PoradyDzięki temu będziesz zbierać borówki pełnymi skrzynkami. Wykorzystaj 1 rzecz z kuchni

Dzięki temu będziesz zbierać borówki pełnymi skrzynkami. Wykorzystaj 1 rzecz z kuchni

Czym i kiedy nawozić borówki? Fot. Pixabay
Czym i kiedy nawozić borówki? Fot. Pixabay
31.05.2023 17:23

Borówki amerykańskie są smaczne i zdrowe, ale żeby wyhodować je samodzielnie, trzeba się napracować. Konieczna jest m.in. wiedza, czym i kiedy nawozić borówki. Odpowiednio odżywione krzaczki będą uginały się od dorodnych owoców.

Borówki to prawdziwe bomby witaminowe. Poprawiają pamięć, a także wspomagają pracę wątroby i narządu wzroku. Są również doskonałym uzupełnieniem diety dla osób z nadwagą. Uprawianie ich w przydomowym ogródku nie należy do najłatwiejszych zadań, ale jeśli będziesz wiedział, czym i kiedy nawozić borówki, będziesz zbierał te pyszne owoce całymi skrzynkami. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt, m.in. wykorzystując pewien domowy patent.

O czym należy pamiętać, uprawiając borówki?

Borówka amerykańska ma specyficzne potrzeby. Jej uprawa wymaga nieco innego podejścia niż w przypadku pozostałych roślin. Przede wszystkim potrzebuje kwaśnej gleby. Zbyt wysokie pH skutkuje wolnym rozrostem krzaczków, a także żółknięciem oraz opadaniem liści. Źle kończy się także nadmierne nawożenie, przez które borówki mogą stać się przerośnięte. Z kolei brak odpowiednich nawozów może skutkować słabym rozwojem krzaczków, zamieraniem pędów, brązowieniem lub fioletowieniem liści (w zależności od tego, którego składnika nie dostarczysz).

Czym i kiedy nawozić borówki? Fot. Pixabay
Czym i kiedy nawozić borówki? Fot. Pixabay

Czym i kiedy nawozić borówki?

Jeśli borówki zostały świeżo zasadzone, nie trzeba ich od razu nawozić. Natomiast w kolejnych sezonach konieczne jest zasilenie ziemi odpowiednimi składnikami odżywczymi. Borówki należy karmić doglebowo. Aby właściwie się rozwijały i wydały obfite plony, musisz używać nawozu z azotem. Powinieneś zastosować go 3 razy — po kwitnieniu, na początku i pod koniec czerwca. Specjaliści doradzają, by używać specjalnego nawozu dla borówek, ponieważ zapewni on odpowiednie dawki wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i zakwasi glebę. Niektórzy hodowcy borówek uważają, że dobrze sprawdza się też oprysk z mocznika, który również dostarcza krzaczkom azotu. Kiedy zakończy się okres owocowania, borówkom należy zapewnić nawóz bogaty w potas oraz fosfor. Unikaj stosowania obornika, który ma zbyt zasadowe pH i nie jest tolerowany przez krzaczki.

Czym i kiedy nawozić borówki? Fot. Pixabay
Czym i kiedy nawozić borówki? Fot. Pixabay

Jaki jest naturalny nawóz dla borówek?

Jak wspomnieliśmy, borówki lubią kwaśną glebę i potrzebują odżywki, która zawiera dużo azotu. Właśnie dlatego doskonałym nawozem będą dla niej fusy po kawie. Możesz wysypać je pod krzaczki i wymieszać z ziemią. Innym sposobem na ich wykorzystanie jest stworzenie mieszanki do podlewania roślin. Szklankę fusów zalej 5 l wody i dobrze wymieszaj. Następnie podlej rośliny. Takie nawożenie można stosować co 2 tygodnie. Odżywka z fusów po kawie przyda się również w uprawie pomidorów, rzodkiewki i marchewki, a także roślin ogrodowych, np. hortensji, róż, tuj, skrzydłokwiatów czy begonii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także