Newsy11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

16.09.2021 18:41, aktual.: 16.09.2021 19:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mało jest stworzeń na ziemi, które wzbudzają większy wstręt niż pająki. W oczach osób cierpiących na arachnofobię przybierają wręcz monstrualne rozmiary. Tymczasem pająki wcale nie mają ochoty polować na ludzi. Wręcz przeciwnie: skutecznie przed nami uciekają. A kiedy ewakuacja nie jest możliwa, to zwijają się w kulkę i po prostu udają, że ich nie ma. ;)

1. Wiekowa samica

Najdłużej żyjącym pająkiem na świecie była samica z gatunku Giaus villosus. Zamieszkiwała Australię i dożyła 43 lat. Jej zgon nie był spowodowany przyczynami naturalnymi. Została użądlona przez pasożytniczą osę. W wyniku tego ataku, samica zdechła. Pająki z gatunku Giaus villosus prawie całe swoje życie spędzają w norach, a wychodzą tylko na polowania. To sprzyja ich długowieczności.

Toby Hudson/wikimediacommons
Toby Hudson/wikimediacommons

2. Gigantyczna sieć

Największym znanym pająkiem świata (który tka sieci) jest samica Nephila komaci (występuje na Madagaskarze, w Tanzanii i RPA). Rozpiętość jej odnóży wynosi aż 12 cm, a średnica uprzędzonej przez nią sieci może osiągnąć nawet 1 metr średnicy. Korpus samicy dochodzi do 39 mm, a samiec mierzy tylko 9 mm.

Amos T Fairchild/wikimediacommons
Amos T Fairchild/wikimediacommons

3. Jadowity mieszkaniec jaskiń

Najbardziej jadowitym pająkiem występującym w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Można go spotkać w jaskiniach, piwnicach czy studzienkach kanalizacyjnych. Samice tworzą charakterystyczne białe kokony, gdzie składają jaja. Jego ugryzienie może powodować dolegliwości bólowe oraz wystąpienie opuchlizny. Porównuje się je do użądlenia osy. Jednak nie stanowi zagrożenia dla dorosłego człowieka.

Magne Flåten/wikimediacommons
Magne Flåten/wikimediacommons

4. Miłośnik wody

Topik to pająk wodny, który zamieszkuje Europę i Azję. Można go spotkać w wodach stojących lub strumieniach czy rzekach z bogatą roślinnością. Pod wodą oddycha dzięki bąblowi powietrza, który utrzymuje na swoim owłosionym odwłoku. Najczęściej zimuje w muszlach ślimaków zlokalizowanych pod wodą.

   5. Mumifikacja ofiary

   Pająki z rodziny krzyżakowatych mają niecodzienny sposób uśmiercania swoich ofiar. Na owady zaczajają się na rogach sieci. Kiedy zapląta się w nią np. mucha pająk najpierw szczelnie owija ją siecią (wygląda jakby była zmumifikowana) i dopiero wtedy wbija zęby i wstrzykuje jad.

   6. Skok na muchę

   Skakun arlekinowy ma świetny wzrok, a sieć służy mu tylko jako ochrona w razie złej pogody lub bezpieczna przystań dla jaj oraz młodych. Ten pająk posiada ciekawie umaszczony odwłok, a poluje za pomocą skoków (dosłownie wskakuje na swoją ofiarę i wstrzykuje jad). Potrafi wykonywać skoki 25 razy dłuższe niż jego ciało.

   Adam Opioła/wikimediacommons
   Adam Opioła/wikimediacommons

   7. Śmiertelna kopulacja

   Samice czarnych wdów mają ok. 10 mm długości, a samce tylko 3-4 mm. Podczas kopulacji zdarza się, że samica zjada swojego partnera. Po odbytym stosunku samiec robi salto i wówczas zostaje pochwycony przez żądną krwi partnerkę. Dzięki temu samica ma dostęp do większej ilości plemników.

   Shenrich91/wikiemdiacommons
   Shenrich91/wikiemdiacommons

   8. Recykling sieci

   Pająki krzyżakowate regularnie zjadają niepotrzebne części swojej sieci i używają ich do naprawy lub budowy kolejnych elementów. Dodatkowo pająki potrafią stroić sieć. W zależności od sposobu w jaki wibruje wiedzą, w której części zaplątała się ofiara.

   JJ Harrison/wikiemediacommons
   JJ Harrison/wikiemediacommons

   9. Pająk jak mrówka

   Dla pająków niezwykle groźny jest kwas mrówkowy produkowany przez mrówki. Dlatego tych zwierząt nigdy nie spotkasz w bliskiej obecności. Jest jednak pająk, który swoim wyglądem upodobnił się do mrówki. To mrówczynka (gatunek pająka z rodziny skakunowatych). Ten kamuflaż ma odstraszać ptaki, które też nie preferują kwasu mrówkowego.

   spidereyes /wikimediacommons
   spidereyes /wikimediacommons

   10. Pająk z kolcami

   Gasteracantha cancriformis to pająk wyglądający jak krab najeżony kolcami. Naukowcy odkryli, że jego doba trwa ok. 19 godzin. Musi on dostosować swój okres aktywności do cyklu słonecznego. Jeszcze na kilka godzin przed świtem zaczyna tkać sieć, a później przez 5-7 godzin pozostaje bez ruchu.

   pinterest
   pinterest

    11. Lekka pajęcza sieć

    Jedno włókno pajęczej sieci o długości 40 075 km (obwód Ziemi) ważyłoby tylko niecały kilogram.

    freestocks/unsplash
    freestocks/unsplash

    Bonus

    Największy pająk w Polsce to bagnik nadwodny. Ciało samicy potrafi osiągnąć 2,5 cm, ale rozpiętość jej odnóży może dochodzić do 8 cm!

    ya.na.ma.vi / instagram
    ya.na.ma.vi / instagram

    Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

    Z życia pająka domowego, czyli jesienią włochaci lokatorzy wychodzą z ukrycia i rozpoczynają amory

    genialne
    genialne
    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także