Co zrobić, aby w domu nie unosił się nieprzyjemny zapach gotowanej kapusty? Wrzuć to do garnka
W większości domów Wigilia to czas, kiedy na chwilę zapominamy o codziennych nawykach żywieniowych. Pozwalamy sobie na kosztowanie tradycyjnych dań – któż oprze się pierogom z kapustą, gołąbkom, zasmażanej kapuście, bigosowi i innym pysznym kapuścianym potrawom? Ich smak pieści nasze podniebienia, ale proces przygotowania już niestety nie jest tak przyjemny… Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty z kuchni?
20.12.2022 10:12
Gotowanie kapusty sprawia, że później konieczne jest solidne wietrzenie kuchni. W przeciwnym razie ten nieprzyjemny zapach roznosi się po całym domu. To zaś mocno zniechęca nas do przygotowywania z niej dań. A wcale nie musi tak być! Wystarczy znać kilka prostych, a skutecznych trików, które wyeliminują ten problem, a nie zmienią smaku tego dość problematycznego warzywa ;)
Jak zneutralizować zapach gotowanej kapusty?
Bądź sprytny i nie dopuść, aby smrodek kapusty wydostał się z garnka. Na sam wierzch gotującej się kapuścianej potrawy połóż kawałek razowego chleba. Może być nawet suchy. Nie ma też znaczenia, czy będzie to kromka, sama skórka czy piętka. Jednak im twardszy – tym lepszy, bo tym łatwiej będzie go później wyciągnąć. Pamiętaj jednak, by nie mieszać kapusty razem z chlebem – ma on być cały czas na wierzchu.
Podobnie zadziałają orzechy włoskie, świeża natka pietruszki lub plasterki cytryny.
Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty?
Patentem stosowanym przez niejednego domowego kucharza, jest też położenie ściereczki zamoczonej w occie na pokrywce garnka z gotującą się kapustą. Ocet – jak wiemy – znany jest z neutralizowania zapachów.
Jeśli podczas gotowania kapusty masz jeszcze jeden wolny palnik – wykorzystaj trik z kawą. Wysyp jej trochę na małą patelnię (około garść) i upraż.
Możesz wykorzystać te patenty również podczas gotowania innych niezbyt przyjemnie pachnących warzyw, jak na przykład: kalafiora, brokułu, czy brukselki.
A wiesz, jak szybko podzielić kapustę na liście do gołąbków?
Umyj ją dokładnie, zdejmij wierzchnie liście, wytnij głąb, a następnie… włóż do mikrofalówki! Ustaw maksymalną moc i podgrzewaj przez 12 minut. Uważaj przy wyciąganiu – będzie bardzo gorąca! Załóż na dłonie rękawice kuchenne, wyjmij ją z urządzenia i zanurz w zimnej wodzie. Teraz łatwo rozłożysz ją na liście.