PoradyCzy można prowadzić samochód w klapkach lub japonkach? Polskie prawo jest tutaj jasne

Czy można prowadzić samochód w klapkach lub japonkach? Polskie prawo jest tutaj jasne

Większość kierowców wyklina osoby na drodze, które decydują się prowadzić w jakimś nietypowym obuwiu. Pytanie jednak jak to wygląda od strony prawnej - czy samochód można prowadzić w klapkach lub japonkach?

Czy można prowadzić samochód w klapkach lub japonkach? Polskie prawo jest tutaj jasne
Manuel

29.06.2022 12:57

Wakacyjne obuwie

Chyba nie ma osoby, która by się nie śmiała na wspomnienie tego, że ktoś prowadził samochód w klapkach, japonkach, szpilkach, albo w ogóle boso. Faktem jednak jest, że nawet jeśli wszyscy Polacy się z tego śmieją, to wielu i tak po cichu tak samemu robi. W końcu cóż złego się może stać...

freepik
freepik

Czy można prowadzić samochód w klapkach? Tak to wygląda od strony prawnej

Jeśli nie straszne Ci to, że przez byle jakie obuwie możesz doprowadzić do wypadku, to warto jeszcze wiedzieć, jak cala rzecz prezentuje się od strony prawnej. Tutaj od razu należy zaznaczyć, że polskie prawo w żaden sposób nie reguluje tego, w jakim obuwiu możemy prowadzić samochód.

Na pytanie czy można prowadzić w klapkach, japonkach, szpilkach czy też boso jest więc tylko jedna poprawna odpowiedź: można. Nikt tego nie zabrania. Tyle, że pojawia się jedno drobne "ale"...

Artykuł 86 kodeksu wykroczeń - bat na miłośników nietypowego obuwia za kierownicą?

Wspomniane "ale" stanowi art. 86 kodeksu wykroczeń. Na jego podstawie policjant może wypisać Ci mandat za prowadzenie w nietypowym obuwiu, jeśli uzna, że w ten sposób sprzeniewierzyłeś się regule zachowania należytej ostrożności przy prowadzeniu.

Z tego samego artykułu w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, możesz mieć znacznie większe kłopoty, jeśli prowadziłeś w np. japonkach. Choć należy tu podkreślić słowo "możesz". Wszystko zależy od oceny konkretnego policjanta lub sądu.

Warto się zapoznać z art. 86 w całości. Brzmi on tak:

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. § 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
freepik
freepik

Teraz wiesz już, czy można prowadzić samochód w klapkach i co może Ci za to grozić. Od Ciebie zależy, co z tą wiedzą zrobisz.

A tutaj przeczytasz o tym, jak uchronić auto przed gradem.