PoradyWiele osób zapomina włożyć go do koszyczka wielkanocnego, a to proszenie się o nieszczęście

Wiele osób zapomina włożyć go do koszyczka wielkanocnego, a to proszenie się o nieszczęście

co włożyć do koszyczka wielkanocnego fot. Getty images
co włożyć do koszyczka wielkanocnego fot. Getty images
Manuel
07.04.2023 15:45

Co prawda nie ma żadnego odgórnego nakazu odnośnie do tego, co należy włożyć do koszyczka wielkanocnego. Jeśli jednak zależy ci na przestrzeganiu tradycji i do tego jesteś osobą przesądną, to są produkty, o których w żadnym wypadku nie powinieneś zapomnieć. A jeden z nich do polskich koszyczków trafia coraz rzadziej.

Koszyczek wielkanocny to wczesnośredniowieczna tradycja, która prawdopodobnie wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Co najmniej od VII w. w Kościele Katolickim przed Wielkanocą błogosławiono żywność.

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Te produkty wskazuje tradycja

Od XII w. przyjęło się, że wśród pokarmów w nim składanych był zawsze chleb i jajka. Z czasem jako "obowiązkowe" upowszechniły się także sól, ocet, czarny pieprz, chrzan, wędlina, miód, ciasto wielkanocne i baranek wielkanocny. Wszystkie te potrawy mają od dawna swoje symboliczne znaczenia i mają nam coś konkretnego zagwarantować.

Niestety obecnie bardzo często zapomina się o tej potrawie, która odpowiada za zdrowie, a także ma nas uchronić przed nieszczęściem. Mowa oczywiście o chrzanie. Jeśli jesteś osobą przesadną, to w żadnym wypadku nie powinieneś z niego rezygnować. Oczywiście sam Kościół Katolicki nie głosi, że brak chrzanu w święconce mógłby spowodować gniew Boga. Dla wiernych istotne jest przede wszystkim spełnienie rytuału, a nie obecność konkretnego produktu.

co włożyć do koszyczka wielkanocnego, fot. getty images
co włożyć do koszyczka wielkanocnego, fot. getty images

Symbolika chleba, jajka i pozostałych produktów w koszyczku

Jeśli jesteś ciekaw, co symbolizują w święconce pozostałe produkty, oprócz wspomnianego już chrzanu, to wygląda to tak:

  • chleb jest symbolem ciała Chrystusa (co prawda spożywa się go już w domu, ale na bardzo podobnej zasadzie, co komunię świętą);
  • jajko symbolizuje odradzające się życie;
  • baranek (najczęściej z charakterystyczną chorągiewką) ma przypominać o złożonej przez Chrystusa na krzyżu ofierze i jego zwycięstwie nad śmiercią;
  • sól jest symbolem prostoty życia;
  • czarny pieprz - nie ma on symboliki sensu stricto, ale jest nawiązaniem do gorzkich ziół używanych w rytuałach religijnych w czasach Jezusa;
  • ocet - symbolizuje łzy i pot Chrystusa;
  • wędlina (kiedyś było przyjęte, że była to zawsze wieprzowina) symbolizuje płodność i dostatek;
  • miód ma symbolizować przyjemność;
  • ciasto wielkanocne - to stosunkowo świeży zwyczaj. Niektórzy uważają, że powinno ono być koniecznie własnego wypieku, a symbolizuje doskonałość.

5 pięknych DEKORACJI NA WIELKANOC - zrób to sam

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także