Od tego, gdzie ustawisz trampolinę, zależy bezpieczeństwo i zdrowie Twojego dziecka
20.06.2022 12:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ostatnio toczy się coraz więcej dyskusji o tym, czy trampoliny są bezpieczne dla dzieci. Faktem jest, że wielu lekarzy dziecięcych i pedagogów alarmuje o ich urazowości. Warto je stawiać czy nie?
Czy trampoliny są bezpieczne dla dzieci?
To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, bombardowanych w internecie najróżniejszymi doniesieniami. Lekarze nie pozostawiają w tym temacie złudzeń - trampoliny to przyczyna wielu urazów u dzieci, zwłaszcza latem. Złamania otwarte, skręcone kolana, połamane nadgarstki - to najczęstsze efekty wypadków dzieci na tym urządzeniu. Część lekarzy twierdzi wręcz, że latem nie mają dnia bez przyjmowania ofiary wypadku na trampolinie. I są to prawie zawsze osoby poniżej 17 roku życia.
Niepokojące dane z USA
Ciekawe są też badania z USA, gdzie tematem wypadków dzieci na trampolinach jakiś czas temu bardzo poważnie się zajęto. Zarówno Amerykańska Akademia Pediatrii, jak i Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych zdecydowanie odradzają używanie domowych trampolin, zwłaszcza przez dzieci poniżej 6 roku życia. Wynika to z faktu, że ponad 1 milion osób odwiedziło oddziały ratunkowe z powodu urazów spowodowanych przez trampoliny w latach 2002-2011, zgodnie z raportem AAP z września 2019 roku.
"Gdyby kózka nie skakała..."
Za najbardziej niebezpieczne urazy, jakie można doznać na trampolinie uważa się urazy neurologiczne, spowodowane zwykle wykonywaniem salta, obrotów lub upadkiem z trampoliny.
Większość urazów spowodowanych przez trampolinę to zwichnięcia, skręcenia, urazy głowy oraz złamania lub pęknięcia kości. Według prowadzonych statystyk na oddziałach ratunkowych co roku odnotowuje się rosnącą liczbę złamań u dzieci związanych z trampolinami. Nie należy się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok zabawa na nich staje się coraz popularniejsza.
Czy trampoliny są bezpieczne?
Według różnych danych ok. 75% wypadków na trampolinie jest spowodowanych przez dzieci skaczące w tym samym czasie i zderzające się ze sobą. Inne częste przyczyny urazów to upadek z trampoliny, zderzenie ze sprężynami lub ramami urządzenia oraz nieprawidłowe wykonywanie sztuczek, takich jak salta i obroty.
Trampolina musi być sucha!
Wielu ekspertów wskazuje dodatkowo, że bardzo poważnym zagrożeniem zwykle jest ustawianie trampoliny w pobliżu basenu. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by dziecko chciało połączyć te dwie rzeczy. Wchodzenie na trampolinę po kąpieli w basenie powoduje częste poślizgnięcia i odpowiada za wiele kontuzji, których można by uniknąć.
Tak samo wskakiwanie do wody z trampoliny jest nieodpowiedzialne, bo tworzywo, z którego jest zrobiona trampolina, nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, kiedy jest mokre. Mokra trampolina jest naprawdę bardzo niebezpieczna i należy tego za wszelką cenę unikać.
Jeżeli już masz dla dzieci i basen i trampolinę, odsuń je na tyle, żeby dzieci miały chociaż nogi suche, zanim wejdą na trampolinę. Zraszacze ogrodowe też powinny omijać trampolinę w ogrodzie z tego samego powodu.
Stawiać dzieciom trampolinę czy nie stawiać?
Pomimo wielu zagrożeń wielu rodziców i tak stawia w ogródku dla swoich dzieci trampolinę. Argumentem jest tutaj najczęściej to, że dziecko przynajmniej część czasu spędzi na aktywnościach fizycznych i prawdziwych zabawach, a nie przed telefonem czy komputerem. A że wiąże się z tym ryzyko... No cóż, z jazdą na rowerze i innymi aktywnościami też się wiąże, a złamana ręka to dla dziecka nie koniec świata. Są też oczywiście rodzice dla których taka argumentacja jest nie do przyjęcia.
Jeśli już ustawisz trampolinę, rób to z dala od basenu, zraszacza, kurtyny wodnej i innych wodnych atrakcji w ogrodzie!
A Ty co uważasz? Czy Twoim zdaniem trampoliny są bezpieczne dla dzieci i powinno się zabronić im ich używania? Niezależnie od tego, po której stronie dyskusji stoisz warto być świadomym zagrożeń i świadomie podejmować decyzje.
A tutaj znajdziesz pomysłowe propozycje zabawek dla dzieci typu zero waste.