PoradyCzy można pić alkohol na plaży? Przepisy nad polskim morzem

Czy można pić alkohol na plaży? Przepisy nad polskim morzem

Czy można pić alkohol na plaży? Przepisy nad polskim morzem
Manuel
19.07.2022 17:16

Większość osób, którzy będą w tym roku nad Bałtykiem w którymś momencie zadadzą sobie pytanie: czy można pić alkohol na plaży? Odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie obowiązujące obecnie przepisy.

Tak mówi prawo

To gdzie można pić w Polsce alkohol reguluje bardzo dokładnie ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na podstawie jej zapisów generalnie nie można spożywać alkoholu w większości miejsc publicznych. Z wyjątkiem kilku bardzo konkretnie określonych miejscówek. Wśród nich nie znajdują się jednak polskie plaże. To oznacza, ze na większości z nich nie można legalnie pić alkoholu. Złamanie tego przepisu najczęściej kończy się mandatem w wysokości 100 zł lub wyższym.

freepik
freepik

Ważne wyjątki

Od dłuższego czasu w miejscach, w których normalnie nie można spożywać alkoholu, można jednak czasami go pić całkowicie legalnie. Dzieje się tak wtedy, gdy regionalne władze, czyli np. władze danego miasta, na to pozwolą odpowiednią uchwałą. Dotyczy to także wielu popularnych polskich plaż nad Bałtykiem. Wtedy w takich miejscach pojawia się zwykle jakaś tablica informacyjna, która o tym mówi. Choć niestety władze niektórych miejsc to zaniedbują i trzeba się po prostu domyślać. A to już jest większy kłopot i niekoniecznie można tu zaufać miejscowym, którzy obok piją piwko. Zwykle taką informację da się jednak znaleźć w internecie. A jeśli jej tam nie ma, to przypuszczalnie na danej plaży panuje zakaz spożywania alkoholu.

Ogródki. Tam alkohol na plaży zawsze jest OK

Warto pamiętać o tym, że wakacyjne piwko zawsze możesz spożywać w ogródkach przyplażowych restauracji i pubów. Wychodzi drożej, ale przynajmniej masz 100% pewności, że za chwilę nie pojawi się jakiś stróż prawa, by Ci wlepić mandat. Pamiętaj jednak, że przyplażowe ogródki nie uwzględniają ich najbliższej okolicy. A są nad morzem miejscowości znane z tego, że stróże prawa tylko czyhają, aż plażowicze swoje piwko pójdą sobie spożywać kawałeczek dalej.

A tutaj przeczytasz o jednej z najbardziej niezwykłych plaż na świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także