Newsy15 intrygujących ciekawostek o Szwecji. Kraj, który ma bardzo nietypowe przyzwyczajenia

15 intrygujących ciekawostek o Szwecji. Kraj, który ma bardzo nietypowe przyzwyczajenia

15 intrygujących ciekawostek o Szwecji. Kraj, który ma bardzo nietypowe przyzwyczajenia
Mateusz Zelek

13.12.2021 06:40, aktual.: 13.12.2021 07:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odległe i zimne kraje skandynawskie zadziwiają nas wieloma rzeczami — od polityki po styl życia. Szwecja należy do tego intrygującego grona i skrywa masę ciekawych rzeczy. A i pamiętajcie, że pełna nazwa tego kraju to Królestwo Szwecji.

#15 Szwedzi żyją ekologią i bardzo dbają o tereny zielone

Pixabay
Pixabay

Szwedzkie miasta są pełne zieleni, a sami obywatele przykładają ogromną uwagę do dbania o środowisko. Ekologia jest nierozłączna nie tylko z punktu widzenia państwa, ale także życia społecznego. To pierwszy kraj na świecie, który zaczął używać biopaliwa zamiast benzyny. Szwedzki system zerowej produkcji i recyklingu odpadów jest doskonałym przykładem dla reszty świata.

#14 Gotówka staje się dla nich przeżytkiem

Instagram/crannberry81
Instagram/crannberry81

W Szwecji praktycznie za wszystko i wszędzie można zapłacić kartą. Publiczna toaleta, zwykłe zakupy czy wynajem roweru. Szwedzi praktycznie odzwyczaili się od korzystania z fizycznej formy pieniądza.

#13 Nie zjadaj ostatków!

Pixaba
Pixaba

Zaskakująca tradycja przy szwedzkim stole. Otóż ostatnia kanapka lub kawałek ciasta powinny pozostać na stole. Nawet jeśli pozostanie samotnie na gigantycznym talerzu.

#12 Szwedzi są niezwykle poważni i oziębli?

Pixabay
Pixabay

Szwedzi wypracowali szereg różnych zasad, którymi kierują się w życiu publicznym. Przykładowo stojąc w kolejce, należy być spokojnym i nie narzekać na jej długość bądź obowiązek czekania. Szwedzi mają także świętą zasadę, że nie rozmawiają z nieznajomymi, a przejście ze stopnia "znajomego z widzenia" na "znajomego" może trwać nawet kilka miesięcy. Skandynawowie bardzo szanują prywatność i czas innych, dlatego ich rozmowy są zwykle krótkie oraz bardzo zwięzłe. Podobnie jest ze spontanicznością — Szwedzi nie lubią nagłych zmian i doceniają codzienną monotonność.

#11 Sobota to dzień cukierka

Pixabay
Pixabay

Jak w kulturze polskiej przyjęło się, że piątek to dzień bezmięsny, tak w szwedzkiej sobota to dzień słodkości i łakoci. Ta tradycja ma jednak bardzo niecodzienne pochodzenie... W latach 40. ubiegłego wieku rząd Szwecji razem z korporacjami cukierniczymi chciał sprawdzić jakie skutki niesie ze sobą zbyt duża konsumpcja słodyczy. Wykorzystano w tym celu... pacjentów szpitali psychiatrycznych. Testy wykazały ogromną szkodliwość wobec zębów oraz inne problemy ze zdrowiem. Dlatego wypromowano jeden dzień, w którym obywatele nie muszą żałować sobie łakoci.

#10 Kluby muszą posiadać "licencję na taniec"

Pixaba
Pixaba

Jeśli dany klub nie posiada "licencji na taniec" to jego właściciel może zostać ukarany mandatem, jeśli gości przybytku poniesie chęć wywijania kończynami. Riksdag (krajowy ustawodawca i najwyższym organem decyzyjnym Szwecji) głosował jednogłośnie za zniesieniem wymogu posiadania pozwolenia na taniec w 2016 roku, jednak mimo to prawo dalej istnieje i jest egzekwowane.

#9 W przypadku konfliktów wzywają mediatora

Pixabay
Pixabay

W przeciwieństwie do innych narodów, Szwedzi nie mają problemu z udziałem osoby trzeciej w trakcie konfliktu. Taki udział nie tylko jest mile widziany, ale i wskazany! Mówimy tutaj o wszelkich konfliktach od rodzinnych po biznesowe. Na przykład, jeśli ktoś w nocy włączy głośną muzykę, Szwed napisze skargę do właściciela domu. Kiedy pojawiają się problemy rodzinne, chodzą do terapeutów rodzinnych.

