PoradyLajfhakiCo roku na wiosnę wybielam ręczniki - tanio, naturalnie i bez wybielacza!

Co roku na wiosnę wybielam ręczniki - tanio, naturalnie i bez wybielacza!

Wybielanie ręczników Fot. Freepik
Wybielanie ręczników Fot. Freepik
10.03.2023 15:06, aktualizacja: 10.03.2023 15:18

Nawet najpiękniejsze i najdelikatniejsze białe ręczniki i ścierki z biegiem czasu poszarzeją – to nieuniknione! Można sobie z tym łatwo poradzić. Nie trzeba ich wymieniać na nowe, barwić na inny kolor, ani traktować wybielaczem. Wystarczy, że zastosujesz kilka starych i sprawdzonych trików, które od wielu, wielu lat świetnie działają!

Stare ręczniki jak nowe dzięki… olejowi słonecznikowemu!

Właśnie tak! Ten produkt poprawi wygląd dawniej białych, a teraz poszarzałych tkanin i usunie z nich pozostałości tłuszczu. Pomyślisz pewnie: jak to? Mam zmywać tłuszcz olejem?! Zaufaj starej dobrej metodzie w myśl przysłowia: Czym się strułeś – tym się lecz. Eksperymentuj! Potrzebujesz:

  • 3 litrów wrzącej wody,
  • dużego garnka,
  • 2 łyżek oleju,
  • 2 łyżek soli,
  • 1 łyżki sody oczyszczonej,
  • 100 g proszku do prania.

Wszystkie składniki zmieszaj w garnku i w powstałej miksturze zanurz pożółkłe lub poszarzałe ścierki i ręczniki. Postaw na kuchence i gotuj przez5 minut. Zostaw całość do ostygnięcia. Później wykręć tkaniny i upierz standardowo w pralce. Efekt będzie piorunujący!

Wybielanie ręczników fot Freepik
Wybielanie ręczników fot Freepik

Jak wybielić ręczniki bez gotowania?

Ta metoda zabiera jednak dużo więcej czasu. Aby się nią posłużyć, potrzebujesz:

  • około 11 litrów gorącej wody,
  • 2 szklanek proszku do prania,
  • 2 łyżek stołowych oleju i sody.

Przed wybielaniem wypierz swoje tkaniny i dokładnie wysusz - dopiero wtedy możesz poddać je odnowie.

Składniki dokładnie wymieszajw dużym pojemniku (fajnie, jeśli będzie przykrywany), a następnie dodaj ręczniki i ścierki do powstałej mieszaniny. Żeby ten sposób zadziałał jak najlepiej, zostaw wszystko na minimum 12 godzin (jeśli masz możliwość, to pod przykryciem – im dłużej woda będzie trzymała ciepło, tym mocniejszy wyjdzie efekt). Po tym czasie odciśnij materiały i ponownie wypierz. Dla podbicia rezultatu i uzyskania świeżego zapachu dodaj również 2 łyżki kwasku cytrynowego do prania.

Uwaga! Ta metoda działa najlepiej na rzeczach z bawełny! Syntetyki mogą być mniej podatne.

Sposób na wybielanie ręczników zaczerpnięty od pokojówki

Zmieszaj w pojemniku kwasek cytrynowy i gorącą wodę w stosunku 3:7. Mieszaj aż do rozpuszczenia, następnie zamocz w tym swoje ręczniki. Odstaw na co najmniej kilka godzin, po czym wypierz. Ten środek naprawdę dobrze radzi sobie z wywabieniem szarości i żółtych odcieni.

Obraz

Nie chcesz od razu rzucać się na głęboką wodę?

Interesuje Cię delikatniejszy sposób na wybielenie ręczników? Wykorzystaj więc cytrynę! Pokrój ją w plasterki, wrzuć do garnka, zalej wodą i zagotuj. Następnie mocz w powstałym roztworze poszarzałe tkaniny przez godzinę. Dzięki temu odzyskają dawną biel i nabiorą rześkiego cytrynowego zapachu.

"Stripowanie" - nowatorska metoda prania, która bije rekordy popularności w Internecie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także