PoradyCzy grozi Ci kara za wybicie szyby w samochodzie, gdy wewnątrz jest dziecko?

Czy grozi Ci kara za wybicie szyby w samochodzie, gdy wewnątrz jest dziecko?

Czy grozi Ci kara za wybicie szyby w samochodzie, gdy wewnątrz jest dziecko?
Manuel

30.06.2022 16:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co roku w najgorętsze dni lata pojawia się cały szereg przypadków dzieci zamkniętych w rozgrzanych samochodach przez rodziców. Niestety nieraz kończy się to tragedią. Czy można wybić szybę w aucie, jeśli jest w nim dziecko? W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo wszelkie wątpliwości.

Bezmyślni rodzice

Pomimo, że temat dzieci zamkniętych przez bezmyślnych rodziców jest od kilku lat mocno nagłaśniany w mediach, to takie przypadki nadal się zdarzają. I prawdopodobnie będą zdarzać się zawsze. Tym bardziej warto wiedzieć jak należy się zachować w takiej sytuacji.

Na szczęście przepisy prawa są tu tak jasne, jak to tylko jest możliwe i zdecydowanie stają po stronie tych, którzy w razie wątpliwości podejmują się ratowania dziecka (albo zwierzęcia).

freepik
freepik

Czy można wybić szybę w aucie jeśli jest w nim dziecko? Opisujemy krok po kroku co zrobić

Wszyscy eksperci są bardzo zgodni co do właściwej ścieżki postępowania. Przedstawia się ona następująco. Jeśli zauważymy w gorący dzień w samochodzie zamknięte, samotne dziecko, to po pierwsze powinniśmy mu się przyjrzeć i rozejrzeć wokół.

Jeśli nigdzie w pobliżu nie widać rodziców, warto głośno zawołać, coś w stylu: "Halo! Tu w samochodzie zamknięte jest dziecko! Czy są gdzieś w pobliżu rodzice?!". Jeśli nikt nie odpowie i nie widać też w pobliżu jego opiekunów, to należy się przyjrzeć dziecku.

Jeśli przejawia jakiekolwiek niepokojące objawy - natychmiast wybij szybę i je wyciągnij, a następnie zadzwoń na numer alarmowy.

Szybę wybij z przeciwnej strony niż ta, po której jest dziecko

Jeśli nie jesteś w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy dziecko przejawia jakiekolwiek niepokojące objawy - zrób dokładnie to samo. Prawo w takich sytuacjach stoi po Twojej stronie i Cię ochroni (nieco niżej opiszemy to szczegółowo).

Jeśli natomiast widać wyraźnie, że z dzieckiem wszystko jest OK, to i tak zadzwoń na numer alarmowy i miej dziecko cały czas na oku. Jeśli rzecz dzieje się na parkingu sklepu wielkopowierzchniowego (tam najczęściej dochodzi do takich sytuacji), warto zawiadomić obsługę sklepu/ochronę. Być może będą oni w stanie w szybkim czasie zlokalizować rodziców.

freepik
freepik

Od strony prawnej

Całą sytuację od strony prawnej reguluje art. 26 kodeksu karnego. Przedstawia on kwestię tzw. stanu wyższej konieczności pod którą podpada takie zdarzenie. Prezentuje się to tak:

Art. 26 KK§ 1.Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.§ 2.Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.§ 3.W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.§ 4.Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.§ 5.Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.

Mówiąc prostszym językiem, odpowiedź na pytanie, "czy można wybić szybę w aucie, jeśli jest w nim dziecko?" brzmi: tak, zdecydowanie należy to zrobić, jeśli istnieje jakiekolwiek sensowne podejrzenie, że jego zdrowie jest zagrożone. Praktycznie w każdym przypadku upał będzie tu dla sądu wystarczającym powodem.

freepik
freepik

Jaka kara grozi za wybicie szyby, gdy w aucie jest dziecko?

Zgodnie z opisanymi wyżej warunkami: dla osoby wybijającej szybę - żadna. Poważna kara może natomiast grozić rodzicowi/opiekunowi, który bezmyślnie dziecko w samochodzie w upał pozostawił. W najlepszym wypadku osoba taka jest narażona na mandat, w najgorszym czeka ją więzienie. Zwłaszcza jeśli dziecku coś się stanie.

Jeśli kiedykolwiek osobiście spotkasz się z sytuacją, gdy w aucie, w gorący dzień jest pozostawione samotne dziecko, pamiętaj, że ratowanie życia jest dużo ważniejsze niż zbita szyba. Także dla sądu i policji.

A tutaj przeczytasz o jednej z ukrytych funkcji kluczyków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także