PoradyCzym czyścić ekran telewizora? Tego błędu nie popełniaj!

Czym czyścić ekran telewizora? Tego błędu nie popełniaj!

Czym czyścić ekran telewizora? Tego błędu nie popełniaj!
Manuel

04.12.2022 22:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób zastanawia się, czym czyścić ekran telewizora, tak by go w żaden sposób nie uszkodzić. Czy trzeba tu jakichś specjalnych detergentów? Poniżej wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Czym czyścić ekran telewizora?

Bez względu na to, jaki typ telewizora posiadasz, nasza zalecana metoda czyszczenia pozostaje taka sama. Do czyszczenia ekranu telewizora wystarczy sucha ściereczka z mikrofibry. Taka, która służy też do delikatnego czyszczenia i usuwania smug z okularów/telefonów komórkowych/obiektywów aparatów fotograficznych. Żaden inny, specjalistyczny, drogi środek nie jest Ci potrzebny. Z drugiej strony jak ognia unikaj ręczników papierowych, chusteczek higienicznych i innych materiałów, które mogą zawierać włókna zdolne uszkodzić ekran.

Odpowiednia siła nacisku

Pamiętaj, aby odpowiednio użyć ściereczki, żeby dostać się do rogów i krawędzi ekranu. Obracaj ściereczkę często, aby zawsze mieć pewność, że używasz czystego fragmentu. Nie używaj zbyt dużego nacisku, bo możesz znaleźć wypalone piksele przy następnym odpaleniu ekranu (zwłaszcza w przypadku telewizora LCD lub plazmowego).

freepik
freepik

Tylko nie: "Mokro, mokro!"

Jeżeli używasz płynów, to wybieraj te specjalnie przeznaczone do mycia ekranu Twojego telewizora. Nigdy nie używaj płynu do mycia szyb!

Ważne jest, aby Twoja ściereczka nie była mokra, bo może wtedy uszkodzić ekran. Jeśli używasz jakiegokolwiek płynu czyszczącego, rozpyl go najpierw na ściereczkę (najlepiej w postaci delikatnej mgiełki). Nigdy nie nakładaj go bezpośrednio na ekran (innymi słowy nie rób tego, co pani na zdjęciu powyżej. To może być bardzo drogi błąd ;) ). Nie używaj też wstępnie impregnowanych ściereczek do odkurzania. Są one w większości przeznaczone do produktów drewnianych i mogą pozostawić osad.

Smugom mówimy: "Nie!"

Aby uniknąć smug czyść ekran równomiernymi, lekko zachodzącymi na siebie pociągnięciami - albo poziomo, albo pionowo. Unikaj natomiast czyszczenia ekranu w kółko, bo to wręcz jak proszenie się o smugi. Jeśli nakładałeś jakikolwiek płyn na ściereczkę, to następnie przetrzyj ekran po raz ostatni suchą szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości. Warto wyczyścić również obudowę telewizora, aby kurz nie przeszkadzał w pracy głośników i portów.

A tutaj przeczytasz o tym, jak wyczyścić piekarnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także