9 rzeczy codziennego użytku, które ciągle wylewamy do zlewu
Blisko 2,1 ludzi na całym świecie nie ma dostępu do wody pitnej, dlatego też wielu z nich zastanawia się, co można zrobić, aby przestać przyczyniać się do zanieczyszczenia wody. Niektóre rozwiązania są instytucjonalne, ale inne mają charakter osobisty. Czasami zrzucamy rzeczy do ścieków, które nie tylko mogą powodować zatkanie rur, ale także, bardzo zanieczyścić zasoby wodne.
24.03.2020 | aktual.: 24.03.2020 08:57
Czego unikać, aby zapobiec zanieczyszczaniu wody? Jak samemu zadbać o lepszą jakość wody? Oto, rzeczy, których nie powinno się wlewać do zlew oraz toalety.
#1 Olej, tłuszcze itp
Musisz wiedzieć, że wylewanie oleju czy tłuszczu po frytkach do zlewu jest jedną z najgorszych rzeczy jaką możesz zrobić swoim rurom. Powodują one zablokowanie odpływu i tworzą grubą warstwę, która zalega w rurach. Blisko 50% problemów z przepływem kanalizacji jest właśnie zalegający w rurach tłuszcz. Tego typu ciecze mogą zanieczyścić środowisko i stać się zagrożeniem dla zwierząt i roślin. Dlatego też lepiej wylać resztkę oliwy z oliwek czy oleju do słoika, a ten wyrzucić do śmieci.
#2 Produkty tj. koci żwirek
Produkty, które ponoć mają nadawać się do spuszczania w toalecie np. chusteczki czy koci żwirek, w większości przypadków jednak takie nie są. Okazuje się, że mogą one zrobić więcej szkody niż pożytku, zatykając rury i powodując poważne problemy. Najgorzej gdy dane produkty wejdą w reakcję ze środkami chemicznymi, którymi będziemy chcieli pozbyć się przeszkody w rurach.
Uważaj na żwirek dla kotów, ponieważ ma on kontakt z bakteriami obecnymi w odchodach kota. Bakterie są tak silne, że wielokrotnie przeżywają uzdatnianie wody i stają się zagrożeniem dla innych zwierząt, takich jak wydry czy bobry. Lepiej traktuj żwirek i inne tego typu produkty jak zwykłe śmieci.
#3 Farby
Niektóre rodzaje farb są toksyczne ze względu na wysoką zawartość chemikaliów tj. biocydy. Takie substancje stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz środowiska, dlatego też jeśli zostało Ci trochę farby lepiej przelej ją do małego pojemnika lub oddaj sąsiadowi, który może zechce pomalować kawałek ściany. Wylewanie farby do zleuw to zdecydowanie zły pomysł.
#4 Fusy z kawy
Wielu z nas może założyć, że fusy z kawy są tak małe, nie mogą powodować problemów w kuchennych rurach. Jednak hydraulicy są zdania, że te małe kawałki mogą utknąć w rurach i zmieszać się z innymi rodzajami odpadów. Lepiej wyrzucić je do kosza lub użyć od użyźnienia ziemi w ogrodzie.
#5 Wszelkiego rodzaju leki
Pigułki, krople i inne leki być może nie powodują problemów z rurami, ale z pewnością są jednym z najczęstszych czynników zanieczyszczających środowisko. Lekarze doradzali pacjentom, aby wyrzucali leki do muszli klozetowych, jednak tych trudnych chemikaliów nie da się wyeliminować w oczyszczalniach ścieków. Leki nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale także je modyfikują. Niektóre zwierzęta, takie jak ryby narażone na połknięcie leków. Dobrym pomysłem jest wyrzucaniem leków do śmieci i utylizacja ich jak innych odpadków.
#6 Mleko
Lepiej nie wylewaj mleka ani żadnych mlecznych produktów do odpływu kuchennego. Mleko zużywa dużo tlenu, co przekłada się na mniejszą ilość tlenu w wodzie, przez co morsie zwierzęta żyjące w morzu czy rzekach, mają problem z oddychaniem. Wpływ zanieczyszczenia jest tak znaczący, że niektóre rządy, takie jak Wielka Brytania, mają nawet przepisy kontrolujące usuwanie mleka, ponieważ jego duże ilości mogą nawet wyeliminować populacje ryb.
#7 Produkty używane do sprzątania
Produkty czyszczące mają wysokie stężenie silnych chemikaliów - w końcu zostały one stworzone aby usunąć brud i zarazki z różnych powierzchni! Być może te produkty nie sprawią, że rury będą zablokowane, jednak z pewnością zanieczyszczają środowisko. Jeśli substancje chemiczne dostaną się do systemu wodnego, zanieczyszczają i zatruwają zasoby wodne. Spróbuj wykorzystać cały produkt przed wyrzuceniem lub recyklingiem pustych butelek.
#8 Naklejki z owoców
Niewiele osób wrzuca te maleńkie naklejki do zlewu kuchennego, jednak zdarzają się tacy, którzy tak robią. Mogą zatkać rury w domu, a woda zostanie przefiltrowana, a naklejki trafią razem z nią do oceanu, zaszkodzą dzikiej przyrodzie ze względu na klej zawarty w naklejce oraz plastikowe elementy.
#9 Perfumy i produkty kosmetyczne
Podobnie jak w przypadku wielu produktów wymienionych powyżej, niektóre produkty kosmetyczne i te higieny osobistej mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą przeniknąć do systemu wodnego. Niektóre z nich nie mogą zostać wyeliminowane przez oczyszczalnie ścieków, więc są uwalniane do ekosystemu. Może się wydawać, że wlanie przeterminowanego środka czyszczącego lub starych perfum do odpływu w łazience jest nieszkodliwe, jednak robi to wiele osób i powoduje to duże problemy środowiskowe, które zagrażają bezpieczeństwu dzikiej przyrody.
BONUS - Woda po makaronie
Oczywiście możesz wylać wodę po makaronie do zlewu, ale czy nie lepiej jest ją po prostu użyć ponownie? Odlej trochę wody i dodaj do sosu pomidorowego. Skrobia z makaronu, który jest teraz w wodzie, sprawi, że Twój sos będzie lepiej smakował. Zapytaj o to dowolnego szefa włoskiej kuchni - każdy doradzi Ci to samo!