PoradyCoraz więcej osób używa Coca-Colę na mszyce. Oto jak ją stosować

Coraz więcej osób używa Coca-Colę na mszyce. Oto jak ją stosować

coca-cola na mszyce fot. freepik
coca-cola na mszyce fot. freepik
Manuel
24.06.2023 09:54

Mszyce to szkodniki z rodziny pluskwiaków. Potrafią być szczególnie uciążliwe w ogrodzie dla wielu roślin, bo bardzo szybko się rozmnażają i bardzo szybko potrafią drzewko, kwiat, czy warzywo zniszczyć. Czy Coca-Cola jest rzeczywiście skuteczna na mszyce? Jak jej użyć, żeby miała szansę je zabić?

Jest wiele naturalnych, domowych produktów, które można z powodzeniem stosować na mszyce. Najczęściej stosuje się oprysk z octu, wody i płynu do mycia naczyń. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z rezultatów, jakie daje, m.in. dlatego, że potrafi on zaszkodzić niektórym roślinom. Czy Coca-Cola jest dla niego rzeczywiście dobrą alternatywą?

Czy Coca-Cola rzeczywiście działa na mszyce?

Co prawda nie ma żadnych badań naukowych, które by czarno na białym potwierdzały skuteczność tego napoju w walce z mszycami, ale z doświadczenia wielu ogrodników wynika, że trunek ten rzeczywiście się w tej roli sprawdza. Dzieje się tak prawdopodobnie dzięki składnikom, takim jak kofeina, kwas fosforowy i cukier. Po spożyciu ich przypuszczalnie u wielu mszyc wysiada ich układ trawienny, powodując ich śmierć. Z reguły wystarczy nalać do szerokiej, ale płytkiej miseczki niewielką ilość Coca-Coli w miejscu, gdzie występuje największa koncentracja tych szkodników. Zapach napoju bardzo skutecznie je przyciągnie, a w rezultacie spożycia wiele mszyc umrze prawdopodobnie w niedługim czasie. Nie wszyscy jednak są fanami tej metody - choć jest ona bardzo nieinwazyjna dla roślin, to też może sprawić pewne dodatkowe problemy. Zapach napoju przyciągnie bowiem nie tylko mszyce, ale może także przyciągnąć wiele innych owadów, czy nawet ptaków. Skutki tego trudno więc przewidzieć.

Coca-Cola na mszyce, fot. getty images
Coca-Cola na mszyce, fot. getty images

Co jeszcze można stosować na mszyce?

Domowych preparatów, które są skuteczne na mszyce, jest mnóstwo. Możesz wypróbować:

  • oprysk na bazie octu i płynu do mycia naczyń;
  • oprysk na bazie szarego mydła i płynu do mycia naczyń;
  • roztwór na bazie czosnku też się świetnie sprawdzi jako oprysk;
  • oprysk bazujący na wyciągu z pokrzywy;
  • oprysk na bazie mleka i wody;
  • możesz też mszyce usunąć mechanicznie (czyli za pomocą rąk. Bardzo żmudne i niewdzięczne zajęcie, ale istnieją jego zwolennicy);
  • oprysk na bazie wywaru z cebuli.
Coca-Cola na mszyce, fot. getty images
Coca-Cola na mszyce, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także