PoradyMagiczną pastę wcieram w deskę sedesową. To kiler na żółte plamy

Magiczną pastę wcieram w deskę sedesową. To kiler na żółte plamy

żółte plamy na desce sedesowej, fot. Genialne
żółte plamy na desce sedesowej, fot. Genialne
24.08.2023 10:01

Żółte plamy na desce sedesowej to coś, czego nikt nie chce oglądać w swojej łazience. Niestety, usunięcie ich nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście istnieje skuteczny, domowy preparat, który skutecznie rozwiąże ten problem.

Czysta łazienka to wizytówka każdego domu. Niestety na desce sedesowej często pojawiają się żółte plamy, które nie chcą zejść mimo dokładnego mycia, a nawet długiego szorowania. Jak sobie z nimi radzić? Zrób domową pastę, która przywróci desce biały kolor w 15 minut. Składniki kosztują grosze. Znajdziesz je w każdym spożywczaku.

Skąd biorą się żółte plamy na desce sedesowej?

Powody powstawania przebarwień bywają różne. Zdarza się, że jest to brak należytej higieny (ktoś nie spłukuje z niej resztek moczu), ale są to sytuacje raczej sporadyczne. Częściej żółte plamy na desce sedesowej pojawiają się w związku z tym, że toaleta ma częsty kontakt z wodą i wilgocią. Ślady mogą występować w wyniku wytrącania się z wody wapnia, który powoduje powstawanie kamienia. Choć taka sytuacja jest jedną z częstszych, są jeszcze inne scenariusze. Przebarwienia pojawiają się na starych deskach sedesowych pod wpływem promieniowania UV lub żrących środków czystości.

Żółte plamy na desce sedesowej to częsty problem. Fot. Freepik
Żółte plamy na desce sedesowej to częsty problem. Fot. Freepik

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej?

Aby usunąć żółte plamy, które pojawiły się na desce sedesowej, wystarczy użyć prostego, domowego preparatu. Potrzebujesz jedynie 3 składników: sody oczyszczonej, soku z cytryny oraz wody. Wymieszaj je ze sobą tak, by uzyskać konsystencję gęstej pasty. Następnie rozprowadź ją po powierzchni deski. Najwygodniej będzie zrobić to przy użyciu niewielkiej gąbki. W zakamarkach środek możesz nakładać za pomocą starej szczoteczki do zębów. Pozostaw pastę na desce przez ok. 15 minut. Po tym czasie dokładnie ją spłucz. Po przebarwieniach nie powinien zostać nawet najmniejszy ślad.

Jak zmyć żółte plamy na desce sedesowej? Fot. Freepik
Jak zmyć żółte plamy na desce sedesowej? Fot. Freepik

Jak zrobić uniwersalny domowy środek czystości?

Soda oczyszczona może być bazą uniwersalnego środka czyszczącego. Wystarczy połączyć ją z kwaskiem cytrynowym, startym mydłem galasowym i olejkiem eterycznym o twoim ulubionym zapachu, by uzyskać tani i ekologiczny preparat. Mydło zetrzyj na tarce i rozpuść w niewielkiej ilości wody. Następnie dodaj pozostałe składniki. Całość powinna mieć konsystencję gęstej pasty. Umieść preparat w szczelnie zamykanym pojemniku i używaj do sprzątania, a także prania. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

Wyczyści zarówno armaturę, jak i ceramikę, a także stal. Możesz też użyć jej do odplamiania i wybielania ubrań. Będą śnieżnobiałe i pachnące.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także