Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc? Co wychodzi taniej?
19.12.2022 07:15, aktual.: 19.12.2022 09:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zima się zbliża nieubłagania i wiele osób już teraz zastanawia się, jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzanie domu/mieszkania. Czy wyłączać ogrzewanie na noc? Opłaca się to finansowo?
Czy wyłączać ogrzewanie na noc?
Podczas gdy niektórzy właściciele domów rozważają wyłączenie ogrzewania w nocy w celu obniżenia rachunków za nie, to generalnie nie jest to rozsądna i opłacalna opcja.
Wyłączenie ogrzewania w nocy stwarza więcej potencjalnego ryzyka dla Twojego domu i zdrowia Twojej rodziny niż daje oszczędności na rachunku za energię.
Jest za to znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Jest nim przykręcenie go podczas snu i podczas nieobecności członków rodziny w domu.
Kiedy wyłączanie na noc ogrzewania kompletnie się nie opłaca?
Jeśli w ogóle zamierzasz kombinować z ogrzewaniem kluczowe jest to, jak dobrze ocieplony jest Twój dom/mieszkanie i jakiego typu ma ogrzewanie. Dobrze ocieplone domy dłużej utrzymują temperaturę w pomieszczeniach. Ponieważ zużywa się przez to mniej energii, obniżanie temperatury w pomieszczeniu na noc rzadko się opłaca. Z kolei ogrzewanie podłogowe ma bardzo opóźniony cykl grzewczy - tutaj trzeba ponownie włączyć ogrzewanie w nocy, aby rano osiągnąć pożądaną temperaturę. Albo trzeba by było podgrzewać więcej.
Im więc lepiej ocieplony jest dom, tym mniej opłaca się obniżać ogrzewanie w nocy. Oczywiście, jeśli wolisz, aby podczas snu było chłodniej, możesz zmniejszyć ogrzewanie w ocieplonych domach lub mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym. Ten zwyczaj nie pozwala jednak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wręcz przeciwnie, przez to, że potem będziesz musiał dogrzać, koszty jedynie zwiększysz.
Jak można naprawdę zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?
Tak zaoszczędzisz naprawdę:
- dostosuj temperaturę w pomieszczeniu: nie każde pomieszczenie musi być ogrzewane w tym samym stopniu. Na przykład w sypialni w ciągu dnia wystarcza zwykle 18°C. Każdy stopień mniej to oszczędność pieniędzy;
- zamykaj drzwi: jeśli temperatury w pomieszczeniach są regulowane indywidualnie, drzwi do pomieszczeń zostaw zamknięte;
- odpowiednia wentylacja: suche powietrze nagrzewa się szybciej niż wilgotne. Dlatego należy regularnie wietrzyć - i robić to krótko i energicznie;
- odsuń meble od grzejnika: wiele energii marnuje się, gdy meble lub zasłony zasłaniają grzejnik;
- zamknij żaluzje: najwięcej ciepła tracimy przez okna. Zamykając żaluzje na noc można zaoszczędzić od 30% do 50% na kosztach ogrzewania;
- odpowietrz grzejniki: na początku każdego sezonu grzewczego należy sprawdzić, czy w grzejnikach nie zebrało się powietrze.
A tutaj przeczytasz o tym, jak zaoszczędzić pieniądze robiąc pranie.