PoradyKsiądz z TikToka nie ma wątpliwości. Mówi, czy można wziąć ślub, jeśli nie chce się mieć dzieci

Ksiądz z TikToka nie ma wątpliwości. Mówi, czy można wziąć ślub, jeśli nie chce się mieć dzieci

Czy można wziąć ślub, nie planując potomstwa? Fot. Freepik
Czy można wziąć ślub, nie planując potomstwa? Fot. Freepik
20.07.2023 10:24

"Czy można wziąć ślub, nie chcąc mieć w przyszłości dzieci?" - takie pytanie zadał na TikToku jeden z fanów kanału jezuity Pawła Kikowskiego. Kapłan nie pozostawił w tej kwestii żadnych wątpliwości.

Śluby kościelne rządzą się innymi zasadami niż cywilne. Małżonkowie muszą spełnić szereg warunków związanych z zasadami wiary katolickiej. Np. niedopuszczalne jest noszenie welonu przez pannę młodą, która ma dziecko. Kościelne zasady mówią również jasno, czy można wziąć ślub, jeśli nie chce się mieć w przyszłości dzieci.

Czy można wziąć ślub kościelny, nie chcąc mieć dzieci?

Ksiądz Paweł Kikowski odpowiada na TikToku na różne pytania zadawane przez internautów. Niedawno został zapytany, czy można wziąć ślub, nie chcąc mieć dziecka. Duchowny wyjaśnił, że możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami: kiedy ktoś w danej chwili nie chce mieć dziecka, ale "kiedy się pojawi, przyjmie je z radością" lub gdy ktoś w momencie brania ślubu zakłada, że nigdy nie będzie mieć dzieci. W pierwszej sytuacji ślub jest jak najbardziej dopuszczalny. W drugiej będzie natomiast nieważny. Katolicki ślub, jak tłumaczy jezuita, ma 2 cele. Pierwszym jest dobro małżonków, a drugim przyjęcie i wychowanie potomstwa. Jeśli ktoś przystępuje do sakramentu bez woli posiadania dziecka w przyszłości, może to być przesłanką do unieważnienia małżeństwa, gdy związek się rozpadnie.

Czy można wziąć ślub kościelny, jeśli nie chce się mieć dzieci? Fot. Freepik
Czy można wziąć ślub kościelny, jeśli nie chce się mieć dzieci? Fot. Freepik

Dlaczego brak chęci posiadania dzieci unieważnia ślub?

W czasie udzielania sakramentu małżeństwa kapłan zadaje przyszłym małżonkom pytanie: „Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Was Bóg obdarzy?”. Gdyby padła odpowiedź "Nie", ksiądz nie udzieliłby ślubu. Wszystkie pary potwierdzają więc, że chcą mieć dzieci i wychowywać je w wierze katolickiej. Jeśli ktoś robi to, wiedząc, że nie zamierza mieć w przyszłości potomstwa, kłamie, a więc jego przysięga jest nieważna. Jeśli związek nie przetrwa, będzie to solidna podstawa do unieważnienia małżeństwa.

Czy brak dzieci zawsze unieważnia ślub?

Sam brak potomstwa nie jest przesłanką do unieważnienia ślubu kościelnego. Niektóre pary chcą, ale nie mogą mieć dzieci z powodów medycznych. W takim przypadku ich przysięga jest ważna. Kościół nie piętnuje par, które nie doczekały się potomstwa z powodu choroby czy problemów z płodnością. Kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy małżeństwo można unieważnić, jest wola posiadania potomstwa, a raczej jej całkowity brak.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także