PoradyMasz już dość szorowania fug? Oto patenty-pewniaki, które z łatwością usuną cały brud!

Masz już dość szorowania fug? Oto patenty-pewniaki, które z łatwością usuną cały brud!

Czym czyścić fugi? Fot. Freepik
Czym czyścić fugi? Fot. Freepik

20.06.2023 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy są nowe, wyglądają świetnie. Niestety, szybko tracą piękny wygląd pod wpływem kurzu i innych zabrudzeń. Czym czyścić fugi, by przywrócić im blask? Jest kilka sprawdzonych patentów.

Brudne fugi w kuchni lub łazience szpecą wygląd całego pomieszczenia. Niestety, kiedy odpuścisz sobie na jakiś czas ich czyszczenie, później będziesz tego żałował. Aby pozbyć się brudu, konieczne będzie długie szorowanie, a i tak efekt może być niezadowalający. Wyjaśniamy, jak i czym czyścić fugi, by zawsze dobrze się prezentowały.

Jak czyścić fugi, by uzyskać najlepszy efekt?

Fugi, jak całe podłogi, są najbardziej podatne na zabrudzenia, ponieważ ciągle po nich chodzimy i przenosimy kurz, piasek oraz inne drobinki. Aby dobrze wyglądały i były odporne na zniszczenia, powinieneś czyścić je regularnie. Kolejną ważną sprawą jest impregnacja, która przedłuży ich trwałość. Zanim zabierzesz się do czyszczenia fug, zadbaj o wysokiej jakości szczotkę lub gąbkę. Wybierz również odpowiedni środek czyszczący. Oczywiście możesz postawić na specjalistyczny preparat, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie on zawierał żrące substancje. Jeśli chcesz uniknąć stosowania takich środków, wybierz jeden ze sprawdzonych, domowych patentów.

Czym czyścić fugi? Fot. Getty Images
Czym czyścić fugi? Fot. Getty Images

Czym czyścić fugi? Ocet i soda oczyszczona

Ocet i soda oczyszczona to niezastąpione środki czyszczące. Aby umyć fugi, połącz po 100 ml wody i octu i dodaj do nich 1 opakowanie sody oczyszczonej (80 g). Nałóż preparat na fugi i zostaw na 30 minut. Po tym czasie zmyj mieszankę wodą. Możesz również zastosować pastę z sody oczyszczanej lub proszku do pieczenia połączonego z niewielką ilością wody. Nałóż ją na fugi starą szczoteczką do zębów i odczekaj chwilę. Następnie zmyj preparat. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

W skrajnych przypadkach na tego typu elementach znajdujących się w pobliżu wody mogą występować nawet niewielkie ogniska pleśni. Taką miksturą pozbędziesz się tłuszczu, kamienia i rdzy z powierzchni fugi.

Jak czyścić fugi pastą do zębów?

Doskonałym środkiem do czyszczenia fug jest również pasta do zębów. Postępowanie wygląda w tym przypadku podobne jak przy paście z proszku do pieczenia. Wystarczy nałożyć ją starą szczoteczką na fugi i zmyć czystą wodą. W ten sam sposób możesz wykorzystać pastę do zębów również do czyszczenia zlewu w kuchni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także