PoradyCzy malowanie grzejników na czarno ma sens? Podobno można sporo zaoszczędzić

Czy malowanie grzejników na czarno ma sens? Podobno można sporo zaoszczędzić

malowanie grzejników na czarno fot. freepik
malowanie grzejników na czarno fot. freepik
Manuel
15.12.2022 10:12

Czy malowanie grzejników na czarno ma sens? Czy można w ten sposób cokolwiek zaoszczędzić? Jeśli słyszałeś o tym nietypowym tricku i zastanawiasz się, czy on działa, to za chwilę szczegółowo Ci wyjaśnimy "co i jak".

Wysyp sztuczek pokazujących, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Jeśli chodzi o różnego rodzaju tricki, to ostatnio wystąpił prawdziwy wysyp tych, które dotyczą nowych, sprytnych sposobów na oszczędzenie na ogrzewaniu. I nic w tym dziwnego. Rachunki za ogrzanie domu czy mieszkania tak ostatnio skoczyły w górę, że ludzie imają się najróżniejszych sposobów. Byle tylko przetrwać tę zimę i nie zobaczyć dna w portfelu przed końcem miesiąca. Niestety minusem tej sytuacji jest to, że różnej maści influencerzy zaczęli lawinowo wymyślać najbardziej dziwaczne sposoby na oszczędzenie na ogrzewaniu. O dziwo, część z tych sztuczek - choć wydaje się czasem totalnie głupia - rzeczywiście działa i się sprawdza. Tak jak na przykład ten z termostatem - Ukryta funkcja grzejnika sprawi, że zaczniesz mniej płacić za ogrzewanie.

Są jednak i również sztuczki, które "na chłopski rozum" powinny działać, a tak naprawdę mogą się jedynie przyczynić do tego, że zapłacisz jeszcze wyższe rachunki za ogrzewanie - Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc? Co wychodzi taniej? Zawsze więc warto zastanowić się czy dana sztuczka w ogóle wydaje się mieć sens. A potem zrobić porządny research na jej temat (jeśli nam się spodoba i będziemy rozważać jej zastosowanie w naszym domu).

malowanie grzejników na czarno, fot. freepik
malowanie grzejników na czarno, fot. freepik

Czy malowanie grzejników na czarno ma sens?

Pomalowane na czarno grzejniki to najnowszy hit wśród sztuczek na oszczędzanie. Pomysł ten wydaje się tak absurdalny i śmieszny, że wśród osób zafascynowanych różnymi trickami mówią o nim prawie wszyscy. Dlaczego w ogóle pomalowanie grzejników na czarno miałoby sprawić, że rachunki za ogrzewanie spadną? Dlatego, że czarne przedmioty lepiej zatrzymują ciepło. I rzeczywiście jest to prawda. Tyle, że pomimo tego pomalowanie grzejników na taki kolor nie ma (prawie) najmniejszego sensu. Dlaczego?

malowanie grzejników na czarno fot. freepik
malowanie grzejników na czarno fot. freepik

Na tę chwile sztuczkę z przemalowaniem grzejników zdążyło już sprawdzić u siebie w domu wielu internautów. I jak się okazuje, pomalowanie grzejników na czarno sprawiło, że trzymały one ciepło o 1% lepiej (i to w porywach, czasami różnica była jeszcze mniejsza). Malując swoje grzejniki na ten kolor prawdopodobnie wydasz więc więcej na farbę, niż zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Lepiej więc sobie darować ten pomysł.

Zobacz też, jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także