PoradyLajfhakiCo robić podczas burzy? 7 ważnych wskazówek

Co robić podczas burzy? 7 ważnych wskazówek

Co robić podczas burzy? 7 ważnych wskazówek
Katarzyna
05.06.2020 15:20, aktualizacja: 05.06.2020 22:02

Pogoda szybko zmieniła się z wakacyjnej na mocno jesienną. Częste opady deszczu i groźne burze mogą zagrażać Ci nie tylko na zewnątrz, ale także gdy jesteś w swoim własnym domu. Co robić aby schronić się przed burzą? Czego nie robić podczas burzy? Oto kilka ważnych informacji, o których musisz pamiętać jeśli pogoda diametralnie się zmieni. Oczywiście huragany w Polsce to rzadkość, ale warto wiedzieć jak zabezpieczyć się podczas nieprzyjemnych warunków pogodowych.

#1 Wypnij wszystko z kontaktu

flickr.com
flickr.com

Podczas burzy należy wypiąć z gniazdek wszelki możliwy sprzęt, ponieważ nawet piorunochron nie ochroni nas do końca przed zniszczeniem rzeczy podpiętych do instalacji elektrycznej. Nasze przewody elektryczne są dobrymi przewodnikami i piorun zawsze wybiera drogę, gdzie ta przewodność elektryczna jest duża.

Piorun może też spowodować przepięcie w instalacji, pomimo że nie uderzy bezpośrednio w nasz dom. Wystarczy że nasza instalacja znajdzie się w zasięgu jego pola magnetycznego.

Nawet gdy nie ma prądu, przewody elektryczne nadal są dobrym przewodnikiem elektryczności dla piorunów, więc podczas braku dopływu prądu i tak należy odłączyć wszelką elektronikę i sprzęt agd.

Piorunochron i listwy przepięciowe też nie są gwarancją bezpieczeństwa. Jeżeli piorun uderzy w pobliżu naszego domu w linię zasilającą nasz budynek, a nie w sam budynek, to przepięcie i tak dostanie się do naszego domu.

#2 Nie ignoruj alertów pogodowych

instagram.com/kawiarnia_kawa
instagram.com/kawiarnia_kawa

Informacje na temat pogody mogą wydawać Ci się bez sensu, jednak nigdy nie powinieneś ich ignorować. Te powiadomienia nie są tylko dla zabawy, dlatego jeśli przeczytasz dany komunikat lepiej zastosuj się do wskazówek w nim powiedzianych.

#3 Używaj świeczek lub latarek

flickr.com
flickr.com

Jeśli zabraknie prądu nie próbuj na siłę włączać światła, lecz sięgnij po świeczki. Jeśli wiesz, że w Twoim domu może zabraknąć prądu, przygotuj sobie świeczki i zapałki i połóż je w miejscu, które łatwo znajdziesz w ciemności. Uważaj jednak i zanim zaśniesz zgaś wszystkie świeczki. Jeśli boisz się korzystać ze świeczek, zaopatrz się w latarki.

#4 Zamknij okna

flickr.com
flickr.com

Mówi się, że podczas burzy, tornada czy huraganu powinno się przeciwdziałać naciskowi, który napiera na dom i dobrze jest uchylić okna, aby wiatr nie rozbił okien. Prawda jest jednak taka, że podczas burzy, otwarte okna pozwalają elementom zewnętrznym wejść do mieszkania, a cały zabieg nie zapobiega wybiciu okien. Dlatego też zawsze zamykaj okna.

#5 Nie nadużywaj lodówki

flickr.com
flickr.com

Sprawdzanie lodówki jest bardzo kuszące nawet gdy nie ma burzy. Z jakiegoś powodu ta czynność zmniejsza poziom stresu i nudy, ale im rzadziej otworzysz lodówkę tym lepiej. Kiedy dojdzie do zaniku zasilania, spróbuj otwierać lodówkę jak najmniej. Żywność, która się tam znajduje, musi być zachować swoją świeżość tak długo, jak to możliwe, a im mniej czasu lodówka będzie otwarta, tym więcej zimna może zatrzymać lodówka.

#6 Nie używaj sprzętów elektronicznych

flickr.com
flickr.com

Zwłaszcza podczas ulewnych deszczy oraz nagłych burz! Jeśli jest burza, a Ty korzystasz z urządzenia które jest podłączone do prądu, możesz zostać porażony prądem.

#7 Nie stój blisko okien

flickr.com
flickr.com

Burza może wyglądać naprawdę pięknie, jednak nie powinieneś stać blisko okien i podziwiać świetlnych spektakli, które rozgrywają się na niebie. W każdej chwili w okno może uderzyć kawałek gruzu, ziemi, kamienie lub połamane gałęzie. A to może wybić szybę i mocno Cię poturbować.

Co robić podczas burzy gdy jest się na zewnątrz?

flickr.com
flickr.com

Błędzie wielu z nas myśli, że najlepszym rozwiązaniem jest położyć się na ziemi. Jednak jest to bardzo zły pomysł. Jeśli piorun uderzy w mokre podłoże, to ziemia przeniesie ładunek elektryczny prosto na człowieka. Nie warto też stać w rozkroku czy siadać. Najlepiej jeśli kucniesz i złapiesz się za stopy. Nie chowaj się pod drzewem! Znajdź rów, dolinę lub wąwóz i schowaj się w tym miejscu.

Co robić podczas burzy w górach?

Jeśli jesteś na wycieczce w górach, najlepiej będzie jeśli jak najszybciej zejdziesz w dół i pójdziesz do najbliższego schroniska. Przeczekaj w nim do poprawy pogody, a gdy burza minie zejdź do początku szlaku. Najlepiej jeśli poczekasz aż burza całkowicie minie - zaleca się opuszczenie schroniska 30 minut po usłyszeniu ostatniego grzmotu.

Co robić podczas burzy gdy jesteśmy w jeziorze lub morzu?

instagram.com/kawiarnia_kawa
instagram.com/kawiarnia_kawa

Wyjdź z wody tak szybko jak jest to możliwe. Następnie szybko znajdź bezpieczne schronienie. Schowaj się do przystani lub w pobliskich restauracjach w kurorcie. Nie pływaj i nie spaceruj po brzegu plaży - woda jest dobrym przewodnikiem elektryczności, więc taki spacer może skończyć się naprawdę tragicznie.

BONUS - Jak obliczyć jak daleko od nas jest burza?

Jeśli chcesz wiedzieć jak daleko od Ciebie jest burza, wystarczy że policzysz ilość sekund od momentu ujrzenia błyskawicy do usłyszenia grzmotów. Następnie pomnóż daną liczbę przez 330 metrów. Jeśli między błyskiem a grzmotem upłyną 3 sekundy oznacza to ze burza jest w odległości około 1 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także