, aby je otrzymać. Spora część mieszkań posiada oddzielne także buty do toalety.

#4 Stoliki Kotatsu

shuji.s.111 / instagram
shuji.s.111 / instagram

Kotatsu to stolik, który kładzie się na podłodze, a pod nim znajduje się koc elektryczny. To fantastyczne rozwiązanie do utrzymania ciepła w zimie, zwłaszcza w trakcie posiłku czy herbaty. W końcu w Japonii nie ma ogrzewanych mieszkań...

shoko_garden / instagram
shoko_garden / instagram

Świetnie sprawdzają się nie tylko zimą — są również świetną inwestycją przez cały rok. W cieplejsze dni łatwo zdjąć blat i wyciągnąć koc, a wówczas wyglądają jak zwykłe, stylowe stoliki kawowe. Ponieważ kotatsu są niskopoziomowe, zamiast na krzesłach, siedzi się na poduszkach. To zdecydowanie ułatwia przechowywanie siedzisk oraz jest ogromną oszczędnością miejsca.

pinterest.com
pinterest.com

#3 Mikrofalówka 3 w 1 zamiast piekarnika

Flickr
Flickr

Większość domów nie jest wyposażona w pełnowymiarowy piekarnik i rzadko jest na niego miejsce, jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię we własny. Inwestycja w małą mikrofalę z funkcją tostera i opiekacza jest jednak w rzeczywistości o wiele bardziej energooszczędna, tańsza — a jeśli mieszkasz sam — znacznie szybsza do gotowania potraw. Z reguły Japończycy korzystają z dużo mniejszych lodówek niż my tutaj w Europie, dlatego nie zdziw się, jak zobaczysz na nich właśnie tostery.

#2 Słupki w razie trzęsienia ziemi

Amazon
Amazon

Te słupy mają samoprzylepną podstawę: są przyklejone do szafy lub szafki z jednej strony, a do sufitu z drugiej. W przypadku szafek, które są znacznie niższe niż sufit (na przykład lodówka), używają specjalnych lepkich podkładek, które są przyklejone do nóg z jednej strony i do podłogi z drugiej strony. Powód tego jest dość prosty: jeśli nastąpi trzęsienie ziemi, słupy nie pozwolą meblom tak szybko się przewrócić.

#1 Specyficzna forma kąpieli

Twitter/Jeff(rey)
Twitter/Jeff(rey)

Kultura kąpieli w Japonii jest zupełnie inna niż na całym świecie. Najpierw musisz wziąć prysznic i dobrze umyć ciało. Dopiero po zrobieniu tego, można zanurzyć ciało w wannie. Jeśli instalacja hydrauliczna jest nowa, z reguły jest kontrolowana za pomocą specjalnego panelu. Nie trzeba obracać kran i regulować temperaturę wody — wszystko, co musisz zrobić, to włączyć panel i wskazać wymaganą temperaturę na nim. Woda spłynie specjalnym odpływem. Za pomocą tego samego systemu elektronicznego można przekierować zużytą wodę np.do pralki lub toalety. Ponieważ Japończycy myją się przed kąpielą, woda po zabiegach kąpieli pozostaje czysta i nadaje się do ponownego użycia.

Oszczędność miejsca, zwłaszcza w Tokio, wynika z tego, że jest to największy obszar metropolitalny na świecie!

W roku 2018 liczba mieszkańców wynosiła 38 305 000 na obszarze zaliczanym do Tokio. W samym Tokio mieszka 13 942 856 osób na obszarze 2190,93 km² Daje to gęstość zaludnienia na poziomie 6363,90 os./km²!

Mapa krajów, których populacja jest mniejsza od metropolii Tokio!

DebatingAnimator / reddit
DebatingAnimator / reddit

Co Was najbardziej zaskoczyło?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także