PoradyLajfhakiCynamon to naturalny ukorzeniacz, ale nie tylko! Oto 9 sposobów wykorzystania go w ogrodzie

Cynamon to naturalny ukorzeniacz, ale nie tylko! Oto 9 sposobów wykorzystania go w ogrodzie

Cynamon to naturalny ukorzeniacz, ale nie tylko! Oto 9 sposobów wykorzystania go w ogrodzie
Aleksandra

24.03.2021 07:04, aktual.: 24.03.2021 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość ludzi, gdy tylko poczuje zapach tej przyprawy, od razu wyobraża sobie pyszną i aromatyczną szarlotkę. Jednak cynamon można wykorzystać także do innych deserów czy nawet dań, choć to i tak nie wszystko...

Można użyć go również do zupełnie innych rzeczy - poza kuchnią. Jesteście ciekawi do jakich?

#1 Do odstraszania komarów

user7264515/freepik
user7264515/freepik

Mimo że większość ludzi uwielbia zapach cynamonu i ma z nim bardzo przyjemne skojarzenia, to całkowicie inaczej jest z komarami i wszelkiego rodzaju owadami... One go wprost nie znoszą! Dlatego tuż przed przyjęciem w ogrodzie, warto ukryć w niektórych miejscach kilka jego kawałków.

#2 Do zwalczania grzybów

Obraz

Grzyby nie powinny rosnąć na podłożu, na którym wcześniej rozsypano cynamon. Ta technika będzie działać niestety tylko na powierzchni, jeśli problem tkwi głębiej, trzeba niestety uciec się do bardziej doraźnych środków.

#3 Do pozbycia się mrówek

Heather Smith/pexels
Heather Smith/pexels

Intensywny zapach cynamonu działa odstraszająco na mrówki i powoduje, że mają one trudności z wykryciem innych źródeł pożywienia. Dlatego warto rozsypać tę przyprawę na grządkach, wokół roślin lub na trasach przemarszu małych owadów. Bardzo istotne jest to, że cynamon jest nietoksyczny dla dzieci i zwierząt. W związku z tym możesz także umieścić go w ogrodowej piaskownicy (jeśli tam wprowadziły się mrówki). Pomoże także przetarcie olejkiem cynamonowym samej obudowy piaskownicy.

#4 Do pomocy w ukorzenianiu roślin

jcomp/freepik
jcomp/freepik

Kiedy wsadzasz w ziemię część rośliny odciętą od całości i chcesz, żeby się ukorzeniła, możesz jej w tym pomóc cynamonem. Wystarczy, ze umieścisz odrobinę tej przyprawy w trzonie cięcia, następnie wsadzisz ją w glebę. Powinna się przyjąć.

#5 Do regeneracji chorych i uszkodzonych roślin

freepik
freepik

Jeśli posypiesz cynamonem uszkodzoną roślinę, to znacznie przyspieszysz jej regenerację. Dzięki tej przyprawie znacznie szybciej odnawiają się złamane pędy, a rośliny znacznie rzadziej zapadają na choroby grzybicze oraz bakteryjne.

#6 Do ochrony nasion

Obraz

Aby nasiona dobrze się przechowywały, konieczny jest brak wilgoci. Cynamon doskonale w tym pomaga. Poza tym, jak wcześniej wspomnieliśmy, zwalcza też grzyby, które często atakują źle przechowywane nasiona. Dzięki temu możemy być pewni, że doskonale zachowają się na następny sezon.

#7 Do odstraszania kotów

wirestock/freepik
wirestock/freepik

Zapachu cynamonu nie tolerują koty. Jeśli oprószysz nim ogrodowe kąty, to te zwierzaki z pewnością będą omijać Twoją posesję z daleka. Musisz jednak pamiętać, że kotom szkodzi olejek cynamonowy. Może prowadzić do uszkodzenia ich układu nerwowego oraz nerek.

#8 Do walki z pleśnią

https://www.freepik.com/free-photo/cropped-photo-womans-hands-holding-brown-pot-with-young-plant_7339370.htm#page=1&query=plant&position=33/freepik
https://www.freepik.com/free-photo/cropped-photo-womans-hands-holding-brown-pot-with-young-plant_7339370.htm#page=1&query=plant&position=33/freepik

Czasami w doniczkach, gdzie uprawiamy nasze rośliny pojawia się pleśń. W takim wypadku wymieszaj cynamon z górą warstwą ziemi. Pleśń powinna zniknąć. Jeśli jednak jest jej dużo, to konieczne będzie przesadzenie rośliny do innej doniczki.

#9 Do oprysków

prostooleh/freepik
prostooleh/freepik

Zdarza się, że rośliny w ogrodzie zapadają na choroby wywołane przez grzyby. Wówczas zamiast chemicznych środków zastosuj oprysk z cynamonu. Kilka łyżeczek (3-4) tej przyprawy zalej litrem wody. Miksturę odstaw na całą noc, a następnego dnia spryskaj zainfekowane rośliny.

Naturalne sposoby na pozbycie się mszyc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także