PoradyWrzuć na patelnie ten składnik, a tłuszcz nie będzie pryskał podczas smażenia

Wrzuć na patelnie ten składnik, a tłuszcz nie będzie pryskał podczas smażenia

Wrzuć na patelnie ten składnik, a tłuszcz nie będzie pryskał podczas smażenia
Manuel
04.01.2023 13:23

Przyrządzasz sobie jedzenie  i zanim coś jeszcze zdążysz położyć na patelnie, to olej zaczyna skwierczeć i lecieć w różnych kierunkach. Co zrobić, aby tłuszcz nie pryskał podczas smażenia na wszystkie strony? Jest kilka prostych sztuczek, które mogą Ci tutaj pomóc.

Dlaczego olej podczas smażenia rozpryskuje się?

Olej rozpryskuje się, gdy wilgoć zawarta w nim szybko odparowuje w postaci gazu, gdy jest gorący. Szybko odparowująca woda wypycha otaczający ją tłuszcz z patelni w inne miejsca, powodując rozprysk oleju na blacie lub palniku. Nawet niewielka ilość wody w żywności i oleju kuchennym może spowodować wyskakiwanie i rozpryskiwanie oleju. Gwałtowne odparowanie wody przypomina małe eksplozje i następuje setki razy w ciągu zaledwie sekundy, powodując charakterystyczne skwierczenie na patelni. Ponieważ Twoje potrawy, zawierają zawsze co najmniej niewielką ilość wody, mogą rozpryskiwać się po włożeniu ich na patelnię z gorącym olejem. Tak więc, realistycznie rzecz biorąc, nie da się całkowicie zapobiec wyskakiwaniu oleju lub jego rozpryskiwaniu, szczególnie jeśli chodzi o żywność zawierającą wodę, taką jak czosnek czy cebula.

Co zrobić, aby tłuszcz nie pryskał podczas smażenia na patelni?

Oto co możesz zrobić, aby maksymalnie ograniczyć rozpryskiwanie się oleju:

Co zrobić aby tłuszcz nie pryskał, fot.freepik
Co zrobić aby tłuszcz nie pryskał, fot.freepik

Ogranicz obecność wody w jedzeniu

Teraz, gdy wiesz, że głównym winowajcą powodującym wyskakiwanie oleju jest woda, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zmniejszenie zawartości wody w żywności, ponieważ mniej wody oznacza mniej rozpryskującego się tłuszczu. Odpowiednie osuszenie żywności przed włożeniem jej na gorącą patelnię jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem, aby zredukować rozpryski. Najlepiej wysusz dokładnie swoje składniki tak bardzo, jak to tylko możliwe, lekko poklepując je papierem kuchennym lub czystym ręcznikiem. Podnosząc marynowane mięso, pozwól mu ociekać z nadmiaru płynu, lub odciśnij je z boku miski przed pieczeniem. Przed dodaniem oleju upewnij się, że patelnia jest sucha.

Ponadto, nigdy nie należy wkładać zamrożonych lub częściowo zamrożonych produktów, w tym zamrożonych warzyw, do gorącego oleju bez pozostawienia ich na chwilę, aby wpierw odtajały. Ponieważ cebula zawiera dużo wilgoci, niektórzy radzą, by smażyć ją tak, by pokryła całą patelnię na raz, co pomoże pokryć całą powierzchnię smażenia parą. Ta z kolei zmniejszy ilość rozpryskującego się tłuszczu (w przypadku cebuli problem ten szczególnie trudno jest wyeliminować).

Użyj soli i mąki

Mąka i sól pomagają wchłonąć wilgoć z Twojego jedzenia. Możesz wsypać trochę soli lub mąki do gorącego oleju, gdy zacznie skwierczeć. Nie dodawaj jednak zbyt wiele, wystarczy odrobina mąki i soli. W razie potrzeby możesz też zapanierować swoje jedzenie w mące. Panierowanie pomaga wchłonąć soki, które wydostają się z potrawy podczas procesu gotowania, co zmniejsza ilość rozpryskującego się oleju. Podczas panierowania mięsa, odstaw je na bok, aby dać trochę czasu na to, by panierka wchłonęła nadmiar płynu na powierzchni mięsa i nieco stwardniała.

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Mamy prosty i sprawdzony sposób!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także