17 zdumiewających ciekawostek ze świata zwierząt, których nie dowiesz się na lekcjach biologii
Świat zwierząt skrywa bardzo dużo tajemnic. Niektóre fakty są tak zaskakujące, że trudno uwierzyć, iż są prawdziwe. Poznaj ciekawostki, o których nie informują nawet filmy przyrodnicze.
08.07.2021 11:02
1. Wydry
Wydry podczas pływania trzymają się za łapy. Dzięki temu, w razie, gdyby jedna z nich usnęła, to nie porwie jej wartki nurt.
2. Tygrysy
Język tygrysa pokrywają małe i ostre wypustki. Dzięki temu jego struktura jest szorstka, co ułatwia ssakowi usuwanie piór, futra lub skóry z ciała swoich ofiar.
3. Pandy czerwone
Jeśli pandy czerwone chcą wyglądać na bardzo groźne osobniki, to stają na tylnych łapach. W rzeczywistości mają ok. 60 cm długości.
4. Pelikany
Jeden pelikan jest w stanie włożyć głowę do paszczy drugiego ptaka.
5. Wiewiórki
Polatucha japońska to wiewiórka, która jest jednym z najmniejszych gryzoni świata. Dorasta do 20 cm, a między palcami na fałdy skórne umożliwiające jej poruszanie się lotem ślizgowym.
6. Rekiny
Tak wygląda bardzo wiekowa samica rekina grenlandzkiego. Naukowcy oszacowali jej wiek na co najmniej 272 lata (maksymalnie może mieć 512 lat). Ryby te mają bardzo powolny metabolizm i słyną we swej długowieczność.
7. Pokutniki perliste
Pisklęta pokutnika perlistego upodabniają się do toksycznych gąsienic ciem, aby nie paść łupem drapieżników.
8. Remory
Remory lubią gnieździć się w paszczy rekina wielorybiego. Te ryby, zwane też podnawkami, mają specjalną przyssawkę, które umożliwia im przyczepienie się do ciała żółwi czy rekinów. Dzięki temu żywią się resztkami pozostawionymi przez gospodarza oraz przemieszczają na duże odległości.
9. Papugoryby
Papugoryby przed udaniem się na spoczynek otaczają swoje ciało śluzowym kokonem. Lepka substancja wydostaje się z pyska ryb i ma je chronić przed larwami, które pasożytują w ich skrzelach wysysając krew.
10. Fałszywe orki
Oto orka karłowata zwana też szablogrzbietem waleniożernym. W rzeczywistości to delfin, który jest mylony z orką. Wszystko za sprawą wysmukłego ciała, wygiętej płetwy grzbietowej oraz czarnego bądź ciemnoszarego umaszczenia. W języku angielskim przyjęła się nazwa false killer whales (fałszywa orka). Ssaki mają 44 zęby i żyją w dużych stadach.
11. Wieloryby
Tak odbywa się karmienie małego wieloryba. Dziennie potrafi on wypić ok. 72 litry mleka. Natomiast mleko humbaka ma różowy kolor i zawiera aż 50% tłuszczu.
12. Pszczoły
Pszczoły z gatunku diadasia diminuta śpią w kwiatach sferomalw (roślina z rodziny ślazowatych). Na wypoczynek przeznaczają ok. 5-8 godzin dziennie. To bardzo ważne, gdyż udowodniono, że zmęczone pszczoły miały trudności z trafieniem do swojego ula.
13. Dziobaki
Tak prezentuje się płetwiasta stopa dziobaka. Ciało tych ssaków pokrywa futro, a samce posiadają ostrogi na tylnych łapach, które zawierają jad. Kiedy w XIX wieku Europejczycy po raz pierwszy ujrzeli dziobaki, uznali, że to połączenie kreta z kaczką.
14. Bobry
Zęby bobra rosną przez całe życie i zwierzę musi je nieustannie ścierać. Jego siekacze (tylko przednia część) pokryte są pomarańczowym, brązowym lub żółtym szkliwem. Kolor zależy od ilości żelaza zawartego w pożywieniu.
15. Rekiny
Jaja składane przez rekiny arabskie są przezroczyste.
16. Krety
Krety widzą, ale mają bardzo słaby wzrok, który, ze względu na podziemny tryb życia, nie jest im w ogóle potrzebny. Zwierzęta posiadają oczy o średnicy jednego milimetra. Pokrywa je futro.
17. Król śledziowy
Wstęgor królewski zwany też królem śledziowym to jedna z najdłuższych ryb świata. Niektóre osobniki potrafią osiągnąć długość 11 metrów. Ryba widoczna na zdjęciu została złowiona u wybrzeży Kalifornii i mierzyła ponad 5 metrów.
Który fakt z życia zwierząt najbardziej Cię zaskoczył?