PoradyLajfhakiCzym różni się kabaczek od cukinii? Wiele osób dało się zwieść

Czym różni się kabaczek od cukinii? Wiele osób dało się zwieść

Czy kabaczek i cukinia to w rzeczywistości jedno i to samo warzywo? Jeśli tak, to skąd więc dwie różne nazwy? Kiedy możemy mówić o cukinii, a kiedy o kabaczku? Czy różnią się smakiem? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.

Czym różni się kabaczek od cukinii? Fot. Youtube/DHD Garden
Czym różni się kabaczek od cukinii? Fot. Youtube/DHD Garden

13.04.2023 14:00

Roślina, którą nazywamy cukinią lub kabaczkiem, jest odmianą dyni zwyczajnej. Wyselekcjonowano ją we Włoszech, a jej nazwa pochodzi od włoskiego zucchina (mała dynia). W Europie Południowo-Wschodniej po jakimś czasie przyjęło się określenie kabak, od którego wywodzi się polski kabaczek.

Czym oprócz nazwy różni się kabaczek od cukinii?

Niektórzy uważają, że cukinię i kabaczka można rozróżnić po kolorze. Twierdzą, że cukinie są zielone, a kabaczki żółte. Inni próbują rozróżnić je na podstawie kształtu. W rzeczywistości zarówno kolor, jak i kształt są różne w zależności od odmiany. W południowo-wschodnich rejonach Polski używa się natomiast tylko nazwy kabaczek i nikt nie zastanawia się nad różnicami. Ta naprawdę rozróżnia się je ze względu na stan dojrzewania warzywa w momencie zbioru. Cukinia to młoda roślina. Charakteryzuje się miękką skórką, słodkawym miąższem oraz mniejszym rozmiarem (zbliżonym do ogórka szklarniowego — ok. 20 cm długości). Kabaczek to plon dojrzały, o znacznie twardszej skórze oraz większych pestkach. Osiąga również pokaźny rozmiar. Może mieć nawet ok. 40 cm i ważyć do 3 kg.

Czym różni się kabaczek od cukinii? Fot. Getty Images
Czym różni się kabaczek od cukinii? Fot. Getty Images

Czym różni się kabaczek od cukinii w smaku i przygotowaniu potraw?

Choć cukinia i kabaczek są tym samym warzywem, ich smak jest nieco inny. Zmienia się również konsystencja miąższu, a to wymusza nieco inny sposób przygotowania potraw z ich udziałem.

  • Jak wspomnieliśmy, miąższ cukinii ma nieco słodkawy posmak. Nie wyczujemy go zaś w kabaczku.
  • Kolejna różnica polega na tym, że cukinia już po krótkiej obróbce termicznej ma niemal kremową konsystencję. Miąższ kabaczka jest bardziej zwarty.
  • Cukinię możemy wykorzystywać w kuchni w całości — nie trzeba jej obierać, ani pozbywać się pestek. W przypadku kabaczka konieczne jest usunięcie grubej, twardej skóry oraz dużych pestek.
  • Cukinia wymaga znacznie krótszej obróbki termicznej niż kabaczek.

Do czego wykorzystać cukinię i kabaczka?

Cukinię i kabaczka można jeść bez żadnej obróbki, po prostu chrupiąc surowy miąższ. Obydwa te warzywa nadają się również do grillowania, nadziewania (np. mięsem mielonym lub farszem z tuńczyka) i zapiekania. Każde z tych warzyw po starciu i dodaniu kilku składników stanie się również bazą do przygotowania pysznych placuszków.

Czym różni się kabaczek od cukinii? Fot. Getty Images
Czym różni się kabaczek od cukinii? Fot. Getty Images

Kulinarne triki na miarę szefa kuchni!