PoradyZawsze na cmentarz zabieram ze sobą jedną rzecz. Pomnik jest jak nowy!

Zawsze na cmentarz zabieram ze sobą jedną rzecz. Pomnik jest jak nowy!

czym usunąć rozlany wosk z pomnika? Fot. Freepik
czym usunąć rozlany wosk z pomnika? Fot. Freepik

16.10.2022 19:21, aktual.: 16.10.2022 19:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyszczenie pomnika należy wykonywać nie tylko przed 1 listopada. Przecież stearyna może rozlać się na nagrobek o każdej porze roku. Czym usunąć rozlany wosk z pomnika? Są na to domowe patenty.

Gorąca woda na plamy z wosku

Oczywiście najprostszym sposobem usuwania wosku, jest użycie gorącej wody. Jeżeli doniesiesz oczywiście gorącą w termosie, to byłoby najlepsze rozwiązanie. Polej nią delikatnie plamę i poczekaj, aż trochę zmięknie. Następnie podważ ją kawałkiem drewna bądź plastikową szpatułką.

Pamiętaj tylko, aby do usuwania wosku nie używać ryżowych lub drucianych szczotek. Wówczas możesz łatwo porysować płytę. Jeżeli patent z wodę nie działa, to spróbuj zastosować inne środki.

freepik
freepik

Jak usunąć wosk, parafinę lub stearynę z pomnika w upalny dzień?

Na prace porządkowe wybierz upalny i bezchmurny dzień. Najpierw podważ woskową plamę i usuń tyle, ile jesteś w stanie. Następnie pozostałą plamę nakryj papierowym ręcznikiem i połóż na niego kawałek szyby. Stearyna stopi się pod wpływem słońca i zostanie wchłonięta przez ręcznik.

Usuwanie plam z wosku za pomocą mydła

Z woskiem dobrze poradzą sobie także tabletki do zmywarki lub proszek do prania. Z wybranego składnika i wody zrób pastę. Następnie nanieś ją na plamę, odczekaj chwilę i spróbuj usunąć sterynę lub parafinę.

Przy tego typu pracach pomoże także zwykłe szare mydło lub mydło potasowe. Wystarczy trochę wiórek startych na tarce wymieszać z wodą.

Środek czyszczący z soku z cytryny

Najbardziej uniwersalnym środkiem czyszczącym jest sok z cytryny. On potrafi usunąć wiele plam (nawet te ze smarów). Dodatkowo warto przetrzeć nim pomniki wykonane z białego kruszywa. Dzięki temu w szybki sposób odświeżysz kamień.

user18437304/freepik
user18437304/freepik

BONUS - usuwanie plam z rdzy

Trudne do usunięcia mogą wydawać się plamy z rdzy. Jednak na to też są sposoby. Zrób gęstą pastę z sody oczyszczonej oraz wody utlenionej. Następnie nałóż ją na plamę i zacznij szorować gąbką lub szczotką z miękkim włosiem. Później przemyj pomnik wodą i wytrzyj do sucha.

Już wiesz czym usunąć rozlany wosk z pomnika. Przekonaj się teraz jak można pozbyć się z plam z paliwa oraz oleju z kostki brukowej.

Zobacz też różne triki z kostkami do prania w naszym filmiku:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także