PoradyZastosuj ten trik, a storczyki odwdzięczą się bujnymi kwiatami. Kilka kropel wystarczy

Zastosuj ten trik, a storczyki odwdzięczą się bujnymi kwiatami. Kilka kropel wystarczy

Cytryna pielęgnacji storczyka Fot. freepik / Genialne
Cytryna pielęgnacji storczyka Fot. freepik / Genialne

05.09.2022 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki kochamy za ich niezwykle eleganckie i piękne kwiaty. Jednak uprawa tych roślin nie jest prosta i zdecydowanie nie jest polecana początkującym ogrodnikom. Jednym z trików jest cytryna do pielęgnacji storczyków.

Rzeczą kluczową w uprawie orchidei jest podlewanie roślin. Musisz nauczyć się nowych metod pielęgnacji, dzięki którym Twoje kwiaty dobrze się rozwiną i będą stanowiły ozdobę mieszkania czy domu.

Przyglądaj się korzeniom

Rośliny podlewaj rano. Dzięki temu światło słoneczne zdąży lekko podsuszyć korzenie i nie będą one narażone na gnicie. Największym grzechem jest zbyt częste nawadnianie, które prowadzi do pojawienia się pleśni, a także pogorszenia stanu rośliny. O tym, czy potrzebuje kolejnej dawki wody, poinformują korzenie. Jeśli będą szarawe i podeschnięte to znak, że storczyk jest spragniony. Zielone i mięsiste sygnalizują optymalne nawodnienie. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać drewniany patyczek. Wsuń go delikatnie do doniczki i sprawdź wilgotność. Jeżeli będzie mokry, to wiadomość, że korzenie nie potrzebują wody.

Cytryna do pielęgnacji storczyków, fot. Unspalsh
Cytryna do pielęgnacji storczyków, fot. Unspalsh

Jak właściwie nawadniać storczyki?

Do podlewania najodpowiedniejsza będzie zwykła deszczówka bądź woda dystylowana. Ważne, żeby nie była ani skrajnie zimna ani gorąca.

Storczyków nie należy podlewać w tradycyjny sposób, gdyż cała woda szybko spłynie na dno doniczki, a korzenie nie zdążą jej pobrać. Zrób im kąpiel. Miskę, zlew bądź wannę napełnij wodą (powinna sięgać do poziomu liści) i wstaw do niej kwiaty na ok. 30 minut. Wcześniej wyjmij je z ceramicznych osłonek. Po upływie tego czasu odstaw je na ok. 15 minut, żeby woda wyciekła z doniczek.

Cytryna do pielęgnacji storczyków, fot. Unspalsh
Cytryna do pielęgnacji storczyków, fot. Unspalsh

Odżywka z cytryny

Niektórzy ogrodnicy stosują mały trik podczas nawadniania orchidei. Do wody dodają kilka kropel soku z cytryny. Wszystko dlatego, że rośliny te preferują kwaśny odczyn podłoża. Cytrynowy sok zakwasza wodę i przyspiesza wzrost oraz kwitnienie storczyków. Jednak nie przesadzaj z sokiem, gdyż zbytnie zakwaszenie wody może wpłynąć negatywnie na Twoje rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także