11 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin doniczkowych, czyli jak nie zabić kwiatów
Twoje rośliny doniczkowe zaczynają nagle marnieć w oczach, a Ty nie wiesz co im dolega? Jak się okazuje kwiatom szkodzi zarówno brak opieki jak i zbyt nadgorliwa troska. Przekonaj się czego wyjątkowo nie lubią rośliny i wyeliminuj wszystkie błędy popełniane podczas uprawy.
1. Za mało światła
Nie warto ustawiać roślin w miejscach, gdzie jedynie doskonale wyglądają. Muszą mieć stały dopływ światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą kiedy szybko zapada zmierzch.
2. Zbyt dużo lub zbyt mało wody
Rośliny mają różne potrzeby dotyczące podlewania. Większość lubi kiedy podłoże jest ciągle lekko wilgotne. Ale sukulenty, kaktusy czy storczyki preferują podeschniętą ziemię.
3. Za wysoka temperatura zimą
Wiele roślin doniczkowych właśnie zimą przechodzi w stan spoczynku. W tym okresie preferują niższą temperaturę. W przeciwnym razie zaczynają gubić liście.
4. Unikanie przesadzania
Rośliny należy regularnie przesadzać. Doniczkę trzeba koniecznie zmienić wówczas, kiedy korzenie mocno się rozrastają i zaczynają przebijać ziemię. Młode kwiaty przesadzamy raz w roku, a te starsze co 2-3 lata.
5. Zbyt wysoka temperatura
Latem nie warto stawiać roślin na parapecie skierowanym na południe. Mocne słońce jest w stanie poparzyć liście. Nawet kaktusy ciężko znoszą takie upały. ;)
6. Przesadzanie z nawozem
Zbyt duża dawka nawozu stosowanego za często też jest szkodliwa. Przy nawożeniu należy koniecznie trzymać się zaleceń producenta.
7. Zbyt suche powietrze
Zima to dość ciężki czas dla roślin doniczkowych. Włączone kaloryfery sprawiają, że powietrze staje się bardziej suche. Taka aura jest szczególnie niekorzystana dla roślin tropikalnych, paproci czy krotonów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza.
8. Brak otworów w donicach
Otwory sprawiają, że na dnie donicy nie gromadzi się woda i dzięki temu korzenie nie gniją. Jeśli zakupiona donica ich nie ma, to należy zrobić je samemu za pomocą rozgrzanego gwoździa.
9. Przechłodzenie
Zimą rośliny są wrażliwe na podmuchy mroźnego powietrza. Dlatego jeśli chcesz otworzyć okno, to koniecznie zdejmij donice z parapetu.
10. Zaniedbanie przycinania
Pnącza, pelargonie czy filodendrony wymagają skracania pędów. Dzięki temu pobudzony zostaje ich wzrost. Cięcie należy przeprowadzić wiosną oraz jesienią (w okazach, które przynosimy z dworu do domu).
11. Niewłaściwe podłoże
Różne gatunki roślin wymagają odmiennego podłoża. Warto poznać ich preferencje i zakupić odpowiednią ziemię w sklepie ogrodniczych. Zdecydowanie nieodpowiednia będzie gleba pozyskana z trawnika, ogrodu czy parku.
Jakie są Twoje sprawdzone sposoby pielęgnacji roślin?