Newsy17 zdumiewających ciekawostek ze świata zwierząt, których nie dowiesz się na lekcjach biologii

17 zdumiewających ciekawostek ze świata zwierząt, których nie dowiesz się na lekcjach biologii

17 zdumiewających ciekawostek ze świata zwierząt, których nie dowiesz się na lekcjach biologii
08.07.2021 11:02

Świat zwierząt skrywa bardzo dużo tajemnic. Niektóre fakty są tak zaskakujące, że trudno uwierzyć, iż są prawdziwe. Poznaj ciekawostki, o których nie informują nawet filmy przyrodnicze.

1. Wydry

Wydry podczas pływania trzymają się za łapy. Dzięki temu, w razie, gdyby jedna z nich usnęła, to nie porwie jej wartki nurt.

iudex_champ/reddit
iudex_champ/reddit

2. Tygrysy

Język tygrysa pokrywają małe i ostre wypustki. Dzięki temu jego struktura jest szorstka, co ułatwia ssakowi usuwanie piór, futra lub skóry z ciała swoich ofiar.

Pitt124/reddit
Pitt124/reddit

3. Pandy czerwone

Jeśli pandy czerwone chcą wyglądać na bardzo groźne osobniki, to stają na tylnych łapach. W rzeczywistości mają ok. 60 cm długości.

2021emma/reddit
2021emma/reddit

4. Pelikany

Jeden pelikan jest w stanie włożyć głowę do paszczy drugiego ptaka.

daniel_barker/twitter
daniel_barker/twitter

5. Wiewiórki

Polatucha japońska to wiewiórka, która jest jednym z najmniejszych gryzoni świata. Dorasta do 20 cm, a między palcami na fałdy skórne umożliwiające jej poruszanie się lotem ślizgowym.

Fluid-Daydreamer/reddit
Fluid-Daydreamer/reddit

6. Rekiny

Tak wygląda bardzo wiekowa samica rekina grenlandzkiego. Naukowcy oszacowali jej wiek na co najmniej 272 lata (maksymalnie może mieć 512 lat). Ryby te mają bardzo powolny metabolizm i słyną we swej długowieczność.

Kyle_6342/reddit
Kyle_6342/reddit

7. Pokutniki perliste

Pisklęta pokutnika perlistego upodabniają się do toksycznych gąsienic ciem, aby nie paść łupem drapieżników.

TheChickenWizard15/reddit
TheChickenWizard15/reddit

8. Remory

Remory lubią gnieździć się w paszczy rekina wielorybiego. Te ryby, zwane też podnawkami, mają specjalną przyssawkę, które umożliwia im przyczepienie się do ciała żółwi czy rekinów. Dzięki temu żywią się resztkami pozostawionymi przez gospodarza oraz przemieszczają na duże odległości.

Dhananjay_Aditya/reddit
Dhananjay_Aditya/reddit

9. Papugoryby

Papugoryby przed udaniem się na spoczynek otaczają swoje ciało śluzowym kokonem. Lepka substancja wydostaje się z pyska ryb i ma je chronić przed larwami, które pasożytują w ich skrzelach wysysając krew.

rhinosaurus456/reddit
rhinosaurus456/reddit

10. Fałszywe orki

Oto orka karłowata zwana też szablogrzbietem waleniożernym. W rzeczywistości to delfin, który jest mylony z orką. Wszystko za sprawą wysmukłego ciała, wygiętej płetwy grzbietowej oraz czarnego bądź ciemnoszarego umaszczenia. W języku angielskim przyjęła się nazwa false killer whales (fałszywa orka). Ssaki mają 44 zęby i żyją w dużych stadach.

olexzz/reddit
olexzz/reddit

11. Wieloryby

Tak odbywa się karmienie małego wieloryba. Dziennie potrafi on wypić ok. 72 litry mleka. Natomiast mleko humbaka ma różowy kolor i zawiera aż 50% tłuszczu.

olexzz/reddit
olexzz/reddit

12. Pszczoły

Pszczoły z gatunku diadasia diminuta śpią w kwiatach sferomalw (roślina z rodziny ślazowatych). Na wypoczynek przeznaczają ok. 5-8 godzin dziennie. To bardzo ważne, gdyż udowodniono, że zmęczone pszczoły miały trudności z trafieniem do swojego ula.

jmneelyphotography/instagram
jmneelyphotography/instagram

13. Dziobaki

Tak prezentuje się płetwiasta stopa dziobaka. Ciało tych ssaków pokrywa futro, a samce posiadają ostrogi na tylnych łapach, które zawierają jad. Kiedy w XIX wieku Europejczycy po raz pierwszy ujrzeli dziobaki, uznali, że to połączenie kreta z kaczką.

ravingraven/imgur
ravingraven/imgur

14. Bobry

Zęby bobra rosną przez całe życie i zwierzę musi je nieustannie ścierać. Jego siekacze (tylko przednia część) pokryte są pomarańczowym, brązowym lub żółtym szkliwem. Kolor zależy od ilości żelaza zawartego w pożywieniu.

herbert2512/pixabay
herbert2512/pixabay

15. Rekiny

Jaja składane przez rekiny arabskie są przezroczyste.

velectronn/reddit
velectronn/reddit

16. Krety

Krety widzą, ale mają bardzo słaby wzrok, który, ze względu na podziemny tryb życia, nie jest im w ogóle potrzebny. Zwierzęta posiadają oczy o średnicy jednego milimetra. Pokrywa je futro.

Beeki/pixabay
Beeki/pixabay

17. Król śledziowy

Wstęgor królewski zwany też królem śledziowym to jedna z najdłuższych ryb świata. Niektóre osobniki potrafią osiągnąć długość 11 metrów. Ryba widoczna na zdjęciu została złowiona u wybrzeży Kalifornii i mierzyła ponad 5 metrów.

imgur
imgur

Który fakt z życia zwierząt najbardziej Cię zaskoczył?

15 zdjęć zwierząt z całego świata zachowujących się jak gołębie na krakowskim rynku

genialne
genialne
Zrób samodzielnie zabawki dla kota
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także