PoradyCo robić, gdy widzisz kowale bezskrzydłe? Mało kto wie, że lepiej ich nie zabijać

Co robić, gdy widzisz kowale bezskrzydłe? Mało kto wie, że lepiej ich nie zabijać

kowal bezskrzydłowy jak się ich pozbyć fot. getty images
kowal bezskrzydłowy jak się ich pozbyć fot. getty images
Manuel
21.04.2023 15:59

Kowal bezskrzydłowy nazywany także kowalem bezskrzydłym, dwuplamkiem i tramwajarzem to owad, który dla wielu ludzi jest uciążliwy. Jak się ich pozbyć i czy pluskwiaki te stanowią zagrożenie dla nas albo roślin w naszym ogrodzie?

Czy kowal bezskrzydły jest groźny?

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, kowal dwuplamek nie stanowi tak naprawdę zagrożenia, ani dla nas i naszych bliskich, ani dla naszych zwierząt, ani też dla roślin w naszym ogródku. Żywią się one najczęściej sokiem z owoców lipy i robinii akacjowej. Nieco rzadziej opadłymi owocami drzew owocowych, a także owocami kasztanowca i ślazu, a także paroma innymi rzeczami. Zasadniczo więc - wbrew temu, co sądzi wiele osób - są wręcz pożyteczne, bo nieraz oczyszczają środowisko, w którym występują z martwych resztek. Nie znajdziesz ich też w większości ogrodów, za to dość często obsiadają pnie drzew, płoty i murki całymi tuzinami.

Mimo to wiele osób uważa je za uciążliwe. Głównie z powodu tego, że często poruszają się sporymi grupami i mają dość nieprzyjemny wygląd. W rzadkich wypadkach można także poczuć zapach, jaki wydzielają dla odstraszenia drapieżców. Jest on dla nas dość nieprzyjemny, choć zazwyczaj jest tak delikatny, że go nawet nie zauważymy.

kowal bezskrzydłowy jak się ich pozbyć, fot. getty images
kowal bezskrzydłowy jak się ich pozbyć, fot. getty images

Kowal bezskrzydłowy - jak się ich pozbyć?

Doświadczeni ogrodnicy odradzają walkę z kowalem dwuplamkiem. Jego obecność w ogrodzie nie wyrządzi ci żadnej szkody i tak, jak już wspomnieliśmy, może działać tylko pozytywnie. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz to zrobić, to na pewno sprawdzą się tutaj uniwersalne środki owadobójcze, które możesz dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Musisz wziąć jednak przy tym pod uwagę, że adekwatnie do swojej mocy, są one szkodliwe także dla roślin w pobliżu których je rozpylisz. Z łagodniejszych, bardziej naturalnych środków, które możesz sam zrobić, część ogrodników poleca oprysk z wrotyczu. Tyle że zdania są tutaj mocno podzielone i wiele osób twierdzi, że na tramwajarza ten oprysk akurat działa w niewielkim stopniu, albo nie działa w ogóle.

Obraz

kowal bezskrzydłowy jak się ich pozbyć, fot. getty images

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także