Newsy"Nie siedź za blisko telewizora, bo popsujesz sobie wzrok." Ile prawdy jest w tym stwierdzeniu?

"Nie siedź za blisko telewizora, bo popsujesz sobie wzrok." Ile prawdy jest w tym stwierdzeniu?

"Nie siedź za blisko telewizora, bo popsujesz sobie wzrok." Ile prawdy jest w tym stwierdzeniu?

04.04.2022 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu usłyszał hasło: "Oglądanie telewizji z bliska szkodzi". Ile jest w tym prawdy?

"Nie oglądaj za blisko telewizora"

Chyba każde dziecko słyszało kiedyś od rodziców: "Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz sobie wzrok". Czy to stwierdzenie jest prawdziwe? Czy oglądanie telewizji faktycznie działa destrukcyjnie na nasz wzrok?

Jessica Lewis/unsplash
Jessica Lewis/unsplash

Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ale okazuje się, że wpatrywanie się z bliskiej odległości w ekran telewizora, nie jest szkodliwe dla oczu. Ekrany nie wytwarzają żadnego dodatkowego promieniowania, które uszkadzałoby wzrok. Dotyczy to także nowoczesnych monitorów oraz telewizorów emitujących tzw. niebieskie światło. Badania nie wykazały, aby światło LED mogłoby destrukcyjnie wpływać na narząd wzroku.

Przemęczenie oczu

Oglądanie telewizji z bliskiej odległości może jedynie doprowadzić do przemęczenia oczu. Objawia się to łzawieniem, bólami głowy, uczuciem, że pod powiekami mamy piasek czy niewyraźnym widzeniem. Takie dolegliwości wywołuje także długie prowadzenie samochodu, wpatrywanie się w telefon komórkowy czy kilkugodzinne czytanie książek lub praca przed komputerem.

Ron Hamlin/unsplash
Ron Hamlin/unsplash

Skąd się wziął mit o szkodliwości oglądania telewizji z bliska?

Telewizory stały się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Wówczas był to element obowiązkowy na wyposażeniu każdego salonu. W 1967 roku firma General Electric wyprodukowała serię wadliwych, kolorowych odbiorników, które trafiły na rynek. Okazało się, że w wyniku błędu technologicznego, emitują one od 10 do 100 000 razy silniejsze promieniowanie rentgenowskie, niż przyjęte normy. Telewizory wycofano ze sprzedaży, a kineskopy zabezpieczono ołowianą farbą.

Bruna Araujo/unsplash
Bruna Araujo/unsplash

Ostatecznie eksperci stwierdzili, że nadmierne promieniowanie nie powinno wyrządzić szkody amatorom oglądania telewizji. Jednak dla bezpieczeństwa zalecono, aby dzieci nie przesiadywały zbyt blisko odbiorników, a swoje programy oglądały tylko przez godzinę dziennie. To wydarzenie przyczyniło się do ugruntowania stwierdzenia, że telewizory są szkodliwe dla zdrowia.

A Ty ile czasu spędzasz dziennie przed telewizorem? 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także