PoradyCzy można WhatsApp bezpiecznie używać? To powinieneś wiedzieć

Czy można WhatsApp bezpiecznie używać? To powinieneś wiedzieć

WhatsApp fot. freepik
WhatsApp fot. freepik
Manuel
27.12.2022 14:43

WhatsApp to jedna z najpopularniejszych aplikacji, jakie używają Polacy. Ostatnio pojawiło się jednak sporo informacji, które sprawiły, że ludzie zastanawiają się czy można tę apkę używać bezpiecznie, nie narażając żadnych ważnych informacji o sobie.

Czy WhatsApp jest bezpieczny?

Jest to niepokojące pytanie dla prawie 2 miliardów aktywnych miesięcznych użytkowników tej aplikacji. WhatsApp jest stosunkowo bardziej bezpieczny niż inne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Snapchat i Instagram, zwłaszcza po włączeniu funkcji bezpieczeństwa. Ale żadna aplikacja do przesyłania wiadomości nie jest w 100% bezpieczna i ma luki. Lepiej włączyć zwiększoną prywatność i bezpieczeństwo, aby uczynić ją bezpieczniejszą. Możesz również chronić swoje dzieci na WhatsApp za pomocą aplikacji do kontroli rodzicielskiej.

Czy można WhatsApp bezpiecznie używać?

Tzw. Szyfrowanie end-to-end jest główną funkcją prywatności i bezpieczeństwa WhatsApp. Utrzymuje ono komunikację między dwiema osobami stosunkowo bezpieczną w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Żadne osoby trzecie nie mogą zobaczyć wiadomości WhatsApp między Tobą, a Twoim rozmówcą. Mechanizm pracy funkcji szyfrowania end-to-end sprawia, że WhatsApp jest relatywnie bezpieczny przed hakerami. Wiadomość od nadawcy jest szyfrowana, zanim opuści jego urządzenie i w tej formie trafia do odbiorcy. I tylko odbiorca może ją bezproblemowo rozszyfrować. Dla kogoś, kto by ją próbował przechwycić jest to już dużo trudniejsze (a przez część fachowców uważane za prawie niemożliwe).

WhatsApp, fot. freepik
WhatsApp, fot. freepik

A co z ostatnim połączeniem z Facebookiem?

Obawy dotyczące bezpieczeństwa WhatsApp wzrosły od czasu ostatnich aktualizacji i jego powiązania z platformą Facebook. Wielu użytkowników jest zdezorientowanych, co to właściwie oznacza i z czym to się wiąże. Pojawiło się wiele informacji spekulacji dotyczących naruszenia prywatności danych lub możliwego naruszenia prywatności danych. Jednak według większości ekspertów nie ma się czym przejmowac, bo nie zmieniło to nic w szyfrowaniu wiadomości techniką end-to-end. I dlatego według nich WhatsApp App jest bezpieczny nawet po tej ostatniej zmianie i połączeniu go bardziej bezpośrednio z Facebookiem,bo owa aktualizacja pozwala właściwie jedynie na integrację kontaktów i nie powoduje wypłynięcie jakichkolwiek danych dalej.

Oszustwa i złośliwe oprogramowanie

Musisz jednak dalej uważać na wszelkie próby scamu i zhackowania Twojego konta. To znaczy, że nie powinieneś otwierać podejrzanych linków, które ktoś Ci wysłał z zupełnie nieznanego źródła. Ani instalować żadnych przysłanych w podobny sposób aplikacji. Takie przygody mogą bowiem zakończyć się włamaniem na konto, czy przejęciem karty kredytowej. Albo utratą dostepu do własnej komórki na dłuższy czas.

iPhone dostał drugie życie! | Dokładnie czyszczenie iPhone'a

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także