NewsyCzy Wyspa Wielkanocna ma coś wspólnego ze świętami? To historia z dreszczykiem

Czy Wyspa Wielkanocna ma coś wspólnego ze świętami? To historia z dreszczykiem

Historia Wyspy Wielkanocnej. Fot. Gettyimages
Historia Wyspy Wielkanocnej. Fot. Gettyimages
Manuel

08.04.2023 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki niezwykłym, charakterystycznym posągom jest to jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie. Ale jak się tam znalazły? Skąd wzięła się nazwa tego miejsca? Co ma wspólnego ze świętami wielkanocnymi i czy coś w ogóle? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź poniżej. Jaka jest historia Wyspy Wielkanocnej?

O Wyspie Wielkanocnej mówi się najczęściej w okolicach świąt Wielkiej Nocy. Można podejrzewać, że ma z nimi coś wspólnego. Choć jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, to jednak jest o niej dość głośno. To wszystko ze względu na jej ciekawą historię owianą nutką tajemniczości...

Mała, niepozorna wyspa pośrodku wielkiego oceanu...

To jedno z najbardziej odizolowanych i tajemniczych miejsc na świecie. Od najbliższego lądu — wyspy Pitcairn — dzieli ją ponad 2000 km, a do najbliższego kontynentu — Ameryki Południowej — jest jeszcze dalej. Jest położona na Oceanie Spokojnym i należy do Chile. Na mapach świata łatwo ją przeoczyć (a często jej po prostu nie widać), bo jest taka mała — ma zaledwie 15 km długości. A jednak — pomimo niewielkich rozmiarów i tego oddalenia od dużych skupisk ludzkich — słyszał o niej chyba każdy. Wszystko za sprawą niezwykłych posągów, które tam odnaleziono, a także bardzo niezwykłej nazwy.

historia Wyspy Wielkanocnej, fot. getty images
historia Wyspy Wielkanocnej, fot. getty images

Historia Wyspy Wielkanocnej — skąd wzięła się jej nazwa?

Wyspa Wielkanocna swoją nazwę zawdzięcza w zupełności przypadkowi. W Niedzielę Wielkanocną 1722 roku do jej wybrzeża przybił holenderski statek dowodzony przez odkrywcę i poszukiwacza przygód, kapitana Jacoba Roggeveena. Dla załogi jej odkrycie było niespodzianką i bardzo szczęśliwym zbiegiem wydarzeń. Tak jak bowiem wspomnieliśmy, wokół niej nie znajduje się żaden inny stały ląd — marynarze mieli więc cenną okazję, aby uzupełnić zapasy wody pitnej i ewentualnego pożywienia na statku. Nic dziwnego, że w tym "odkryciu" dostrzegli swoisty, wielkanocny prezent od Boga.

historia Wyspy Wielkanocnej, fot. getty images
historia Wyspy Wielkanocnej, fot. getty images

Słowo "odkrycie" trzeba wziąć jednak w cudzysłów, bo Holendrzy z całą pewnością nie byli pierwszymi ludźmi, którzy się na tej wyspie pojawili. Wiedziano już o niej znacznie wcześniej. Niezwykłe posągi, jakie na niej odnaleziono, świadczą niewątpliwie o tym, że od setek lat mieszkały na niej zaawansowane cywilizacyjnie plemiona. Dlatego — podczas gdy my, Europejczycy (i Amerykanie również) nazywamy to miejsce Wyspą Wielkanocną — ludzie z rejonu Ameryki Południowej, Azji i ludy oceaniczne nazywają ją Rapa Nui. W luźnym tłumaczeniu znaczy to "Wielka Ziemia".

Skąd się wzięły słynne posągi na Wyspie Wielkanocnej?

Tak naprawdę niewiele o ich powstaniu i historii wiemy. Prawdopodobnie zostały wyrzeźbione w czasie pomiędzy XV a XVII w. i jest ich aż 887. Najwyższy ma ponad 10 metrów wysokości i waży 80 ton. Domyślamy się jedynie, że służyły jakimś formom kultu, jednak szczegóły tegoż pozostają owiane mrokiem.

historia Wyspy Wielkanocnej, fot. getty images
historia Wyspy Wielkanocnej, fot. getty images

DEKORACJE WIELKANOCNE DIY — stroik, wazon i jajka z cementu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także