#8 Fajerwerki? Tylko po odpowiednim przeszkoleniu

Pixabay
Pixabay

W przeciwieństwie do Polski Szwecja ma bardzo rygorystyczne podejście do wszystkiego, co robi bum i leci w niebo. Aby móc puszczać odpowiednie produkty (w prawie jest jasno wyznaczone, co może być wykorzystane) należy uzyskać zgodę policji na takie działania. Można także uzyskać odpowiednią licencję, aby móc odpalać sztuczne ognie bez konieczności zgłaszania tego na policję.

#7 Szwedzi nie mają nic przeciwko chipom podskórnym

Pixabay
Pixabay

Szwedzi zaczęli eksperymentować z mikroczipami w 2015 roku i obecnie w kraju użytkowników tych urządzeń jest 3000. Procedura jest bardzo prosta: za pomocą strzykawki wstrzykuje się chip pod skórę, a on sam wygląda jak kawałek drutu. Zawierają one informacje o kartach kredytowych, wszystkich kartach dostępu, prawach jazdy i innych ważnych danych. Kosztują one od 150 do 200 dolarów.

#6 Żartowanie na zimnie to podstawa

Pikabu/natik.t
Pikabu/natik.t

Szwedzi nie przejmują się, że ich pociechy biegają bez czapki, a przypominam, że kraj nie należy do tych najcieplejszych. Jednakże uważają oni, że wystawianie się na zimno hartuje organizm i wzmacnia go. Czasem w przedszkolach najmniejsze dzieci są ubierane i wyprowadzane na zewnątrz w dużych wózkach na werandzie i tam śpią nawet zimą!

#5 W pracy nie wolno przeklinać oraz siedzieć zbyt długo

Pixabay
Pixabay

Pracując w Szwecji, nie próbuj zostawać po godzinach. Nikt tego tam nie robi, a rodzice niejednokrotnie opuszczają pracę wcześniej, aby odebrać dzieci ze szkoły. I nikomu nie muszą się z tego tłumaczyć. W pracy panuje także absolutny zakaz przeklinania. W Polsce o ile w biurach jest to zrozumiałe, tak łacinę kuchenną trudno nie usłyszeć w trakcie prac budowlanych. Szwedzi nie przeklinają w żadnym zawodzie.

#4 Mają specjalne "lusterka plotkarskie" w oknie

Reddit/kemcio17
Reddit/kemcio17

Szwedzi cenią prywatność, co nie oznacza, że nie są ciekawscy! W tym celu montują specjalne lusterka na parapetach swoich domów, aby móc swobodnie widzieć co się dzieje na ulicy i jednocześnie nie wykazywać "zbytniego zainteresowania". Ich geneza sięga dziesiątki lat wstecz, gdy żony, zamiast wyglądać przez okna w oczekiwaniu na mężów, mogły ich zobaczyć w odbiciu lusterka. Aż dziw bierze, że pomysł nie trafił do Polski...

#3 Sport to zdrowie, a Szwedzi rozumieją to dosłownie

Reddit/medmik
Reddit/medmik

Nieuprawianie sportu w Szwecji groziłoby ostracyzmem społecznym, gdyby nie fakt, że szanuje się tam sferę prywatną. Praktycznie 3 miliony Szwedów deklaruje przynależność do lokalnych klubów sportowych, a widok osób starszych na rowerze czy uprawiających inne sporty nikogo nie dziwi. Popularne są sporty zimowe (ciekawe dlaczego), pływanie, wędrowanie, koszykówka czy piłka nożna. Na ulicach miast można znaleźć także specjalne słupki, które umożliwiają odpoczynek rowerzystom. Zwykle można je znaleźć na skrzyżowaniach.

#2 Skandynawowie lubią być hipsterami

Reddit/5igorsk
Reddit/5igorsk

Obywatele Szwecji lubią nietuzinkowe style oraz recykling. To połączenie sprawia, że sklepy mogą zarabiać nawet na pustych skrzyniach po owocach.  Szwedzi uwielbiają takimi rzeczami dekorować swoje mieszkania, przy okazji je modyfikując czy malując na inne kolory.

#1 Paszport Szwecji do klucz do zwiedzania całego świata

Pixabay
Pixabay

Szwedzi mają ogrom krajów do wyboru, jeśli chodzi o możliwość poruszania się. Obywatele Szwecji są bardzo dumni z tego, że mogą wjechać do 171 krajów bez konieczności ubiegania się o wizy. Jednakże na pierwszym miejscu tej listy są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obywatele tego kraju mogą odwiedzić 179 krajów bez wizy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także