Newsy13 dzieł sztuki, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej. Reprodukcje są często mylące

13 dzieł sztuki, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej. Reprodukcje są często mylące

Większość dzieł sztuki znamy z reprodukcji oglądanych w Internecie. Tymczasem niektóre z nich w rzeczywistości zaskakują swoimi rozmiarami lub techniką wykonania.

13 dzieł sztuki, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej. Reprodukcje są często mylące

28.02.2022 | aktual.: 28.02.2022 10:35

1. Mała kobieta

Obraz Mona Lisa została namalowany przez Leonarda da Vinci. Powstawał w latach 1503–1507 i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki. Znajduje się w Luwrze i w rzeczywistości ma niewielkie wymiary:  77 × 53 cm.

pinterest
pinterest

2. Fresk zamiast obrazu

Leonardo da Vinci pracował nad Ostatnią wieczerzą w latach 1495-1498. Większość osób bez trudu rozpozna ją na zdjęciach. Jednak to dzieło wcale nie jest obrazem. Malowidło jest dużym freskiem (460 × 880 cm) pokrywającym ściany refektarza klasztoru Dominikanów przy bazylice Santa Maria Delle Grazie w Mediolanie.

pinterest
pinterest

3. Adam na suficie

Stworzenie Adama to fresk, który namalował Michał Anioł na suficie w Kaplicy Sykstyńskiej. Nie jest on jednak osobnym dziełem. To tylko jedna kwatera o wymiarach 280 × 570 cm otoczona przez inne sceny.

wikimediacommons
wikimediacommons

Zbliżenie

Jean-Christophe BENOIST/wikimediacommons
Jean-Christophe BENOIST/wikimediacommons

4. Bitwa na rozmiary

Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki budzi zachwyt swoim rozmiarem (426 × 987 cm). Jednak nie jest to największe płótno jakie namalował artysta. Większymi rozmiarami może poszczycić się Dziewica Orleańska (484 × 973 cm i zajmuje powierzchnię 47 m²). Można ją podziwiać w pałacu Raczyńskich w Rogalinie.

wikimediacommons
wikimediacommons

5. Cała armia słoneczników

Vincent van Gogh nie namalował tylko jednego płótna przedstawiającego słoneczniki. W rzeczywistości istnieje cała seria 11 obrazów, na których widoczne są słoneczniki zobrazowane w najróżniejszy sposób. Cztery dzieła z żółtymi kwiatami powstały w Paryżu, a siedem w Arles.

Obraz

Kolekcja słoneczników

pinterest
pinterest

6. Sztuka za darmo

W Berlinie i Moskwie w 2018 roku można było obejrzeć wystawę dzieł tajemniczego artysty ulicznego występującego pod pseudonimem Banksy. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie, a w Rosji reklamował ją szumny afisz: Banksy. Geniusz czy wandal? Ty decydujesz! Bilety wahały się od 30 do ok. 100 zł. Sam artysta nie krył zdziwienia i w mediach społecznościowych oświadczył, że on nigdy nie bierze pieniędzy od ludzi za oglądanie jego prac. Zwłaszcza, że znajdują się one w przestrzeni publicznej.

pinterest
pinterest

7. Ogromny Dawid

Rzeźba przedstawiająca Dawida (dłuta Michała Anioła) jest wręcz gigantyczna. Ma 5,17 m wysokości i została wykonana z marmuru. Dzieło do 1873 (przez 369 lat) stało na Piazza della Signoria we Florencji. Później zastąpiono je kopią, a oryginał przeniesiono do muzeum (Galleria dell’Accademia) we Florencji. Wszystko po to, aby uchronić rzeźbę przed toksycznym działaniem odchodów gołębi.

TurdsforNipples/reddit
TurdsforNipples/reddit

8. Syrenka z twarzą mieszkanki Kresów

Do rzeźby słynnej syrenki warszawskiej pozowała Krystyna Krahelska ps. „Danuta”. Ta poetka, etnografka i uczestniczka powstania warszawskiego urodziła się na Kresach we wsi Mazurki (obecnie na Białorusi). Zmarła 2 sierpnia 1944 roku w wyniku odniesionych ran postrzałowych.

wikimediacommons
wikimediacommons

Pomnik ma ok. 6 m wysokości i stworzyła go Ludwika Nitschowa. Przyjaciółką rzeźbiarki była Wanda Krahelska-Filipowicz. Natomiast jej kuzynką była właśnie Krystyna Krahelska, która w latach 1936-37 pozowała do pomnika syrenki.

wikimediacommons
wikimediacommons

9. Miłośnik nenufarów

Francuski malarz Claude Monet słynie ze swoich ogromnych płócien przestawiających nenufary. Artysta w ciągu swoich ostatnich 30 lat życia stworzył ok. 250 obrazów przedstawiających lilie wodne. Wszystkie ukazują staw w ogrodzie malarza w Giverny.

Lilie wodne, 1906 r.

wikimediacommons
wikimediacommons

Basen lilii wodnych, 1919 r.

wikimediacommons
wikimediacommons

Lilie wodne, 1907 r.

wikimediacommons
wikimediacommons

10. Lizaki od Salvadora Dalego

Marka Chupa Chups została stworzona w Hiszpanii w 1958 roku przez Enrica Bernata (urodził się w Barcelonie). Natomiast logo słynnych lizaków zaprojektował Salvador Dali w 1969 roku. Obecnie marka należy do włoskiej korporacji Perfetti Van Melle.

pinterest
pinterest

11. Starożytność kolorami stoi

Jak się okazuje większość greckich i rzymskie posągów oraz świątyń wcale nie była biała. Starożytni artyści kochali kolory i swoje dzieła pokrywali barwną polichromią. W użyciu były pigmenty, z których uzyskiwano kolorowe barwniki (m.in. czerwony, żółty, niebieski, zielony).

Cyfrowa rekonstrukcja Erechtejonu

pinterest
pinterest

Głowa Kaliguli

pinterest
pinterest

Rzeźba Parysa

pinterest
pinterest

12. Kiedy kopia zastępuje oryginał

Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskim parku Łazienkowskim to kopia. Oryginał został wysadzony w powietrze i przekazany na złom przez Niemców w 1940 roku. Cieszył on oczy mieszkańców od 1926 roku. Dopiero 11 maja 1958 udało się odsłonić rekonstrukcję rzeźby Wacława Szymanowskiego.

wikimediacommons
wikimediacommons

13. Znany detal

Chętnie reprodukowane dwa małe aniołki są tak naprawdę częścią obrazu Madonna Sykstyńska pędzla Rafaela Santi. Dzieło datowane na lata 1513-1514 i przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Barbarę, a także św. Sykstusa (z twarzą papieża Juliusza II). Obraz można oglądać w Dreźnie.

wikimediacommons
wikimediacommons

Która informacja najbardziej Cię zaskoczyła?