Balkon i ogródOgródCo zrobić, żeby zielone pomidory z ogródka szybciej dojrzały? Zastosuj ten trik!

Co zrobić, żeby zielone pomidory z ogródka szybciej dojrzały? Zastosuj ten trik!

Co zrobić żeby pomidory szybciej dojrzały, fot. Pinterest / Unsplash
Co zrobić żeby pomidory szybciej dojrzały, fot. Pinterest / Unsplash

19.09.2022 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyhodowane własnoręcznie pomidory to powód do dumy. Jednak zmienna pogoda może sprawić, że nie zdążą się zaczerwienić i na krzaczku zastanie je jesień. Co zrobić, żeby pomidory szybciej dojrzały?

Niedojrzałe, zielone pomidory na jesień

Jak informują ogrodnicy, pomidory najlepiej dojrzewają, kiedy temperatura powietrza oscyluje między 26°C a 30°C. Wówczas możesz liczyć na obfite i szybkie zbiory. Problem pojawia się, w momencie nagłego ochłodzenia.

Zdarza się, że po upalnym lecie dość prędko nadchodzi jesień, a słupek rtęci spada w dół. W takim wypadku zostajemy z całą armią zielonych pomidorów, które wciąż znajdują się na krzaczkach. Co zrobić w takiej sytuacji? Ogrodnicy mają swoje patenty.

Co zrobić żeby pomidory szybciej dojrzały, fot. Unsplash
Co zrobić żeby pomidory szybciej dojrzały, fot. Unsplash

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Najpierw zerwij z krzaczka wszystkie zielone pomidory. Następnie włóż je do szuflady, w której znajdują się banany. One wydzielają etylen, który przyspiesza proces dojrzewania!

Właściwie wszystkie owoce w trakcie dojrzewania uwalniają etylen. Jednak największą jego ilość emitują jabłka, morele, brzoskwinie, awokado, mango, nektarynki, papaja, gruszki i właśnie banany. Więc jeżeli nie masz akurat bananów pod ręką, to do przyspieszania dojrzewania pomidorów możesz użyć innych owoców. Oczywiście co jakiś czas zaglądaj do szuflady, kontroluj stan pomidorów i koniecznie wyjmuj te czerwone.

Jeżeli pomidorów nie masz dużo, to możesz je włożyć do papierowej torby z np. jabłkiem. Ono sprawi, że pomidor szybko się zaczerwieni.

Co zrobić żeby pomidory szybciej dojrzały, fot. Unsplash
Co zrobić żeby pomidory szybciej dojrzały, fot. Unsplash

Dojrzewanie pomidorów w kartonie

Okazuje się, że dojrzewanie wspomaga wspomniany już etylen oraz ciepło. Dostęp światła nie ma tutaj żadnego znaczenia. Dlatego dojrzewalnię pomidorów możesz urządzić w kartonowym pudełku. Na jego spód połóż gazetę. Następnie ułóż pomidory w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą. Na koniec przykryj je drugą gazetą. Karton odstaw w ciepłe miejsce i regularnie sprawdzaj stan swoich warzyw. Po niedługim czasie powinny się ładnie zaczerwienić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także